Al-Kaida

Al-Kaida

Nowy front dżihadu. Państwo Islamskie jest już na Kaukazie

W pierwszą rocznicę swego istnienia samozwańczy kalifat Państwa Islamskiego ogłosił Kaukaz swoim nowym wilajetem (prowincją), formalnie przyjmując składany od jesieni 2014 przez wielu tamtejszych rebeliantów hołd. Główna dotychczas islamistyczna organizacja w tamtym regionie, walczący z Rosją Emirat Kaukaski, traci na znaczeniu, a Moskwa obawia się nowej fali terroryzmu. Zwłaszcza, jeśli z Syrii i Iraku wrócą tysiące Czeczenów i przedstawicieli innych narodów Kaukazu Północnego, walczący pod sztandarami IS.

Pentagon: w Syrii zginął jeden z liderów Państwa Islamskiego

Pentagon podał w czwartek, że w połowie czerwca, w ataku lotniczym sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA, zginął w Syrii jeden z liderów Państwa Islamskiego (IS). Był odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy, werbowanie nowych bojowników i dostawy broni.

Talibowie mają nowego fanatycznego wroga. Państwo Islamskie zajęło kawałek Afganistanu

Bojownicy Państwa Islamskiego po raz pierwszy przejęli kontrolę nad istotnym terenem w Afganistanie. Zdobyli go na talibach, którzy musieli uciekać zaskoczeni przez duże siły dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego mają być dobrze uzbrojeni i dysponować pozornie niewyczerpanymi zasobami finansowymi. Talibowie bagatelizują zagrożenie, nazywając dżihadystów "złodziejami i bandytami".

"Krzyknął: Po prostu uciekaj. Kocham cię". Osłaniał narzeczoną własnym ciałem

- Rzucił się na mnie, osłonił mnie swoim ciałem. Gdy kazał mi uciekać, cały był we krwi. Zawdzięczam mu życie - relacjonuje wczorajszy zamach na hotele w tunezyjskiej Susie ocalała z masakry Sarah Wilson. Aby ją ocalić, jej narzeczony osłaniał ją własnym ciałem. Walijczykowi mimo kilku ran postrzałowych udało się przeżyć.

Hollande wprowadza najwyższy poziom alertu. Zatrzymania po brutalnym zamachu

Prezydent Francois Hollande podniósł do najwyższego poziomu alert bezpieczeństwa w rejonie zamachu na południowym wschodzie Francji. Podwyższony alert ma obowiązywać przez trzy dni. W piątek w zakładach gazowych w Saint-Quentin-Fallavier, około 30 kilometrów na południowy wschód od Lyonu doszło do zamachu terrorystycznego. W fabryce miał miejsce wybuch, znaleziono ciało z odciętą głową. Przy nim zabójcy zostawili islamistyczne sztandary. Jednego zamachowca zatrzymano.

Tragiczny bilans zamachów: ponad 13 tys. ataków terrorystycznych w 2014 roku

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.

Dżihadyści zabili 20 druzów

Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą dżihadystycznego ugrupowania Front al-Nusra zabili co najmniej 20 przedstawicieli mniejszości religijnej druzów w wiosce na północnym zachodzie Syrii - poinformowali syryjscy obrońcy praw człowieka i opozycja.

Najgroźniejszą broń dżihadystów stworzyli Amerykanie

Amerykanie podarowali je Irakijczykom, a ci w olbrzymiej ilości utracili je na rzecz dżihadystów. Przejęte opancerzone pojazdy typu Humvee, legenda amerykańskiego wojska, wyrastają na jedną z najgroźniejszych broni Państwa Islamskiego.