Chińskie władze odrzuciły wniosek o umożliwienie wizyty okrętu marynarki wojennej USA w Hongkongu – poinformował amerykański konsulat w tym mieście. Decyzję podjęto w atmosferze narastających napięć handlowych i wojskowych między obu krajami. Według źródeł dyplomatycznych agencji Reutera okręt desantowy Wasp miał odwiedzić byłą brytyjską kolonię w październiku.
Władze Hongkongu zdelegalizowały w poniedziałek proniepodległościową Hongkońską Partię Narodową, argumentując to względami bezpieczeństwa. Bezprecedensowa decyzja jest według krytyków nowym przykładem erozji autonomii byłej brytyjskiej kolonii pod władzą Chin.
Nad Hongkongiem przeszedł tajfun Manghut. Podczas najsilniejszego uderzenia w specjalnym regionie administracyjnym znajdował się Polak, pan Bartłomiej.
Mój rząd nie będzie tolerował przekraczania granic wytyczonych przez Pekin - stwierdziła w niedzielę szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam podczas uroczystości z okazji 21-lecia przyłączenia tego autonomicznego regionu do Chin. Według opozycji Hongkong stopniowo traci autonomię.
Po pięciu miesiącach burzliwych debat parlament Hongkongu uchwalił ustawę, zgodnie z którą po raz pierwszy w historii na części hongkońskiego terytorium - na dworcu kolejowym - będzie obowiązywało prawo Chin kontynentalnych, w tym prawo karne.
Dziesiątki tysięcy osób zapaliły świece w centrum Hongkongu, by uczcić pamięć ofiar masakry na placu Tiananmen. 29 lat temu, w nocy z 3 na 4 czerwca, chińskie wojsko otworzyło w Pekinie ogień do demonstrantów domagających się reform politycznych.
Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson wyraził w czwartek zaniepokojenie rosnącymi naciskami na Hongkong ze strony władz ChRL, w tym odmową wjazdu do enklawy brytyjskiego obrońcy praw człowieka i wykluczeniem demokratycznych posłów parlamentu regionu.
Co najmniej 19 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w sobotę w wypadku piętrowego autobusu w Tai Po, jednej z dzielnic Hongkongu, specjalnego regionu autonomicznego należącego do Chin - poinformowała tamtejsza policja.
Sąd Najwyższy Hongkongu unieważnił wyroki więzienia dla Joshuy Wonga, Nathana Lawa i Alexa Chowa, trzech młodych przywódców masowych protestów w obronie demokracji Hongkongu z 2014 roku, nazywanych "rewolucją parasolek".
Joshua Wong, przywódca tak zwanej rewolucji parasolek, został skazany w środę już po raz drugi za udział w protestach z 2014 roku. Ich uczestnicy domagali się zachowania autonomii Hongkongu i w pełni demokratycznych wyborów regionalnych.
21-letni mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał w parku rozrywki w Hongkongu. Według wstępnych ustaleń został uderzony przez będącą częścią dekoracji trumnę.
Skazanie na więzienie trzech młodych przywódców ruchu prodemokratycznego z 2014 roku poruszyło tysiące ludzi. Demonstranci na ulicach Hongkongu kwestionowali niezależność hongkońskiego sądownictwa, a skazanych nazywali więźniami politycznymi.
Członek Partii Demokratycznej, największego opozycyjnego ugrupowania w hongkońskim parlamencie, Howard Lam Chi-kin powiedział w piątek, że dzień wcześniej został porwany przez agentów Pekinu. Twierdzi, że przez kilka godzin był torturowany.
Wielki pokaz sztucznych ogni nad Victoria Harbour w Hongkongu zakończył obchody 20. rocznicy powrotu tej byłej brytyjskiej kolonii do Chin. Przed pokazem miasto opuścił chiński prezydent Xi Jinping.
W sobotę rano czasu miejscowego zaprzysiężony został nowy rząd Hongkongu, kierowany przez Carrie Lam. Przed nowym gabinetem stoją trudne wyzwania, w tym odzyskanie zaufania obywateli i problem niedostatku mieszkań – oceniają eksperci.
Chiny powinny "zachować się właściwie", spełnić obietnicę złożoną Hongkongowi i przestać ingerować w jego politykę – powiedział jeden z ojców-założycieli hongkońskiego ruchu demokratycznego Martin Lee.
Każda próba podważenia władzy rządu centralnego jest przekraczaniem "czerwonej linii" i jest "absolutnie niedopuszczalna" - ostrzegł prezydent Chin Xi Jinping podczas sobotniej ceremonii zaprzysiężenia nowego rządu Hongkongu.
Za "skuteczne hamowanie" tendencji niepodległościowych w regionie pochwalił władze Hongkongu prezydent Chin Xi Jinping. W pierwszym dniu swojej wizyty w tym mieście zapewnił o pełnym poparciu Pekinu oraz odebrał defiladę wojskową z okazji 20. rocznicy powrotu Hongkongu do Chin.
Prezydent Xi Jinping, który przebywa w Hongkongu w związku z 20. rocznicą przekazania byłej brytyjskiej kolonii Chinom, spotkał się w czwartek po południu z ustępującym szefem rządu tego regionu Leung Chun-yingiem. Na czas wizyty środowiska demokratyczne w Hongkongu zapowiedziały szereg protestów.
Prezydent Chin Xi Jinping wylądował w południe czasu lokalnego na lotnisku w Hongkongu. Chiński przywódca weźmie udział w uroczystościach 20. rocznicy przyłączenia tej byłej brytyjskiej kolonii do ChRL. Opozycja planuje protesty.