Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

Schetyna stanie przeciwko Tuskowi? "Sprawa otwarta. Decyzja za kilka dni"

- Sprawa jest jeszcze otwarta. W ciągu kilku dni podejmę decyzję w sprawie tego, czy będę kandydował na szefa Platformy Obywatelskiej - zapowiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Grzegorz Schetyna. Wiceszef PO pytany był także o ocenę sporu między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Gowinem. Zastrzegł, że "jest to wewnętrzna sprawa ich relacji", która na dodatek "nie spędza snu z powiek" ani obywatelom, ani członkom partii.

W poniedziałek decyzja ws. Gowina. Tusk chce nadal być szefem partii

Premier Donald Tusk poinformował zarząd PO, że decyzję dotyczącą obecności ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w rządzie podejmie w poniedziałek. Taką wiadomość przekazał - za pośrednictwem Twittera - rzecznik rządu Paweł Graś. Wiadomo też już, że Tusk będzie ponownie kandydował na szefa Platformy.

Zbierają się władze PO. Zajmą się m.in. Gowinem i związkami partnerskimi

Sytuacja w partii, wotum nieufności wobec rządu złożone przez PiS i sprawa zmiany na stanowisku przewodniczącego PO będą tematami na czwartkowym zjeździe zarządu krajowego PO. Według rzecznika rządu poruszona zostanie także kwestia podziału wśród posłów Platformy, do którego doszło projektowanych przepisów dotyczących związków partnerskich.

Smolar: Gowin nie ma talentów uwodzicielskich

- Sympatie do Gowina są bardzo ograniczone. Jego zdolności przywódcze nie są prawdopodobnie zbyt wielkie. On nie ma talentów uwodzicielskich, które ma niewątpliwie Donald Tusk - mówił o ministrze sprawiedliwości i jego pozycji w PO prof. Aleksander Smolar w "Faktach po Faktach".

Kłopotek grozi: Gowin zostanie usunięty z PO, odejdę z koalicji

- Żeby była sprawa jasna i jednoznaczna: jeżeli dojdzie do usunięcia z powodów światopoglądowych Gowina, i jeszcze tam kilku czy kilkunastu, to proszę liczyć inaczej - że również dojdzie do wyjścia z koalicji na pewno jednego, jak nie więcej członków PSL - zapowiedział w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Żalek: Nie było ultimatum Tuska wobec konserwatystów

Nie było ultimatum premiera Donalda Tuska wobec konserwatystów w PO - zapewnił w "Jeden na jeden" Jacek Żalek z grupy konserwatywnej w PO. - Nie trzeba będzie wychodzić z Platformy Obywatelskiej, ona po prostu zmieni swoje oblicze - zaznaczył, odpowiadając na spekulacje o wyjściu frakcji konserwatywnej z partii.

PO na skraju rozpadu

Platforma na skraju rozpadu - środowe spotkanie klubu z premierem miało mocno nerwowy przebieg. Według informacji "Faktów" TVN Donald Tusk postawił partyjnym konserwatystom jasne ultimatum - albo porozumienie w sprawie związków partnerskich, albo grupa Gowina będzie musiała szukać miejsca poza Platformą. Uzasadnienie też nie zostawiało złudzeń - to już nie walka o kompromis, tylko bój o przywództwo.

Zawrzało podczas klubu PO. "Jeśli się nie zgadzacie to wynoście się"

Premier, podczas spotkania z klubem PO, dał wyraźny sygnał tzw. grupie konserwatywnej w sprawie ustawy o związkach partnerskich. Padły słowa o lojalności i jedności. Poseł John Godson relacjonuje w TVN24, że momentami czuł się "przyparty do muru" stylem dyskusji. "Jeśli się nie zgadzacie to wynoście się" - cytował jedną z wypowiedzi, które padły.

Gowin nie jest zaskoczony wizytą CBA

Wizyta funkcjonariuszy CBA w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości nie jest zaskoczeniem dla Jarosław Gowina. Szef resortu, który wydał zgodę na budowę gdańskiego Sądu Okręgowego będącego przedmiotem zainteresowania CBA, wyjaśnił, że sam wystąpił do ministra spraw wewnętrznych o objęcie tej sprawy tarczą antykorupcyjną. - Gdyby nie było faktów budzących moje wątpliwości, to pewnie bym tego nie zrobił - mówi Jarosław Gowin.

