Austria

Austria

Liczba wniosków o azyl znacznie spadła w ubiegłym roku w Austrii w porównaniu z latami 2016 i 2015 - wynika z danych opublikowanych przez austriacki resort spraw wewnętrznych. Łącznie w zeszłym roku złożono 24 735 wniosków o azyl - o 58,5 proc. mniej niż w 2016 roku.

Kwestia zarządzania napływem migrantów do Europy to wyzwanie na wiele lat i dlatego należy pozbyć się "destrukcyjnych emocji" - oświadczył we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem.

Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy chce przyjąć uchodźców - powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niedzielnego wydania niemieckiego dziennika "Bild". Odniósł się w nim też między innymi do uruchomienia wobec Polski przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatu Unii.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulowali Sebastianowi Kurzowi, który został w poniedziałek zaprzysiężony na kanclerza Austrii. Koalicyjnym partnerem jego chadeckiej partii OeVP jest skrajnie prawicowa FPOe.

Sebastian Kurz został w poniedziałek w Wiedniu zaprzysiężony na kanclerza Austrii. 31-letni były minister spraw zagranicznych jest najmłodszym szefem rządu w Europie. Będzie kierował koalicją prawicowej OeVP z prawicowo-populistyczną FPOe.