Austria

Austria

Austriacy głosowali w niedzielę w wyborach prezydenckich. Według przewidywanych wyników prowadzi kandydat skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), Norbert Hofer, na którego głosowało 36,7 proc. wyborców - podała publiczna telewizja ORF.

Po nieudanych rozmowach z obecną właścicielką domu rodzinnego Adolfa Hitlera w austriackim Braunau am Inn (Górna Austria), rząd federalny przygotuje specjalną ustawę o wywłaszczeniu właścicielki z tego domu. Wynika to ze skomplikowanej sytuacji konstytucyjnej.

W trakcie piątkowej wizyty w Rzymie austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner nie wykluczyła wprowadzenia kontroli granicznych na głównej trasie drogowej i kolejowej z Włoch do Austrii przez przełęcz Brenner, którędy przedostają się uchodźcy.

Grecki rząd odmówił przyjęcia wizyty szefowej austriackiego MSW Johanny Mikl-Leitner z powodu nieporozumienia między obu krajami związanego z zamknięciem dla uchodźców granic na szlaku bałkańskim - podały źródła dyplomatyczne. Ateny odwiedzi za to w przyszłym tygodniu Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej uda się do głównych państw leżących na bałkańskim szlaku.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skrytykował decyzję Austrii o wprowadzeniu limitu dla migrantów, przekraczających granice tego kraju. Dodał, że KE sprawdza, czy decyzje te są zgodne z prawem UE. W odpowiedzi na tę krytykę austriacka minister spraw wewnętrznych poiformowała, że władze w Wiedniu nie zmienią decyzji.

Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Limit dla osób przejeżdżających tranzytem ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień.

- Z powodu utrzymującego się napływu uchodźców i migrantów ekonomicznych Austria zaostrzy kontrolę na swej południowej granicy oraz wprowadzi godzinowe i dzienne limity wpuszczanych osób - poinformowała we wtorek minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. W związku z tą decyzją większą liczbę policjantów na granicę z Serbią wysłała Chorwacja.

Podjęta w ostatnich dniach stycznia decyzja o zmianie polityki migracyjnej weszła w życie. Austriackie władze zamknęły przejście graniczne ze Słowenią, kończąc rozstawianie wielokilometrowego ogrodzenia. Od teraz wpuszczają do kraju jedynie 500 migrantów dziennie. Zamierzają też deportować dziesiątki tysięcy.

Austriacki kanclerz Werner Faymann zapowiedział, że kontrole graniczne zostaną „drastycznie” zwiększone. Austria ma dość bycia punktem na „szlaku bałkańskim”, którym migranci zmierzają ku Niemcom. W reakcji na ograniczania wprowadzane przez państwa UE, Serbia też podejmuje kroki w celu ograniczenia napływu obcokrajowców.

Austria zamierza zaostrzyć zasady wpuszczania migrantów na swoje terytorium. Jak zapowiedziała szefowa austriackiego MSW, osoby nie chcące wystąpić od razu o azyl, będą na miejscu zawracane. Austria to kolejne państwo, które zaostrza politykę migracyjną w obliczu niezdolności UE do całościowego poradzenia sobie z problemem. "Atmosfera polityczna wokół migrantów w Europie jest coraz bardziej napięta" - stwierdził dziennik "Financial Times".