Falklandy

Falklandy

Szturm na brytyjską ambasadę. Za Falklandy

Uliczna bitwa pod murami brytyjskiej ambasady w Buenos Aires w 30. rocznicę wybuchu wojny o Falklandy. Tłum argentyńskich radykałów obrzucił budynek kamieniami, kijami i koktajlami Mołotowa. Interweniowała policja, starcia trwały kilka godzin.

Przeciek z przemówienia na rocznicę wojny o Falklandy

W Wielkiej Brytanii i Argentynie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 30 rocznicę wybuchu wojny o Falklandy. "Drugiego kwietnia 1982 roku mieszkańcy Falklandów stali się ofiarami aktu agresji, który miał im odebrać ich wolność i styl życia" - ma powiedzieć dziś w przemówieniu premier David Cameron. Fragmenty jego wystąpienia przeciekły do prasy.

Argentyna grozi brytyjskim bankom za Falklandy

Argentyński rząd zagroził brytyjskim i amerykańskim bankom podjęciem kroków prawnych w związku z sytuacją na Falklandach. Chodzi o próbę powstrzymania ich przed finansowaniem, doradztwem, a nawet pisaniem raportów na temat rodzącego się tam przemysłu naftowego.

Argentyna atakuje: Brytyjska broń atomowa na Falklandach?

Kolejny atak Argentyny na froncie dyplomatycznej wojny z Wielką Brytanią. Szef argentyńskiego MSZ zasugerował podczas szczytu atomowego w Seulu, że Londyn wysłał w rejon Falklandów podwodny okręt z bronią jądrową. Brytyjczycy stanowczo odrzucają te zarzuty.

Koniec misji księcia Williama na Falklandach

Książę William zakończył służbę na Falklandach i wrócił do Londynu. Wnuk królowej Elżbiety II od lutego służył na archipelagu jako pilot śmigłowca ratunkowego. Jego obecność na Falklandach wzbudzała protesty Argentyny, która rości sobie prawa do wysp.

Londyn popiera prawo Falklandów do ropy

Brytyjski MSZ popiera prawo mieszkańców Falklandów do eksploracji rezerw ropy naftowej wokół swoich wysp. Londyn zareagował w ten sposób na oświadczenie Argentyny, która zagroziła postępowaniem sądowym działającym w tym regionie firmom naftowym.

Brytyjski liniowiec zawrócony przez Argentyńczyków

Kolejne napięcia wokół Wysp Falklandzkich tym razem trafiły rykoszetem w turystów. Potężny brytyjski transatlantyk "Star Princess" nie dostał pozwolenia na wejście do argentyńskich portów na południu kraju po tym, jak kilka dni temu wypłynął z Buenos Aires i po drodze zawitał na Falklandy.

Argentyńczycy się poddali. "Boże chroń Królową"

Brytyjski dom aukcyjny Bonhams pokazał oryginalny teleks, w którym Brytyjczycy walczący w wojnie o Falklandy informują Londyn, że dowódca wojsk argentyńskich, generał brygady Mario Menendez, poddaje się. 3 kwietnia dokument trafi na aukcję.

Sean Penn bierze się za Falklandy i "kolonializm"

Sean Penn, znany amerykański aktor o wyrazistych lewicowych poglądach, powiększył grono swoich południowoamerykańskich przyjaciół. Po Fidelu Castro i Hugo Chavezie Penn poczuł tym razem sympatię do prezydent Argentyny Cristiny Fernandez. Przy okazji wizyty w Buenos Aires aktor zdecydowanie dał do zrozumienia, po czyjej stronie w konflikcie o Falklandy stoi.

Podpis "dziwka" pod fotografią prezydent

Kolejne spięcie w argentyńsko-brytyjskim sporze o Falklandy. Niewielki wyspiarski dziennik "Penguin News" zdjęcie prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner w swoim internetowym wydaniu opatrzył podpisem "dziwka" - informuje Sky News. W Argentynie zawrzało, dziennik podpis zmienił, redakcja próbuje sie teraz tłumaczyć.

