Sport

Sport

Palestyńscy piłkarze grają o uwagę świata. I o wykluczenie Izraela z igrzysk

Nie są faworytami do zwycięstwa. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli przegrają wszystkie swoje mecze. A i tak to o nich będzie się mówić najwięcej. Piłkarze reprezentacji Palestyny zaczynają grę w Pucharze Azji - najważniejszym turnieju na kontynencie. Równie mocno jak na sukces sportowy, liczą na uwagę świata i skupienie jej na sytuacji rodaków w Strefie Gazy. I na Izraelu, dla którego coraz więcej osób nie widzi miejsca w sportowej rywalizacji.

Najgorsza drużyna mundialu, ale i największy wygrany. "Los robotników nikogo już nie obchodzi"

Mija właśnie rok, od kiedy oczy całego świata skupione były na małym państwie nad Zatoką Perską, które gościło najbardziej medialną imprezę sportową globu - piłkarskie mistrzostwa świata. Przez miesiąc słowo "Katar" odmieniane było przez wszystkie przypadki, nie zawsze w pozytywnym kontekście. Katarskich piłkarzy mundial przerósł, ale tamtejsi dyplomaci mogą dziś świętować ogromny sukces.

Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Czy z nienawiści do innego kraju można zrezygnować z marzeń o olimpijskim medalu? Irańscy i arabscy sportowcy regularnie bojkotują rywali ze znienawidzonego Izraela. Tego wymaga od nich władza i poczucie dumy. Izraelscy kibice Beitaru Jerozolima nie pozostają w tej materii dłużni, życząc Arabom śmierci. W Izraelu, Iranie i Palestynie sport to też wojna. Przekonał się o tym nawet Leo Messi.

Sport na celowniku terrorystów. "Wojna w Izraelu niczego nie zmienia"

Podkładanie bomb, ataki na autokary z piłkarzami, a nawet porwania zawodników. Historia sportu naznaczona jest aktami terroryzmu. Po niedawnym zabójstwie dwóch szwedzkich kibiców w Belgii oraz wprowadzeniu najwyższego stopnia zagrożenia terrorystycznego we Francji coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie igrzysk w Paryżu. I wielu innych imprez sportowych, które terroryści mogą próbować wykorzystać.