Austria

Austria

W Europie są miejsca, w których doskwiera gwałtowna pogoda. Mieszkańcy Austrii zmagają się z obfitymi opadami śniegu i deszczu - w jednym z regionów kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Zimowo jest także w Hiszpanii i Belgii.

Na skutek wybuchu i pożaru, do jakiego doszło w czwartek w zakładzie przerobu odpadów z tworzyw sztucznych w miejscowości Hoersching koło Linzu na północnym wschodzie Austrii pięć osób zostało rannych, w tym dwie ciężko - podała lokalna policja.

Sebastian Kurz, którego Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wygrała niedawne przedterminowe wybory parlamentarne, w poniedziałek otrzymał od prezydenta Alexandra Van der Bellena misję sformowania rządu. Zdaniem komentatorów polityka czekają trudne rozmowy koalicyjne.

Były szef Austriackiej Partii Wolności (FPOe) i były wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache ogłosił, że zawiesza członkostwo w partii. - Poczynając od dziś, kończę także wszelką działalność polityczną i nie będę się więcej ubiegał o jakiekolwiek polityczne stanowisko - dodał. Po skandalach z jego udziałem FPOe odnotowała słaby wynik w ostatnich wyborach.

Niemiecka i austriacka prasa komentuje w poniedziałek wyniki niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Austrii. Publicyści zwracają uwagę na historyczny sukces Sebastiana Kurza, stojącego na czele chadeckiej OeVP. Pojawiają się też pytania o zdolności koalicyjne byłego kanclerza i jego ugrupowania.

Według wstępnych oficjalnych wyników Austriacka Partia Ludowa (OeVP) byłego kanclerza Sebastiana Kurza wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 38,4 proc. głosów - poinformowała austriacka agencja APA.

Najprawdopodobniej wybuch gazu doprowadził do zniszczenia kilku kondygnacji budynku w stolicy Austrii, Wiedniu - poinformowała miejscowa policja cytowana przez agencję Reutera.

Były wicekanclerz Austrii i były szef Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache zdecydował się nie przyjąć mandatu, jaki zdobył w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to związek z aferą korupcyjną, która skompromitowała polityków FPOe. Polityk zapowiedział, że do czasu wyjaśnienia wszystkich aspektów skandalu, nie wróci do aktywnej polityki.