Hongkong

Hongkong

W niedzielnych wyborach do Rady Ustawodawczej Hongkongu mandaty zdobyło kilku zwolenników niepodległości tego kontrolowanego przez Chiny terytorium, co zapewne wzmocni napięcia w relacjach z komunistycznymi władzami w Pekinie - napisał Reuters.

Północnokoreański student uciekł i poprosił o azyl w konsulacie Korei Południowej w Hongkongu - twierdzą lokalne chińskie media. W budynku konsulatu zaostrzono środki bezpieczeństwa. Incydent, jeżeli się potwierdzi, może doprowadzić do zwiększenia napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Tysiące mieszkańców Hongkongu protestowały w piątek przeciwko polityce władz chińskich. Ludzie domagali się uwolnienia kilku lokalnych wydawców i księgarzy zatrzymanych pod koniec 2015 roku. Do demonstracji doszło w 19. rocznicę przyłączenia Hongkongu do ChRL.

Policja w mieście Shenzhen (Szenczen) na południu Chin aresztowała mężczyznę w związku z podejrzeniami, że planował użyć drona, by zakłócić wizytę w Hongkongu przewodniczącego parlamentu ChRL - podały w poniedziałek media państwowe.

Każdy, kto po raz pierwszy urządza swoje mieszkanie, ma pełną listę życzeń - zestaw kina domowego, siłownię, dużą kuchnię, wannę, dużą przestrzeń oraz inteligentne gadżety. Para Amerykanów, która poszukiwała dla siebie mieszkania w Hong Kongu, zdołała "upchnąć" to wszystko na 28,7 metrach kw.

Posiadający brytyjskie i hongkońskie obywatelstwo księgarz Lee Bo, który zaginął w 2015 roku, zamierza zrezygnować z brytyjskiego paszportu. Wbrew spekulacjom zapewnił, że nie został porwany, lecz nielegalnie przedostał się do kontynentalnych Chin.

Pięciu księgarzy pracujących dla hongkońskiego wydawnictwa Mighty Current, znanego z krytycznych dla rządu w Pekinie publikacji, zniknęło między październikiem a grudniem. Media sugerowały, że zaginięcie mężczyzn wiąże się z publikacją książki o byłej kochance prezydenta Chin.

Księgarz z Hongkongu Lee Bo, który zaginął trzy tygodnie temu, został zlokalizowany w Chinach kontynentalnych. Takie informacje w poniedziałek wieczorem przekazali hongkońskiej policji chińscy urzędnicy. Lee sprzedawał publikacje zakazane przez Pekin.

W autonomicznym Hongkongu trwa seria zaginięć księgarzy, którzy publikowali książki krytyczne wobec władz w Pekinie. Bez wieści przepadło już pięć osób i pojawiły się obawy, że Chiny próbują w ten sposób bezprawnie ograniczyć wolności w Hongkongu oraz uniemożliwić publikację książki o prywatnym życiu prezydenta Xi Jinpinga.

Wielka polityka kontra wielkie pieniądze – tak można scharakteryzować konflikt, jaki od tygodni narasta pomiędzy Pekinem a najbogatszym człowiekiem Azji, Li Ka Shingiem. Pod adresem chińskiego miliardera kierowane są absurdalne zarzuty, a prawdziwym źródłem sporu są rządy silnej ręki chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i słabnąca chińska gospodarka.

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.