Porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zostało uznane przez większość państw za wielki sukces i krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie. Warto jednak zadać przewrotne pytanie, czy rzeczywiście Iran stanowił tak duże zagrożenie i, czy jego regionalny rywal - Arabia Saudyjska - jest lepszym sojusznikiem dla państw Zachodu?
Osiągnięcie porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu początkowo spotkało się z ostrą krytyką państw arabskich, ale z czasem widać, że żywione przez nie obawy są świetną okazją do zarobku przez Amerykanów. Departament Stanu poinformował, że Arabia Saudyjska chce dokonać wielkiego zakupu antyrakiet Patriot PAC-3. Negocjowana umowa ma wartość ponad pięciu miliardów dolarów.
Po podpisaniu porozumienia ws. programu atomowego w Iranie niemal co kilka dni pojawiają się kolejni zagraniczni politycy. Po wicekanclerzu Niemiec i szefowej unijnej dyplomacji tym razem w Teheranie pojawił się szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.
Negocjacje z Iranem na temat jego programu atomowego były niezwykle trudne, ale jeszcze trudniejsze dla sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego wydają się być próby przekonania własnych kongresmenów do zalet porozumienia z Wiednia. A to kongresmeni mają władzę, by całą umowę wrzucić do kosza. Kerry i jego współpracownicy kolejny raz starają się ich przekonać, by tego nie robili.
Szefowie irańskiej i unijnej dyplomacji zapowiedzieli dążenie do rozwinięcia wszechstronnej współpracy dwustronnej. - Iran i Unia Europejska porozumiały się w sprawie rozpoczęcia rozmów w wielu kwestiach - powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Mohamed Dżawad Zarif po spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini.
Ubiegający się o nominację w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Republikańskiej Mike Huckabee nazwał Baracka Obamę "najbardziej nieudolnym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych". Szczególnie ostro skrytykował porozumienie nuklearne z Iranem, które, jak ocenił, oznacza "prowadzenie Izraelczyków do drzwi pieców". Wypowiedź pretendenta do Białego Domu wywołała burzę.
Aktywa Iranu, które pozostają nadal zamrożone za granicą wynoszą 29 mld dol. - powiedział w niedzielę prezes Banku Centralnego Iranu (CBI) Waliollah Seif, zaprzeczając informacjom często podawanym przez USA, oceniające te aktywa na ponad 100 mld dol.
Szejk Hasan Nasrallah, lider Hezbollahu, radykalnej szyickiej organizacji w Libanie, powiedział w sobotę, że po zawarciu porozumienia Iranu z sześcioma mocarstwami Teheran będzie nadal wspierał jego organizację.
Iran skrytykował tureckie ataki na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. - Wspólne działania państw regionu w walce z IS byłyby bardziej efektywne - powiedziała w sobotę rzeczniczka irańskiego MSZ.
Amnesty International alarmuje, że w pierwszej połowie 2015 r. w Iranie stracono prawie 700 osób. To niemal tyle egzekucji, ile odbyło się w całym 2014 r. Irańskie władze oficjalnie mówią o 246 straconych w tym roku skazańcach.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński we wrześniu udaje się z misją gospodarczą do Iranu. - Przeprowadzimy moją wizytę wraz z rekordowo liczną misją polskich przedsiębiorców - powiedział w czwartek na konferencji prasowej.
Irański prezydent Hasan Rowhani bronił w czwartek krytykowanego przez konserwatystów w kraju międzynarodowego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Teheranu. "Jak można być Irańczykiem i nie dopingować naszych negocjatorów?" - pytał.
Porozumienie z Iranem w sprawie programu nuklearnego oraz planowane zniesienie sankcji wobec tego kraju może zmienić reguły gry na rynku energii na świecie - ocenił w rozmowie z PAP ekspert brukselskiego think tanku Bruegel Simone Tagliapietra.
Rijad popiera porozumienie z Iranem, ale nie jest przekonany, czy Teheran wdroży jego postanowienia - stwierdził szef Pentagonu Ashton Carter. USA obawiają się, że takie obawy mogą nakręcić spiralę zbrojeń nuklearnych na Bliskim Wschodzie.
Światowe mocarstwa i Iran zawarły porozumienie nuklearne, co może wyraźnie przełożyć się na funkcjonowanie rynku ropy naftowej. Kto zyska, a kto straci? Poniżej przedstawiamy państwa z największą ilością tego surowca.
Więcej Amerykanów negatywnie ocenia zawarte w ubiegłym tygodniu porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego niż je popiera - wynika z sondażu Pew Research Center. Biały Dom zapowiedział internetową kampanię, by wyjaśnić zalety umowy.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry za "bardzo niepokojące" uznał sobotnie przemówienie irańskiego przywódcy duchowo-politycznego Alego Chameneiego, który powiedział, że mimo umowy nuklearnej z Iranem, polityka Teheranu wobec "aroganckich USA" nie zmieni się.
Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zapowiedział we wtorkowy poranek, że "w przyszłym tygodniu" uda się do Teheranu. - Spotkam się z prezydentem Rowhanim i zamierzamy rozmawiać o wszystkim - dodał. Nie wyprzedził jednak wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który rozmawiał już z irańskim prezydentem, a także z przedstawicielami sektora naftowego.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w poniedziałek porozumienie zawarte z Iranem przez sześć światowych mocarstw, dotyczące jego programu nuklearnego. Tymczasem w Iranie dowódca Strażników Rewolucji oświadczył, że rezolucja RB ONZ jest nie do zaakceptowania.
Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oznajmił w sobotę, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego nie zmieni ani polityki jego kraju wobec "aroganckiego rządu amerykańskiego", ani wsparcia dla "przyjaciół" Teheranu w regionie.