Administracja Donalda Trumpa

Administracja Donalda Trumpa

Trump wygłosił orędzie o stanie państwa. "USA są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

Stany Zjednoczone są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział we wtorek w swoim trzecim i ostatnim w obecnej kadencji orędziu o stanie państwa prezydent USA Donald Trump. Rozpoczął je od podkreślania dobrej, w jego ocenie, kondycji amerykańskiej gospodarki. Mówiąc o programie kosmicznym i jego finansowaniu podkreślił, że "musimy przyjąć nową granicę".

Pompeo: Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Trump w Davos, impeachment w Senacie

Senat Stanów Zjednoczonych rozpoczyna we wtorek wysłuchanie stron w procesie parlamentarnym prezydenta Donalda Trumpa oskarżonego przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

"Biały Dom i administracja złamały prawo"

Wstrzymując pomoc wojskową dla Ukrainy, na którą wcześniej wyraził zgodę Kongres Stanów Zjednoczonych, Biały Dom złamał prawo federalne - oświadczyło amerykańskie Biuro Rozliczeń Rządu (GAO).

Senat formalnie rozpoczął proces Donalda Trumpa

Odczytem dwóch artykułów impeachmentu Donalda Trumpa rozpoczął się w Senacie formalny proces prezydenta USA. Oskarżenia wobec Trumpa w wyższej izbie Kongresu przedstawiło siedmiu tak zwanych menadżerów procesu parlamentarnego, którzy pełnić będą rolę prokuratorów. Właściwy proces rozpocznie się we wtorek.

"Kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczny z punktu widzenia celów USA"

Bezpośrednie zaangażowanie rządu USA w kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczne z punktu widzenia celu amerykańskiej polityki, czyli szukania kompleksowego porozumienia z władzami w Teheranie - miał napisać sekretarz stanu USA Mike Pompeo w depeszy dyplomatycznej, którą w czwartek cytują amerykańskie media. Według mediów, Pompeo wezwał amerykańskich dyplomatów do ograniczenia kontaktów z irańskimi grupami opozycyjnymi.

Dziesiątki milionów dolarów na kampanię Trumpa. Mieli w tym pomóc demokraci

W czwartym kwartale 2019 roku na kampanię na rzecz reelekcji prezydenta Donalda Trumpa zebrano 46 milionów dolarów - oświadczył, zastrzegając anonimowość, członek kierownictwa kampanii urzędującego prezydenta. Jak dodał, hojność ofiarodawców wzmogło wszczęcie przez demokratów procedury prezydenckiego impeachmentu.

Demokraci spierali się w debacie w Los Angeles

Kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 roku starli się w czwartek w Los Angeles. Na 46 dni przed pierwszymi stanowymi prawyborami, pretendenci spierali się między innymi o ochronę zdrowia i finansowanie kampanii. Media zauważyły, że atakowany był Pete Buttigieg, którego notowania w sondażach rosną.

"Niezmywalny ślad na prezydenturze". Amerykańskie media o impeachmencie

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media w czwartek. Komentatorzy wskazują na niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta z urzędu przez Senat, gdzie większość mają republikanie. Podkreślają, że środowa debata ujawniła "głęboką polaryzację" i "obnażyła podziały" w amerykańskiej polityce.

Trump trzecim prezydentem USA, którego postawiono w stan oskarżenia

Donald Trump jest trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, o którego pozostaniu na urzędzie zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później, w 1999 roku, Billa Clintona. Prezydent Richard Nixon, któremu także w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.

Miliardy dla armii, pieniądze na mur. Izba Reprezentantów zaaprobowała budżet federalny

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała we wtorek budżet federalny na rok budżetowy 2020, w wysokości 1,4 biliona dolarów. Przewiduje on między innymi wyasygnowanie prawie 1,5 miliardów na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz zniesienie programu opieki medycznej Obamacare. Do porozumienie między kongresmenami doszło mimo głębokich podziałów spowodowanych zaplanowanym na środę głosowaniem nad impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

Komisja Kongresu przegłosowała artykuły impeachmentu Trumpa

Komisja sprawiedliwości kontrolowanej przez demokratów Izby Reprezentantów przegłosowała dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa. Głosowanie miało odbyć się w czwartek, jednak przewodniczący komisji, demokrata Jerry Nadler przeniósł je na piątek. Teraz dokumenty trafią pod głosowanie całej Izby Reprezentantów.

Trump: sami demokraci są zażenowani impeachmentem

Skończyło się "polowanie na czarownice" w sprawie Rosji, teraz demokraci w Kongresie forsują "polowanie na czarownice" w formie impeachmentu w związku z Ukrainą - mówił na wiecu w Pensylwanii Donald Trump. Przy wiwatach tłumu krytykował sformułowane przez komisje Kongresu zarzuty i nazwał je "lichymi".