Gospodarka

Gospodarka

Poszukiwanie ropy i gazu w Polsce łatwiejsze? Będzie specustawa

Chcemy, żeby rząd w grudniu przyjął i skierował do Sejmu projekt specustawy dot. przyspieszenia poszukiwania ropy i gazu w Polsce - poinformował podczas wtorkowej konferencji "Polski Gaz Ziemny 2020" Mirosław Barszcz, członek zespołu węglowodorowego przy MSP.

Zawirowania na rynkach. Przez osłabienie strefy euro

Skala zawirowań na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu była tak duża, że ekonomiści na razie nie potrafią tego wyjaśnić, jest to zapewne wynik znacznego osłabienia strefy euro - głosi poniedziałkowy raport instytutu Bruegel.

Drób drożeje, ale i tak jest najtańszy

Od początku tego roku rosną ceny detaliczne mięsa drobiowego. Drób podrożał względem wieprzowiny i wołowiny oraz w stosunku do innych gatunków mięs, ale i tak jest najtańszy - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ)

Polskie firmy tracą pieniądze. Przez ataki hakerów

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.

Wrzesień z deflacją. Ceny spadły o 0,3 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu spadły o 0,3 proc. rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Tym samym wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym zanotowaliśmy w Polsce deflację. GUS podał też, że inflacja liczona miesiąc do miesiąca wyniosła 0,0 proc.

GUS poda dane o inflacji. Ceny jeszcze bardziej spadną?

W środę Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji we wrześniu. Mogą one mieć wpływ na kurs złotego i przyszłe decyzje RPP. Ekonomiści spodziewają się, że w ubiegłym miesiącu mieliśmy znowu do czynienia z deflacją - za sprawą spadku cen żywności i paliw.

Polska żywność podbija świat. Wygrywamy ceną

Polska branża spożywcza świeci triumfy za granicą. Eksperci ostrzegają jednak, że straci przewagę, gdy przestanie wygrywać ceną. Ich zdaniem należy popracować nad marką i skalą – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Stopy procentowe rekordowo niskie. Czy będą dalsze cięcia?

Stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie. Nie ma już miejsca na dalsze łagodzenie polityki monetarnej - uważa Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Elżbieta Chojna-Duch również z RPP uważa, że ostatnie cięcie stóp procentowych było głębokie i teraz dobrze byłoby poczekać, by ocenić jego efekty.

Rośnie popyt na polskie obligacje

Rentowność polskich obligacji wynosi obecnie mniej niż 2,8 proc. Jeszcze na przełomie stycznia i lutego dochodowość 10-letnich papierów wartościowych przekraczała 4,5 proc. - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe prawo ma chronić firmy. Będzie mniej bankructw?

Ochrona firm w tarapatach finansowych przed bankructwem, m.in. po to, by zachować miejsca pracy - to cel projektu Prawa restrukturyzacyjnego, który pod koniec zeszłego tygodnia trafił do Sejmu. Propozycję przygotowaną przez MS we współpracy z MG rząd przyjął 9 września.

Jak zahamować efekt domina bankructw? "Potrzebne zmiany w prawie"

- Nowe Prawo restrukturyzacyjne jest bardzo pożądanym rozwiązaniem, m.in ze względu na to jakie problemy bankructwa firm wywołują na rynku pracy - uważa Agnieszka Zawadzka, ekspertka ds. rynku pracy z firmy Sedlak & Sedlak komentując spodziewane efekty zmiany w Prawie restrukturyzacyjnym. - Zmiany mogą zahamować efekt domina bankructw - dodaje.