Google

Google

Google zamyka swój dział projektowy w Rosji. Powód? Rosnące napięcie pomiędzy Zachodem a Moskwą a także przyjęte przez Dumę nowe przepisy dotyczące przechowywania danych użytkowników.

Parlament Europejski ma dziś zająć się rezolucją w sprawie oddzielenia wyszukiwarek internetowych od innych usług komercyjnych, by zapewnić wyrównane szanse w branży internetowej. Nowe prawo najmocniej uderzy w Google i może doprowadzić do podziału światowego giganta branży internetowej.

Hiszpanie uchwalili prawo, według którego wydawcy stron internetowych mogą żądać zapłaty od innych stron, które umieściły u siebie link wraz ze "znaczącym opisem treści". Eksperci uważają, że ta rewolucyjna ustawa może doprowadzić nawet do zablokowania Twittera czy Facebooka w tym kraju.

Google zaczął przywracać w liście wyników wyszukiwania niektóre linki usunięte na skutek wniosków o zastosowanie "prawa do bycia zapomnianym" - pisze BBC. I dodaje, że wśród przywróconych wyników jest sześć artykułów ze strony dziennika "The Guardian". Jeszcze kilka dni temu amerykański koncern usuwał tego typu wpisy.

Google testuje nową usługę - Google Domains, która pozwoli m.in. firmom na tworzenie i zarządzanie własnymi domenami internetowymi. Amerykański gigant chce w ten sposób przejąć część wartościowego rynku. To bardzo zła wiadomość dla firm zajmujących się rejestracją domen.

Inwigilacja portali społecznościowych Facebook i Twitter, serwisu YouTube oraz wyszukiwarki Google jest dopuszczalna, gdyż należą do firm zagranicznych, a brytyjskie prawo nie uznaje korzystania z ich usług za komunikację wewnątrz kraju - uważa brytyjskie MSW.

Kierowcy taksówek w europejskich miastach - Londynie, Paryżu, Madrycie czy Berlinie - protestują dzisiaj przeciwko konkurencji ze strony prywatnych firm oferujących przewóz osób. Ich gniew wzbudza głównie amerykańska firma Uber, która stworzyła aplikację ułatwiającą kojarzenie pasażera z kierowcą.

Doodle, czyli ikonka popularnej wyszukiwarki internetowej Google, przybrała barwy i kształt tzw. solidarycy. W ten sposób internauci, którzy klikną w logo dowiedzą się o pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce, które odbyły się dokładnie 4 czerwca 1989 roku, czyli 25 lat temu.

Google uruchomił stronę internetową, na której europejscy użytkownicy wyszukiwarki mogą zażądać, aby linki do informacji o nich zniknęły z sieci. To pierwszy krok do zrealizowania orzeczenia Trybunału Unii Europejskiej, który orzekł, że amerykański gigant musi dać internautom "prawo do bycia zapomnianym".

Google jest najbardziej wartościową marką świata - wynika z zestawienia Ranking 100 Top BrandZ, przygotowanego przez Millward Brown. To spore zaskoczenie, bo w ostatnich latach na szczycie listy znajdował się Apple.

Internetowy gigant kupił producenta dronów firmę Titan Aerospace. Google chce stworzyć sieć zasilanych energią słoneczną latających maszyn, która będzie dostarczać bezprzewodowy Internet do odległych części świata. Wcześniej o planach kupna Titana mówił Facebook.