Kobiety

Kobiety

"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

Osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej, czują wstyd, ich rodziny mają poczucie winy, ponieważ nie udało im się tego zatrzymać, a inne osoby z tej społeczności czują strach przed tym, że mogą zostać tak samo potraktowane przez Rosjan. Ta mieszanina emocji, poczucia winy i strachu obniża siłę więzi społecznych wśród ludzi i siłę ich oporu - mówi w rozmowie z tvn24.pl Ołeksandra Matwijczuk, ukraińska obrończyni praw człowieka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok.

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Znęcanie się przybierało różne formy. Od "zwyczajnego" bicia po zamykanie na długie godziny w betonowej klitce, gdzie nie dało się usiąść, albo w piwnicy ze szczurami. Do tego brak snu, nakaz stania w celi przez cały dzień, zmuszanie do jedzenia odrażających "posiłków". Dzisiaj Ludmiła mało śpi, gotowanej potrawy nie weźmie do ust. Płakać nie potrafi. Została uwolniona po trzech latach - dokładnie po tysiącu stu czterech dniach tortur.

Definicja gwałtu sprzed niemal stu lat. Kobiety walczą o zmianę

Brak świadomej zgody na stosunek seksualny oznacza już w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, że doszło do przestępstwa zgwałcenia. Tymczasem w polskim Kodeksie karnym nadal widnieje archaiczna definicja zgwałcenia, która pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Posłanki Lewicy chcą zmiany zgodnej z zapisami tzw. konwencji stambulskiej, którą Polska ratyfikowała w 2015 roku. - To brak swobodnie wyrażonej zgody na obcowanie płciowe powinien być podstawą ponoszenia odpowiedzialności karnej, Polska jest w tyle za Europą - przekonuje posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. Projekt zmiany ustawy jest gotowy. Kiedy wejdzie w życie? 

Nie dają się uciszyć, mają temperament lwicy. Jak kobiety zmieniły w tym roku Polskę? 

Najpierw było zaskoczenie. Jak to: Polki nie chcą iść na wybory? A potem był ogólnonarodowy zryw, by przekonać je, że ich głos ma sens. Rząd PiS obaliły kobiety, co zresztą zapowiadały podczas licznych protestów, by wreszcie oddać 56,1 proc. wszystkich głosów na demokratyczną opozycję (KO, Lewicę i Trzecią Drogę). - Jestem przekonana, że jeśli politycy nie spełnią złożonych obietnic, to kobiety zmiotą ich z planszy za cztery lata. Nie wybaczymy, jeśli nasze oczekiwania zostaną zignorowane - ostrzega Olga Adamkiewicz, współorganizatorka największej kobiecej kampanii profrekwencyjnej "Kobiety na Wybory".

Feminatywy w resortach

Pani minister albo ministra, a może ministerka? Dyskusja o nazywaniu szefowych resortów rozgorzała po powołaniu nowego rządu. Same polityczki mają podzielone zdania. Łukasz Wieczorek.

System diagnostyczny ich nie widzi. Bo lepiej się maskują? "Dziwne"

Ewa rozmawia swobodnie tylko wtedy, jeśli siada obok swojego rozmówcy. Monikę stresuje, gdy rozmówca co chwilę zmienia temat. Magdalena woli ciszę, bo dźwięki zlewają się jej w jeden głośny szum. Wszystkie łączy to, że są kobietami w spektrum autyzmu, a diagnozę otrzymały w dorosłym życiu. Dlaczego tak późno? 

"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki

Poczuliście się staro w połowie listopada? To wcale nie musiała być jesień. 15 listopada ogłoszono finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. W mediach społecznościowych zawrzało. "Nie znam żadnego" - pisali jedni, mocno zmartwieni. Inni chwalili się, ile i które słowa rozpoznają.