Hongkong

Hongkong

Co najmniej 34 osoby zostały ranne podczas starć policji z prodemokratycznimi demonstrantami w Hongkongu. Do zamieszek doszło w piątek w nocy czasu lokalnego. Protestujący sprzeciwiają się narzuconym przez Pekin zasadom wyboru szefa lokalnej administracji. By rozpędzić tłum, hongkońska policja użyła gazu pieprzowego.

Pobyt w Hongkongu okazał się pechowy dla wielkiej gumowej kaczki. Pływająca instalacja holenderskiego artysty dotąd bez szwanku zwiedzała porty na całym świecie. Podczas pobytu w hongkońskim Victoria Harbour niespodziewanie oklapła i zaczęła przypominać sadzone jajko unoszące się na wodzie.

Niebo nad Hongkongiem jest w nocy 1,2 tys. razy jaśniejsze niż naturalnie - alarmują naukowcy. Dodają, że chińskie miasto jest najbardziej zanieczyszczoną światłem metropolią na świecie. Śiwatło rozstraja nasz zegar biologiczny, negatywnie wpływa na mózg, może nawet zmieść z powierzchni Ziemi endemiczne gatunki świetlików.

120 rannych, powyrywane drzewa i chaos komunikacyjny - to skutki silnego tajfunu Vicente, który w nocy z poniedziałku na wtorek przeszedł nad Hongkongiem. Wiatr uderzył z taką siłą, że po raz pierwszy od kilkunastu lat władze ogłosiły najwyższy alarm pogodowy. Czasowo zamknięto najważniejsze instytucje, szkoły i port, a na jednej ze stacji metra musiało nocować około 100 pasażerów.

Dzeci ze Szkoły im. Kennedy'ego zorganizowały wielką manifestację w proteście przeciwko zanieczyszczeniu powietrza, które w Hongkongu wielokrotnie przekracza wszelkie normy i stało się wielkim problemem społecznym. Mnóstwo mieszkańców wyjeżdża bowiem na stałe z miasta ze względów zdrowotnych, i są to na ogół ludzie wykształceni i bogaci.