Boliwia

Boliwia

"Zadzwoniła, mówiąc, że mój dom spada"

Ulewne opady deszczu w boliwijskim mieście La Paz spowodowały potężne straty, wywołując osuwiska i lawiny błotne. Część gruntu z wznoszącego się nad miastem wzgórza zeszła na zabudowania u podnóży góry, grzebiąc dziesiątki domów.

Ponad 10 tysięcy rodzin poszkodowanych. 15 osób nie żyje

W Boliwii pogoda nie rozpieszcza. W ciągu ostatnich dni odnotowano w tym kraju obfite opady, intensywne burze i osunięcia ziemi. Ulewne deszcze zalały znaczne obszary. W wielu miejscach poziom rzek się znacznie podniósł. Życie straciło 15 osób.

Królowa Andów rozkwitła w Berkeley

W ogrodzie botanicznym w Berkeley w Kalifornii ta rzadka roślina rozkwitła po 24 latach od posadzenia i jest pod tym względem wyjątkowo szybka. Liście, wyrastające z łodygi przypominającej kaktusa, przez swój kształt i rozmiar porównywane są do desek surfingowych.

"W jednej chwili cały dom wypełnił się wodą"

Potężne powodzie doskwierają mieszkańcom Urugwaju i Boliwii. Woda zalewa coraz większe połacie ziemi. - W jednej chwili cały dom wypełnił się wodą - relacjonują mieszkańcy. Niestety meteorolodzy nie mają dobrych wieści, ponieważ w ciągu najbliższych dni prognozowane są kolejne opady.

Powódź niszczy i "odbiera chęć do życia"

Trwa pora deszczowa w Boliwii. Związane z nią niedzielne i poniedziałkowe powodzie zniszczyły stołeczne La Paz, a rolników z południa kraju "pozbawiły chęci do życia". Od listopada w wyniku podtopień zmarło już 18 osób.

Przebiegli 10 km w rozrzedzonym powietrzu

Osiem tysięcy zawodników wzięło udział w biegu na 10 km na wysokości 3600 m n.p.m. Głównie byli to rdzenni mieszkańcy Boliwii, przyzwyczajeni do oddychania na dużych wysokościach, ale pojawili się też żądni wrażeń przyjezdni.

Ratowali ich z ziemi, wody i powietrza

Ratownicy z lądu, wody i z powietrza szli z pomocą uwięzionym przez wezbraną rzekę w centrum Boliwii. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować 21 osób.

Gaz i armatki przeciw lekarzom i górnikom

Poważne starcia studentów, lekarzy i górników z policją w Boliwii. Kilka tysięcy osób wyszło we wtorek na ulice stolicy kraju La Paz, by protestować przeciwko złym warunkom pracy i wydłużeniu jej czasu przy minimalnym podniesieniu pensji. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, a miasto zostało sparaliżowane na całe popołudnie.

"Święty liść koki jest taki piękny"

- To pożywienie ubogich, to nasze lekarstwo. Ten święty liść jest taki piękny - przekonywali mieszkańcy boliwijskiego La Paz podczas uroczystości poświęconych liściom koki, a prezydent Boliwii Evo Morales zapowiada, że chce zalegalizować żucie liści krzewu kokainowego i uprawy tej rośliny na własne potrzeby. Zaapelował o to do ONZ-owskiego biura ds. narkotyków i przestępczości (UNODC).

Niepełnosprawni pobili się z policją

Około 50 niepełnosprawnych osób przez 100 dni maszerowało do boliwijskiej stolicy La Paz, by przed pałacem prezydenckim domagać się podwyższenia pomocy socjalnej. W samym mieście doszło do starć manifestantów z policją - informuje w piątek BBC na swej stronie internetowej.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

W Boliwii ziemia zatrzęsła się z siłą 6,7 st. R

Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło we wtorek środkową część Boliwii - podała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Niewielkie drgania był odczuwalne w krajach sąsiednich.

Wulkan wypiętrza się z zawrotną prędkością

Wulkan Uturuncu znajdujący się w Boliwii ma aktualnie około 6 tysięcy metrów wysokości. Do tej pory wulkanolodzy sądzili, że jest wygasły. Zaobserwowali jednak coś niezwykłego. Uturuncu rośnie w niesamowicie szybkim tempie.