Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Relacje Izrael - Autonomia Palestyńska

Protesty w Palestynie nie ustają. Kolejna ofiara

Młody Palestyńczyk zmarł w sobotę na skutek obrażeń odniesionych w piątek podczas starć z izraelskimi żołnierzami przy granicy między Strefą Gazy a Izraelem - poinformował rzecznik palestyńskich służb ratunkowych Aszraf al-Kudra.

Płonące opony i kamienie. Czwarty piątek protestów z rzędu

Setki Palestyńczyków protestowały w piątek w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu przeciw decyzji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Według władz palestyńskich rannych zostało co najmniej pięciu protestujących.

Protesty w Gazie. Kolejny Palestyńczyk zmarł w szpitalu

28-letni Palestyńczyk zmarł w szpitalu wskutek rany odniesionej przed tygodniem, gdy izraelscy żołnierze ostrzelali palestyńskich demonstrantów, którzy atakowali kamieniami i koktajlami Mołotowa posterunki po drugiej stronie granicy Strefy Gazy.

Macron: Palestyna nie jest sama

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który spotkał się z piątek z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, skrytykował ponownie decyzję USA w sprawie statusu Jerozolimy, ale prosił o cierpliwość w oczekiwaniu na uznanie Państwa Palestyńskiego.

Żelazna Kopuła przechwyciła dwie z trzech rakiet

Siły zbrojne Izraela poinformowały w środę, że system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwycił dwie z trzech rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy, trzeci pocisk spadł na południu kraju. Nie ma informacji o ofiarach bądź rannych.

Izraelski nalot na Strefę Gazy. W odwecie za wystrzelenie rakiet

Izraelskie lotnictwo ostrzelało w poniedziałek cele Hamasu w odpowiedzi na wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela ze Strefy Gazy. Operację lotnictwa wsparł czołg. Skutki ostrzału rakietowego z terytoriów palestyńskich nie są jeszcze znane - głosi komunikat armii.

Czy Bliskiemu Wschodowi grozi nowa intifada?

To nie pierwszy raz, kiedy Palestyńczycy grożą "trzecia intifadą". Jednak kiedy w czwartek lider Hamasu w Strefie Gazy Ismail Hanije wezwał do powstania przeciwko Izraelowi, pojawiły się obawy, że tym razem nie skończy się wyłącznie na pustych deklaracjach - zauważa "Washington Post".

Decyzja Trumpa "może stanowić dla innych państw pretekst do podobnych działań"

6 grudnia prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiedział przeniesienie do niej ambasady Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja może doprowadzić do pogłębienia destabilizacji Bliskiego Wschodu i trwale zatrzymać proces pokojowy - pisze analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Michał Wojnarowicz w komentarzu "Konsekwencje decyzji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy".

Hamas wzywa do "nowej intifady"

Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas - Ismail Hanije - wezwał w czwartek do "nowej intifady", palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Wcześniej świeckie organizacje palestyńskie i islamskie stowarzyszenia we wspólnym oświadczeniu zaapelowały o strajk generalny i organizowanie wieców.

Jerozolima "wieczną stolicą państwa Palestyna"

Z krajów muzułmańskich płyną wyrazy potępienia dla decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu amerykańskiej ambasady do tego miasta. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima jest "wieczną stolicą państwa Palestyna".

"Piękny dzień dla narodu żydowskiego"

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez jego kraj Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wezwał inne kraje, by poszły śladem USA i przeniosły do niej swoje ambasady z Tel Awiwu.

Hamas: Trump otworzył "bramy piekieł"

Palestyński Hamas ogłosił po wystąpieniu prezydenta USA, w którym uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela, że Donald Trump otworzył "bramy piekieł". Organizacja Wyzwolenia Palestyny oceniła, że decyzja ta "niszczy" szanse na rozwiązanie konfliktu zmierzające do powstania dwóch państw.