Google

Google

Od pewnego już czasu Google Photos ma nową funkcję, która odpowiada za grupowanie i tagowanie zdjęć na podstawie tego, co się na nich znajduje. Algorytm, który za to odpowiada, czasem jednak się myli. Doświadczyła tego dwójka młodych Afroamerykanów, których system przyporządkował do albumu… goryle.

Google zbudował swoje imperium tworząc bezkonkurencyjną wyszukiwarkę internetową. Teraz koncern chce zachować pozycję poprzez silne wpływy polityczne. Firma z Mountain View w Kalifornii wydała w zeszłym roku aż 16,8 mln dolarów na lobbing w Białym domu. To najwięcej spośród spółek technologicznych.

Komisja Europejska przedstawiła formalne zarzuty wobec koncernu Google o nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Wstępna analiza, której dokonały służby KE, wskazuje na naruszenie przez firmę przepisów antymonopolowych.

Google ogłosił, że w 2015 roku na rynku pojawi się komputer wielkości pendrive'a. Nowe urządzenie o nazwie Chromebit, które na pierwszy rzut oka wygląda jak przenośna pamięć, będzie można podłączyć do monitora lub telewizora za pomocą portów HDMI.

Google+ czeka poważna przebudowa. Jak poinformował na swoim profilu Bradley Horowitz, szef projektu, serwis zostanie podzielony na dwie części: stream i zdjęcia.

W Barcelonie rozpoczyna się Światowy Kongres Technologii Mobilnych. W trwającym cztery dni spotkaniu udział weźmie ponad 85 tys. uczestników. Choć kongres odbywa się w Europie, analitycy wskazują, że nasz kontynent powoli staje się skansenem jeśli chodzi o branżę technologii mobilnych.

Yandex złożył skargę na Google do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (FAS). Zdaniem Rosjan, Amerykanie stosują praktyki monopolistyczne, wywierając niezgodny z prawem nacisk na twórców urządzeń działających na systamie operacyjnym Google'a Android.

14 raz firma Google przygotowała zestawienie najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w Polsce i na świecie. "Anna Przybylska", "Mundial 2014" i "Conchita Wurst" to hasła, które w Polsce w 2014 r. najszybciej zdobywały popularność wśród fraz wyszukiwanych w sieci. Polacy chętnie zadawali też nurtujące ich pytania m.in. "gdzie jest Kopenhaga".

Google zamyka swój dział projektowy w Rosji. Powód? Rosnące napięcie pomiędzy Zachodem a Moskwą a także przyjęte przez Dumę nowe przepisy dotyczące przechowywania danych użytkowników.

Parlament Europejski ma dziś zająć się rezolucją w sprawie oddzielenia wyszukiwarek internetowych od innych usług komercyjnych, by zapewnić wyrównane szanse w branży internetowej. Nowe prawo najmocniej uderzy w Google i może doprowadzić do podziału światowego giganta branży internetowej.