Egipt

Egipt

Jeśli tama pęknie, popłynie krew?

Przez tysiąclecia Egipcjanie byli władcami Nilu. Te czasy bezpowrotnie przeminęły. Na strategicznej rzece, dwa tysiące mil od Kairu, powstaje gigantyczna zapora zwana Tamą Wielkiego Odrodzenia Etiopii. Dla Addis Abeby to obiekt narodowej dumy i szansa na rozwój cywilizacyjny, dla Egiptu – egzystencjalne zagrożenie. Projektu nie da się już zatrzymać. Mimo braku porozumienia zbiorniki tamy zaczynają się napełniać. Czy Afryka stoi na krawędzi wojny o wodę?

"Zdrowemu post nie zaszkodzi", ale ramadan pod znakiem obostrzeń

Turecki Dyrektoriat do spraw Religii (Diyanet) wezwał wiernych do utrzymywania społecznego dystansu podczas rozpoczynającego się miesiąca postu wyznawców islamu. Z powodu pandemii COVID-19 zakazał tradycyjnych zbiorowych posiłków przerywających i rozpoczynających post.

Takich burz nie było od prawie 40 lat

Prawie 20 osób zginęło w Egipcie w wyniku najbardziej gwałtownych burz, jakie nawiedziły ten kraj od dziesięcioleci. Niektóre budynki częściowo się zawaliły, dochodziło do wypadków, w tym jednego zderzenia dwóch pociągów.

Nie żyje Hosni Mubarak. Trzydniowa żałoba narodowa

Obalony w 2011 roku prezydent Egiptu Hosni Mubarak nie żyje - podała egipska telewizja państwowa. Były dyktator zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji - sprecyzowała telewizja. Władze w Kairze ogłosiły trzydniową żałobę.

"Tym razem wszystko będzie dobrze", mówi martwy Gulio. Patrick "torturowany wstrząsami elektrycznymi"

- Do teraz nie możemy zrozumieć zarzutów, jakie mu się stawia. Nasz syn nigdy nie był źródłem zagrożenia - przekonują rodzice Patricka George'a Zaky'ego. 27-latek, z pochodzenia Egipcjanin, studiuje w Bolonii i aktywnie walczy o prawa człowieka. 7 lutego egipskie służby aresztowały go na lotnisku i od tego czasu przetrzymują. Włoscy aktywiści walczą o jego uwolnienie. Przypominają sobie o śmierci Gulia Regeniego w Egipcie przed czterema laty.