Al-Kaida

Al-Kaida

Czterej zamachowcy-samobójcy. Wysadzili się w bazie policji

Co najmniej 20 policjantów zginęło we wtorek w zamachu samobójczym w Pul-i Alam, stolicy prowincji Logar, na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. Zamachowcy ubrani w policyjne mundury wysadzili się w powietrze na terenie siedziby policji.

Twierdzi, że bin Laden próbował mu zlecić zabicie Mubaraka

Z zeznania Amerykanina Ihaba Mohammada Alego wynika, że ówczesny szef Al-Kaidy Osama bin Laden w połowie lat 90. zwrócił się do niego, aby ten wykorzystał jego samolot jako broń i uderzył w samolot ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

12 lat więzienia dla dżihadysty za "pranie mózgów"

Belgijski sąd skazał w środę Fuada Belkacema - lidera islamistycznego ugrupowania Sharia4Belgium - na 12 lat więzienia, wskazując na to, że prowadził organizację terrorystyczną i jest odpowiedzialny za "pranie mózgów" wielu młodych ludzi, którzy wyjechali z Belgii na Bliski Wschód, by walczyć m.in. po stronie Państwa Islamskiego.

"Wspierała nas Arabia Saudyjska". "Shaqil" o zamachach z 11 września

Saudyjska rodzina królewska wspierała Al-Kaidę w przygotowaniach do zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku - twierdzi były współpracownik Osamy bin Ladena skazany na dożywocie za udział w ataku z 11 września 2001 roku. Mężczyzna zeznaje w procesie przeciwko Arabii Saudyjskiej przed amerykańskim sądem.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Premier Japonii do terrorystów: nigdy, przenigdy nie wybaczymy

- Kenji odszedł na dobre. Brakuje mi słów w obliczu tej niezwykle okrutnej śmierci - powiedziała matka japońskiego zakładnika, zabitego przez bojowników Państwa Islamskiego. Terroryści opublikowali nagranie, przedstawiajaće egzekucję 26-letniego Kenijiego Goto.

Kulisy zamachu na dowódcę Hezbollahu. Byli agenci CIA: zbudowaliśmy Mosadowi bombę

Imad Mughija, dowódca Hezbollahu odpowiedzialny za międzynarodowe operacje terrorystów, zginął w Damaszku w zamachu przeprowadzonym przez Mosad we współpracy z USA - donosi "The Washington Post". Prawie siedem lat po zamachu byli oficerowie CIA przyznali, że uczestniczyli w jego przygotowaniach i zdecydowali o użyciu do jego wykonania bomby zamontowanej w samochodzie - techniki powszechnie używanej tylko przez terrorystów.

Państwo Islamskie przyznaje się zamachów w Egipcie

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).

Kerry ostrzega przed podsycaniem "antysemityzmu i islamofobii"

Sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł Zachód, by był ostrożny w kwalifikowaniu ekstremistów w Iraku, Syrii czy Nigerii jako islamskich radykałów, nawet jeśli terroryści twierdzą, że ich motywem jest wiara. Zapowiedział wizytę w Nigerii w ciągu kilku dni.

Premier Francji: Trzy tysiące osób wymaga obserwacji. Będą nowe etaty w policji

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.