Kambodża

Kambodża

Kambodża ogranicza wolność zgromadzeń

Zakaz przeprowadzania zgromadzeń większych niż 200 osób wprowadził w środę kambodżański parlament. Ma to, przynajmniej według posiadającej absolutną większość w parlamencie Kambodżańskiej Partii Ludowej, zagwarantować porządek i stabilność narodową.

Utonęli w drodze na modlitwę

Siedemnaście osób zginęło w północno-wschodniej prowincji Kambodży Kratie, gdy przewrócił się przeciążony prom na dopływie Mekongu - poinformował gubernator prowincji Kham Phoeun.

Tajfun uderzył, zginęła cała rodzina

Co najmniej 11 osób zginęło, a 29 zostało rannych po przejściu tajfunu Ketsana w Kambodży. Wcześniej tajfun zaatakował Wietnam i Filipiny zabijając blisko 300 osób.

Krwawa walka o świątynię

Nad 900-letnim kompleksem świątynnym rozgorzały w piątek walki. Stronami są żołnierze Kambodży i Tajlandii, obwiniający się wzajemnie za otwarcie ognia i bezprawne przekroczenie granicy. W starciu zginęło dwóch żołnierzy kambodżańskich oraz jeden żołnierz tajlandzki, a siedmiu Tajlandczyków zostało rannych.

Ruszył proces "Ducha"

W Phnom Penh rozpoczął się pierwszy proces wysokiej rangi przedstawiciela zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów, który, zanim upadł 30 lat temu, doprowadził do śmierci setek tysięcy ludzi.

Były gangster uczy dzieci "breaka"

Był uchodźcą politycznym i członkiem kalifornijskiego gangu. Teraz uczy kambodżańskie dzieci tańca. Amator breakdance'u Tuy Sobil, gdy został deportowany do rodzinnej Kambodży, postanowił przekazać swoją pasję dzieciom z biednych rodzin.

Kambodża świętuje koniec ludobójstwa

Minęło 30 lat od obalenia Czerwonych Khmerów. Reżim Pol Pota kosztował życie 1,7 mln. ludzi, czyli prawie co trzeciego mieszkańca Kambodży. Zabijano nawet za noszenie okularów, ludzie umierali z głodu, wycieńczenia, chorób. Wielu przywódców dawnych Czerwonych Khmerów należy teraz do rządzącej Ludowej Partii Kambodży, która zorganizowała uroczystości.

Starcia na granicy

Jeden kambodżański żołnierz nie żyje, a co najmniej trzech innych zostało rannych w środę podczas wymiany ognia z siłami tajlandzkimi. Do strzelaniny doszło na spornym odcinku granicy między obu krajami, w pobliżu świątyni Preah Vihear, do której swoje prawa zgłaszają obie strony.

Czerwoni Khmerzy za kratkami

Czwórka byłych członków "Czerwonych Khmerów" została skazanych na kary 20 i 10 lat więzienia za udział w morderstwie Brytyjczyka w 1996 roku. Proces i wyrok postrzegany jest jako znak, że "Czerwoni Khmerzy" nie mogą się cieszyć dłużej nietykalnością - zauważa serwis BBC.

Krok od wojny we wschodniej Azji

Kilka godzin przed końcem ultimatum tajlandzcy żołnierze opuścili kilka kilometrów kwadratowych kambodżańskiego terytorium. Jeśliby się tak nie stało, Phnom Penh groziło "poważnymi konsekwencjami".

Świątynia poróżniła Kambodżę i Tajlandię

Spór między Kambodżą a Tajlandią zaostrza się. Po wpisaniu na listę UNESCO zabytkowej świątyni leżącej na terenie granicznym obu państw, tajlandzkie wojska weszły na jej teren, co wywołało sprzeciw Kambodży.

Kambodża: marsze poparcia dla Trybunału ONZ

Setki buddyjskich mnichów oraz zakonnic przemaszerowało we wtorek ulicami stolicy Kambodży, aby wyrazić swoje poparcie dla działającego pod egidą ONZ trybunału ds. zbrodni popełnionych przez Czerwonych Khmerów.

Kambodża bierze się za Czerwonych Khmerów

Policja kambodżańska aresztowała dziś jednego z najbliższych współpracowników przywódcy Czerwonych Khmerów Pot Pota. Khieu Samphan pełnił w ich rządzie funkcję premiera i szefa państwa.

Wicepremier Czerwonych Khmerów aresztowany

- Kambodżańska policja zatrzymała w poniedziałek ministra spraw zagranicznych reżimu Czerwonych Khmerów Ienga Sary'ego, który jako trzeci bliski współpracownik Pol Pota stanie przed działającym pod egidą ONZ Trybunałem ds. ludobójstwa w Kambodży - powiadomił rzecznik Trybunału.

"Brat Numer Dwa" schwytany

Nuon Chea, najbliższy współpracownik Pol Pota został zatrzymany w Kambodży. Odpowie za zbrodnie popełnione przez Czerwonych Khmerów w latach siedemdziesiątych.