Broń atomowa

Broń atomowa

Syria apeluje: pomóżcie nam z naszym reaktorem

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przygląda się prośbie Syrii, by pomóc w przekształceniu reaktora pod Damaszkiem z napędzanego wysoko wzbogaconym uranem na napędzany uranem nisko wzbogaconym.

USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

"Iran i Korea Północna współpracują przy broni atomowej"

Północnokoreańscy eksperci ds. broni nuklearnej i rakiet balistycznych odwiedzili bazę wojskową w pobliżu Teheranu - poinformowała irańska emigracyjna grupa opozycyjna. Do wizyty dojść miało w kwietniu, w czasie toczących się negocjacji międzynarodowych dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Znacznie biedniejsi od Polski, a mają "najszybciej rosnący" arsenał jądrowy

Pakistan i jego arsenał jądrowy po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania. Wszystko przez przypuszczenia, że jego część została przekazana Arabii Saudyjskiej, czyniąc z niej kolejne mocarstwo atomowe. Dlaczego Pakistańczycy mieliby to uczynić? Ich program jądrowy ma bardzo zawiłą historię i chcąc go ukończyć, prawdopodobnie zaciągnęli kilka dużych długów. Między innymi u Saudów.

Rosjanie się powtarzają. Znów grożą bronią jądrową na Krymie

- Nie wiem, czy na Krymie jest jakaś broń jądrowa. Nie wiem, czy są plany umieszczenia jej tam, ale co do zasady Rosja ma wszelkie prawo, żeby to zrobić - oznajmił urzędnik rosyjskiego MSZ, cytowany przez agencję Interfax. Tego rodzaju ostrzeżenia nie są niczym nowym. Padały już kilka razy.

"Możliwe użycie przez Rosję ładunku jądrowego w uderzeniu na Polskę"

- Otwarty konflikt z Rosją jest trudno wyobrażalny, ale możliwy - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Romuald Szeremietiew. Szef Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej zaznaczył, że „może okazać się, że dla Rosji rozwiązaniem jest panowanie nad całym regionem, a wtedy Polska jest wrzodem, który trzeba usunąć”.

Najpotężniejsza bomba USA była pomyłką. Wielki wybuch i rekordowe skażenie

Współcześnie zdetonowanie silnej bomby jądrowej w atmosferze na potrzeby testu trudno sobie wyobrazić. Na początku lat 50. była to jednak niemal codzienność. USA i ZSRR w szaleńczym tempie pracowały nad coraz potężniejszymi bombami, detonując nawet po kilkanaście rocznie. 61 lat temu Amerykanie przez przypadek wywołali swoją największą eksplozję i spowodowali najgorsze skażenie w historii USA.

Iran obiecuje "przyspieszenie", ale "droga jeszcze daleka"

Przedstawiciel Teheranu obiecał przyspieszenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej podczas wizyty w siedzibie tej organizacji. W ubiegłym tygodniu MAEA oznajmiła, że Iran zaprzestał testowania bardziej wydajnych wirówek stosowanych do wzbogacania uranu, do czego zobowiązał się podpisując w 2013 roku porozumienie z Grupą 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Chiny, Rosja plus Niemcy). Jednocześnie agencja podała, że Iran nadal nie rozwiał wszystkich wątpliwości dotyczących jego programu nuklearnego.

Pentagon ujawnia moc swojej najpotężniejszej bomby. Nada się na asteroidy

Amerykańskie wojsko formalnie odtajniło informację o tym, jak silna była jego najpotężniejsza bomba termojądrowa. Okazuje się, że znane od wielu lat nieoficjalne dane były poprawne. Bomba B-53 miała moc dziewięciu megaton, czyli odpowiednik dziewięciu milionów ton trotylu. Teraz rozmontowane ładunki mogą zostać użyte do potencjalnej obrony Ziemi przed asteroidami.

Amerykański arsenał jądrowy nie będzie już działał na dyskietki ośmiocalowe

Głęboko pod ziemią w centrach dowodzenia, z których jest kontrolowane 450 amerykańskich rakiet międzykontynentalnych, rozpoczęły się prace nad "przełomową" modernizacją sprzętu. W miejsce zabytkowych telefonów z lat 60. są montowane nowe, cyfrowe. Wymieniane są również zabytkowe komputery, które nadal korzystają z iście antycznych dyskietek ośmiocalowych.

"Ludzkość najbliżej nuklearnej katastrofy od 1984 roku"

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy w 1947 r. powołali do życia zegar zagłady (ang. Doomsday clock) i za jego pomocą wskazują od prawie 70 lat zagrożenie dla ludzkości płynące z posiadania przez niektóre kraje broni jądrowej, biją na alarm - ludzkość znajduje się najbliżej zagłady nuklearnej od 1984 r. Ludzkość była bliżej końca tylko w 1953 r., gdy USA i Związek Radziecki przetestowały swoje potężne bomby wodorowe.

Rosyjska broń jądrowa na Krymie? "Świat musi zareagować"

Świat nie może pozwolić, by Rosja rozmieściła broń atomową na Krymie - powiedział w Brukseli premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Skomentował w ten sposób sugestie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja może rozmieścić taką broni na półwyspie.