Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Francuskie władze potwierdziły autentyczność nagrania, na kótrym porwana w Jemenie obywatelka Francji apeluje do prezydenta Francois Hollande o pomoc w uwolnieniu. Paryż zapewnia, że robi wszystko, co w jego mocy.
Iracki plan szybkiego odbicia Ramadi z rąk Państwa Islamskiego jest śmieszny - przyznał w wywiadzie dla "The Telegraph" charyzmatyczny dowódca milicji szyickich Hadi al-Ameri, który po klęsce amerykańskiej strategii w walce z dżihadystami wyrasta na najważniejszego irackiego dowódcę wojskowego.
Porażka sił irackich w Ramadi, obnażająca ich słabość i brak zaangażowania, powinna skłonić USA do weryfikacji dotychczasowej strategii w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS) w Iraku - pisze "New York Times" w komentarzu redakcyjnym.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili, że zajęli lotnisko w mieście Syrta na środkowym wybrzeżu Libii. Informację potwierdziłs lokalna policja. Port lotniczy stanowił m.in. bazę samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. Nie wiadomo, czy maszyny wpadły w ręce islamistów.
Państwo Islamskie przyznało się do piątkowego zamachu bombowego przeprowadzone przed szyickim meczetem na wschodzie Arabii Saudyjskiej. W eksplozji zginęły cztery osoby.
Lider Frontu al-Nusra, odłamu al-Kaidy w Syrii, deklaruje, że jego organizacja nie zamierza przeprowadzać zamachów terrorystycznych na Zachodzie. Islamista zapewnia w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że celem Frontu jest obalenie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Nie jest prawdą, że młode kobiety przyłączają się do dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) wyłącznie w celu wyjścia za mąż za bojowników - wynika z opublikowanego w czwartek raportu ekspertów King's College London.
Brutalne gwałty i egzekucje, handel młodymi kobietami i niewolenie ich - specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ zebrał informacje o brutalnych praktykach Państwa Islamskiego, dokonywanych na kontrolowanych przez nich terenach.
Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas modłów w szyickim meczecie na wschodzie Arabii Saudyjskiej, zabijając około 20 osób - podał Reuters, powołując się na źródła szpitalne. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym kilka poważnie.
RPA znalazła się obecnie na celu Państwa Islamskiego (IS) jako idealny rezerwuar nowych ochotników - twierdzi ambasador Iraku w RPA Hiszam Alawi w wywiadzie dla agencji EFE.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli w sobotę kontrolę nad rejonami na północy Palmiry, strategicznego miasta w Syrii, gdzie znajdują się także słynne pozostałości antycznego miasta. Informację o postępach IS podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego są w posiadaniu paszportów obywateli Unii Europejskiej. Są dowody na to, że chodzi m.in. o polskie dokumenty. Dżihadyści prawdopodobnie ukradli je ludziom niepowiązanym z IS. Wyjaśniamy, co powinno się zrobić w przypadku utraty dokumentu.
Terroryści z Państwa Islamskiego (IS) są w posiadaniu dokumentów m. in. obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Albanii, dzięki którym mogą swobodnie przemieszczać się po Europie. Według arabskiej telewizji Al Aan TV wśród nich są m.in. paszporty z Polski. Sprawą zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które ustala, czy dokumenty są prawdziwe i skąd mogły się wziąć w rękach dżihadystów.
43 osoby zginęły, a 13 zostało rannych w środę w Karaczi na południu Pakistanu, w ataku uzbrojonych napastników na autobus, którym jechali szyici - poinformowała pakistańska policja.
Syryjski dyktator Baszar el-Asad wydaje się być w potrzasku. W ostatnich miesiącach pozbył się ze swego najbliższego kręgu trzeciego kolejnego szefa wywiadu. Tym razem o spiskowanie w celu obalenia dyktatora został oskarżony i zamknięty w areszcie domowym Ali Mamluk - jeden z najważniejszych doradców dynastii Asadów od lat 70.
Pakistańskie wojsko przetransportowało w sobotę do Islamabadu ciała czterech ofiar katastrofy wojskowego śmigłowca, do której doszło w piątek w Kaszmirze. Do stolicy przewieziono ciała ambasadorów Norwegii i Filipin oraz żon ambasadorów Malezji i Indonezji.
Wysoki rangą przedstawiciel jemeńskiego odłamu Al-Kaidy, który w imieniu tej organizacji przyznał się do ataku na satyryczny tygodnik "Charlie Hebdo", został zabity przez amerykański dron w Jemenie.
Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.
Od początku roku przy pełnieniu swej misji zawodowej zginęło na świecie 51 dziennikarzy, z czego 21 poniosło śmierć z rąk islamskich ekstremistów - ogłosiła w czwartek organizacja Press Emblem Campaign (PEC).