Administracja Donalda Trumpa

Administracja Donalda Trumpa

On nie podał jej ręki, ona podarła orędzie

Po wygłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie orędzia o stanie państwa stojąca za nim przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej podarła dokument z treścią jego przemówienia. Wcześniej prezydent USA nie podał jej ręki.

Trump wygłosił orędzie o stanie państwa. "USA są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej"

Stany Zjednoczone są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział we wtorek w swoim trzecim i ostatnim w obecnej kadencji orędziu o stanie państwa prezydent USA Donald Trump. Rozpoczął je od podkreślania dobrej, w jego ocenie, kondycji amerykańskiej gospodarki. Mówiąc o programie kosmicznym i jego finansowaniu podkreślił, że "musimy przyjąć nową granicę".

Pompeo: Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Trump w Davos, impeachment w Senacie

Senat Stanów Zjednoczonych rozpoczyna we wtorek wysłuchanie stron w procesie parlamentarnym prezydenta Donalda Trumpa oskarżonego przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

"Biały Dom i administracja złamały prawo"

Wstrzymując pomoc wojskową dla Ukrainy, na którą wcześniej wyraził zgodę Kongres Stanów Zjednoczonych, Biały Dom złamał prawo federalne - oświadczyło amerykańskie Biuro Rozliczeń Rządu (GAO).

Senat formalnie rozpoczął proces Donalda Trumpa

Odczytem dwóch artykułów impeachmentu Donalda Trumpa rozpoczął się w Senacie formalny proces prezydenta USA. Oskarżenia wobec Trumpa w wyższej izbie Kongresu przedstawiło siedmiu tak zwanych menadżerów procesu parlamentarnego, którzy pełnić będą rolę prokuratorów. Właściwy proces rozpocznie się we wtorek.

"Kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczny z punktu widzenia celów USA"

Bezpośrednie zaangażowanie rządu USA w kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczne z punktu widzenia celu amerykańskiej polityki, czyli szukania kompleksowego porozumienia z władzami w Teheranie - miał napisać sekretarz stanu USA Mike Pompeo w depeszy dyplomatycznej, którą w czwartek cytują amerykańskie media. Według mediów, Pompeo wezwał amerykańskich dyplomatów do ograniczenia kontaktów z irańskimi grupami opozycyjnymi.

Dziesiątki milionów dolarów na kampanię Trumpa. Mieli w tym pomóc demokraci

W czwartym kwartale 2019 roku na kampanię na rzecz reelekcji prezydenta Donalda Trumpa zebrano 46 milionów dolarów - oświadczył, zastrzegając anonimowość, członek kierownictwa kampanii urzędującego prezydenta. Jak dodał, hojność ofiarodawców wzmogło wszczęcie przez demokratów procedury prezydenckiego impeachmentu.

Demokraci spierali się w debacie w Los Angeles

Kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 roku starli się w czwartek w Los Angeles. Na 46 dni przed pierwszymi stanowymi prawyborami, pretendenci spierali się między innymi o ochronę zdrowia i finansowanie kampanii. Media zauważyły, że atakowany był Pete Buttigieg, którego notowania w sondażach rosną.

"Niezmywalny ślad na prezydenturze". Amerykańskie media o impeachmencie

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media w czwartek. Komentatorzy wskazują na niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta z urzędu przez Senat, gdzie większość mają republikanie. Podkreślają, że środowa debata ujawniła "głęboką polaryzację" i "obnażyła podziały" w amerykańskiej polityce.

Trump trzecim prezydentem USA, którego postawiono w stan oskarżenia

Donald Trump jest trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, o którego pozostaniu na urzędzie zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później, w 1999 roku, Billa Clintona. Prezydent Richard Nixon, któremu także w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.