"Będziemy bronić Falklandów"

Brytyjski premier David Cameron odbija piłeczkę i odpowiada na groźbę Argentyny, że zaprotestuje w ONZ przeciwko brytyjskiej "militaryzacji" Falklandów. Podczas szczytu państw nordyckich i bałtyckich w Sztokholmie, Cameron powiedział, że Londyn będzie chronił i wspierał mieszkańców archipelagu, dopóki wyrażają oni chęć pozostawania częścią Korony Brytyjskiej.

"Po raz kolejny militaryzują południowy Atlantyk"

Argentyna złoży skargę w Radzie Bezpieczeństwa oraz na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w związku z ostatnimi krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów. Poinformowała o tym we wtorek (czasu lokalnego) prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.

"To agresja i eskalacja prowokacji Londynu"

- W tym momencie książe piratów jest już w Argentynie. Kiedy mówimy w Argentynie, mamy na myśli Malwiny. To agresja i eskalacja prowokacji rządu Zjednoczonego Królestwa - powiedział Fernando Esteche, lider grupy Quebracho o wizycie Jego Wysokości Księcia Cambridge Williama na Falklandach. Konflikt między Argentyną a Wielką Brytanią opowiadają reporterzy programu "Polska i Świat".

Pierwsza misja księcia "konkwistadora"

Brytyjski książe rozpoczął swoją służbę na Falklandach. Odbył już pierwszy lot jako pilot śmigłowca ratowniczego Sea King. Jego obecność na południowoatlantyckich wyspach wywołała niezadowolenie Buenos Aires. MSZ Argentyny oficjalnie nazwało Williama "konkwistadorem".

"Książę piratów" na Falklandach. Farba i kamienie w Buenos Aires

Książę William wylądował w czwartkowe popołudnie na Falklandach, gdzie będzie służył jako pilot RAF na śmigłowcu ratunkowym - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Przybycie następcy angielskiego tronu zbiegło się w czasie z protestami w centrum stolicy Argentyny Buenos Aires.

Londyn: Argentyna chce odciąć Falklandy od świata

Brytyjscy dyplomaci oskarżają Argentynę o próbę odizolowania Falklandów. Rząd w Buenos Aires naciska na Chile, aby wstrzymało loty do Port Stanley, głównego ośrodka administracyjnego archipelagu - pisze "The Guardian". Zdaniem Londynu, Argentyńczycy dążą do ekonomicznej blokady wysp. To kolejne w ostatnich dniach spięcie na linii Londyn-Buenos Aires. Ostrą reakcję Argentyny wywołały informacje o wysłaniu na Falklandy niszczyciela HMS Dauntless i rozpoczęciu na wyspach służby przez księcia Williama.

Argentyna zirytowana księciem "konkwistadorem"

Na południowym Atlantyku rosną emocje, bowiem zbliża się 30 rocznica wybuchu wojny o Falklandy. W napiętej atmosferze, wysłanie w rejon spornych wysp przez Londyn nowoczesnego niszczyciela wywołało pomruk niezadowolenia w Argentynie. Swoje dołożył książe William, który właśnie wyruszył na Falklandy, gdzie będzie służył jako pilot śmigłowca. Argentyńskie MSZ nazwało go "konkwistadorem".

Nowy niszczyciel zacumuje u wybrzeży Falklandów

Jeden z najnowszych brytyjskich niszczycieli HMS Dauntless stanie się częścią floty brytyjskiej stacjonującej u wybrzeży Falklandów na południowym Atlantyku. Nowa jednostka zastąpi jeden z okrętów, który stacjonuje tam obecnie. Londyn zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z konfliktem terytorialnym z Argentyną o wyspy.

Cameron oskarżył Argentynę o kolonializm

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oskarżył Argentyńczyków o kolonializm w związku z ich ostatnimi wypowiedziami na temat Wysp Falklandzkich - donosi "Daily Telegraph". We wtorek zwołano specjalne posiedzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa w celu przedyskutowania utrzymującego się napięcia wokół wyso.