CBA weszło do resortu Gowina. "Przekazujemy dokumenty"

Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do ministerstwa sprawiedliwości - dowiedział się dziennikarz śledczy tvn24.pl Maciej Duda. Funkcjonariusze przyszli po dokumenty dotyczące nowych budynków gdańskiego Sądu Okręgowego. Informacje potwierdza resort sprawiedliwości. Agenci zabrali także dokumentację z Urzędu Zamówień Publicznych.

Gowin: Popełniłem drobny błąd. Przeanalizowaliśmy z premierem, jak doszło do nieporozumienia

- Jestem wśród tych, którzy popełnili drobny błąd polegający na tym, że nie sprawdziłem czy informacja o moim stanowisku dotarła do pana premiera - powiedział w "Kropce nad i" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zapewnił, że podczas debaty o związkach był "upoważniony do reprezentowania stanowiska rządu", choć przyznał, że proponowane przez niego stanowisko nie było jeszcze przedyskutowane przez rząd. - Przeanalizowaliśmy z panem premierem jak doszło do tego nieporozumienia - dodał minister.

Problem konserwatystów w PO musi być rozwiązany? Inaczej może dojść do "przesilenia"

Problem konserwatystów w PO musi być rozwiązany. Premier woli mieć mniejszą, ale zwartą partię. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to w kwietniu może nastąpić "przesilenie" - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Premier miał w ten sposób dyscyplinować klub PO podczas wtorkowego spotkania. W środę przed wylotem na szczyt UE mówił: - Nie będę tolerował, póki jestem szefem PO, zachowań, które zagrażałyby jedności Platformy w tych sprawach, w których jedność jest niezbędna.

Gowin: W sprawie związków dwa projekty konserwatystów

Konserwatywni posłowie PO przygotują dwa projekty ustawy o związkach partnerskich i z nich wybiorą jeden, który zostanie przedstawiony w Sejmie obok innego, bardziej liberalnego, też autorstwa PO - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości stwierdził, że w Polsce "instytucja oparta na takiej samej strukturze jak małżeństwo (...), która nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, jest sprzeczna z konstytucją".

Nowy projekt w PO. Ustawa o "wspólnym pożyciu"

Jest nowy projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany przez PO. Zakłada m.in. dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do pochówku czy dziedziczenia. Projekt dotyczący związków zarówno różnej, jak i tej samej płci, przygotował Jacek Żalek z konserwatywnego skrzydła PO. Jak zapowiedział, może on jeszcze ulec pewnym modyfikacjom, a poprawki ma zaproponować Jarosław Gowin.

Związki partnerskie wg konserwatystów. Gowin: Projekt jeszcze w tym tygodniu

Projekt ustawy ws. związków partnerskich konserwatyści z PO przedstawią jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak podkreślił, propozycja ta będzie się różniła "w sposób fundamentalny" od poprzednich, odrzuconych projektów autorstwa PO, SLD i RP. Konserwatyści chcą ułatwień dla par niebędących małżeństwem, ale bez wprowadzania nowej instytucji, jaką są związki partnerskie.

Jest wniosek o odwołanie Gowina. "Trzeba rozważyć kompetencje ministra"

Jak zapowiadali, tak zrobili. Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. We wniosku politycy RP zarzucają Gowinowi m.in. "minięcie się z prawdą" w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich. - Sytuacja dojrzała do tego, że należy rozważyć kompetencje pana ministra - powiedział w środę w Sejmie poseł Ruchu Artur Dębski.

Gowin opierał się m.in. na opinii Sądu Najwyższego

Opinia Sądu Najwyższego była jedną z podstaw stanowiska ministra Gowina ws. niekonstytucyjności projektów dotyczących związków partnerskich, inną była linia orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała we wtorek rzeczniczka ministra Patrycja Loose.

"Tusk powinien odwołać Gowina"

Donald Tusk powinien uratować twarz i szybko odwołać Jarosława Gowina ze stanowiska ministra sprawiedliwości - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Odniósł się do starcia premiera z ministrem ws. związków partnerskich. - Trochę mi głupio i wstyd, że ten wypadek przy pracy nastąpił - przyznał z kolei Mirosław Drzewiecki (PO).