Gospodarka

Gospodarka

Biedni płacą za nasze "lajki". "Producenci nie dbają o drugie życie produktów"

Telefony, komputery, lodówki, czy pralki psują się coraz szybciej. Po co? Abyśmy kupili nowe. Tak napędzamy gospodarkę i napełniamy kieszenie koncernom. Jednak te nie martwią się o drugie życie swoich produktów. Większość z nich nie będzie przetworzona. Zamiast tego trafi do biednych krajów Afryki, czy Azji tworząc góry trujących elektrośmieci.

Eksportujemy więcej niż importujemy. 1,5 mld euro nadwyżki

W okresie styczeń – luty 2015 r. eksport wyrażony w euro wyniósł 26 mld 887,3 mln euro, a import 25 mld 378,4 mln euro. W efekcie dodatnie saldo wyniosło 1 mld 508,9 mln euro wobec minus 225,7 mln euro przed rokiem - podał w środę GUS.

Ceny znowu w dół. Deflacja w marcu 1,5 proc.

W marcu dalej mieliśmy deflację, ale mniejszą, niż w lutym; ceny spadły o 1,5 proc. (rdr), wobec 1,6 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w środę GUS. W porównaniu do lutego br. ceny jednak wzrosły, po raz pierwszy od listopada 2014 r. - były wyższe o 0,2 proc.

Polska chce łagodniejszych restrykcji CO2 dla przemysłu

Polska chce, by w ramach wdrażanej reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2, powstał fundusz, z którego czerpałyby najbardziej energochłonne gałęzie przemysłu, mogące rozważać przenoszenie się poza UE w związku z jej restrykcyjną polityką klimatyczną.

Kwaśniewski: kryzys ukraińsko-rosyjski może potrwać jeszcze długo

- Polityka musi korzystać z argumentu siły - powiedział Aleksander Kwaśniewski, prezes Fundacji Amicus Europae. Za główną przyczynę podał fakt, że "koncepcja twardych rządów zyskuje zwolenników w Europie". Były prezydent RP otworzył dzisiaj trzecią edycję European Executive Forum w Warszawie, dwudniowego spotkania liderów biznesu i polityki.