Broń atomowa

Broń atomowa

Ambasador Rosji przy NATO: program jądrowy Sojuszu sprzeczny z prawem

Program Nuclear Sharing, umożliwiający dostęp do broni jądrowej członkom NATO, którzy takiej broni nie mają, jest sprzeczny z układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - oznajmił stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko. To reakcja na słowa polskiego wiceministra obrony w sprawie ewentualnego udziału Polski w programie natowskim Nuclear Sharing.

Burza o atomowe bomby. Baza w Buechel, "sensacja" telewizji, groźba Kremla

Wbrew temu co twierdzi rzecznik Kremla, opierając się na doniesieniach telewizji ZDF, rozmieszczenie 20 "nowych" amerykańskich bomb atomowych w niemieckiej bazie lotniczej nie zmieni "równowagi sił w Europie”. Powód jest prosty. One już tam są od wielu lat, jedynie w starszej wersji. Obecnie Amerykanie prowadzą ich modernizację i po prostu wymienią ładunki w Niemczech na nowsze. Pomimo tego Rosjanie niedwuznacznie grożą swoim dyżurnym straszakiem - iskanderami.

Pjongjang gotowy do użycia broni jądrowej "w każdej chwili". Reaktor pracuje pełną parą

- Kompleks jądrowy w Jongbjon pracuje pełną mocą na rzecz ulepszenia arsenału broni atomowej tak w ilości jak i jakości - poinformowała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Szef tamtejszego Instytutu Energii Atomowej dodał, że Korea Północna jest gotowa odpowiedzieć na "wrogość USA bronią jądrową w każdej chwili". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Najpotężniejsza broń w historii pod murami Kremla. Gdyby spadła na Warszawę, nic by nie zostało

Budowę tego giganta zlecił sam przywódca Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow. Przed XXII Zjazdem Partii komunistycznej chciał zademonstrować siłę nie tylko swoim towarzyszom, ale przede wszystkim światu. Nazywana Car Bombą, była najpotężniejszą bronią w historii ludzkości. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Atomowej zagłady nie dało się uniknąć? "Cały naród stał się kamikadze"

Porażki na wszystkich frontach, katastrofalna sytuacja gospodarcza, japońskie miasta obracane w pył - nic nie mogło skłonić Japonii do kapitulacji, a jej kręgi wojskowe ogłaszały, że "cały naród stał się kamikadze". W tej sytuacji, mimo kontrowersji, wiele jest argumentów świadczących za tym, że tragiczne w swej istocie użycie broni atomowej 6 i 9 sierpnia 1945 r. uchroniło ludzkość przed jeszcze większymi tragediami i zapewniło globalną świadomość na temat tej niszczycielskiej broni. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Michałek broni tej pierwszej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Kucharczyk.

Czy zagłada Hiroszimy i Nagasaki była konieczna? "Wywarcie wrażenia na Kremlu było ważniejsze"

Japończycy planowali fanatyczną obronę do ostatniego człowieka i do poddania się skłonił ich dopiero szok wywołany atomowymi bombardowaniami - to najpopularniejsze uzasadnienie użycia przez USA broni masowego rażenia w Hiroszimie i Nagasaki. Nie wszyscy je podzielają. Wielu historyków jest przekonanych, że wojnę można było skończyć inaczej, bez atomowej hekatomby japońskich cywilów i zarazem bez większych strat Amerykanów. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Kucharczyk broni tej drugiej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Michałek.

W 17 lat od "Małego Chłopczyka" po najpotężniejszą "Car Bombę". Nadal doskonalimy broń zagłady

Od pierwszej próbnej eksplozji 70 lat temu broń jądrowa przeszła wielką ewolucję. Na wymyślanie i produkowanie coraz potężniejszych bomb przez całą zimną wojnę wydano trudne do oszacowania pieniądze. Dzisiejsza broń jądrowa jest niemal całkowicie różna od pierwszych, bardzo prymitywnych, ładunków zrzuconych na Japonię. Co więcej, w laboratoriach mocarstw bez rozgłosu nadal są prowadzone badania nad tym, jak uczynić broń zagłady jeszcze skuteczniejszą.

„Stałem się śmiercią, niszczycielem światów”. Próba pierwszego narzędzia zagłady

- Wiedzieliśmy, że świat już nie będzie taki sam. Kilka osób się śmiało, kilka płakało. Większość patrzyła w ciszy – powiedział Robert Oppenheimer, wspominając po latach moment, gdy zobaczył oślepiający błysk i poczuł potężny podmuch pierwszej eksplozji jądrowej. 16 lipca 1945 roku test o kryptonimie „Trinity” nieodwracalnie zmienił ludzkość i historię. Człowiek zyskał broń, która prawdopodobnie zapobiegła III wojnie światowej, ale też dała mu możliwość samozagłady.

Wraz z porozumieniem mapa drogowa dla irańskiego atomu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego - poinformował we wtorek szef oenzetowskiej agencji Yukiya Amano. Dokument ma pomóc w rozwiązaniu wszystkich dotychczasowych kwestii spornych. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Amerykanie przetestowali bombę jądrową. Bez wybuchu

Na poligonie w Nevadzie myśliwiec F-15 zrzucił bombę atomową B61. Był to pierwszy taki test w programie modernizacji wiekowych ładunków, które stanowią jeden z filarów odstraszania atomowego NATO. Błysku i wielkiego wybuchu nie było, bo w zrzuconej bombie nie było ładunku jądrowego.

Waszyngton ostrzega: Rosja igra z ogniem

Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by Moskwa nie osiągnęła znaczącej przewagi militarnej poprzez naruszanie traktatu INF (Intermediate Nuclear Forces), a Rosja "igra z ogniem" swoimi zapowiedziami dotyczącymi zbrojeń atomowych. Tak oznajmił przed członkami Izby Reprezentantów zastępca sekretarza obrony USA Robert Work.

Rosja reaguje na plan Pentagonu. Putin straszy nowymi pociskami atomowymi

Rosja doda ponad 40 nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych do swojego arsenału atomowego - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. To kolejna deklaracja najwyższych władz w Moskwie, którą można uznać za reakcję na doniesienia o planach Pentagonu. Amerykanie rozważają rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy. Rosja uznaje to za zagrożenie i zapowiada w odpowiedzi wzmocnienie własnego potencjału militarnego w regionie. Więcej w programie "Fakty z Zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Syria apeluje: pomóżcie nam z naszym reaktorem

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przygląda się prośbie Syrii, by pomóc w przekształceniu reaktora pod Damaszkiem z napędzanego wysoko wzbogaconym uranem na napędzany uranem nisko wzbogaconym.