Sport

Sport

"Zdrajcy", gdy startują. "Nasi", gdy zdobywają medale. Olimpijskie rozdwojenie jaźni w Rosji i na Białorusi

Reprezentacji Rosji i Białorusi na igrzyskach w Paryżu nie ma, jednak rosyjscy i białoruscy sportowcy zdobyli na nich już kilka medali. Niektórzy pod flagą neutralną, inni w barwach krajów, do których przenieśli się, uciekając przed sankcjami, nałożonymi na zawodników z obu krajów po ataku ich państw na Ukrainę. Lubująca się w propagandowym wykorzystywaniu sportu Rosja zmuszona jest cieszyć się ich sukcesami - pisze analityk relacji polityki i sportu Michał Banasiak z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

Chorąży błogosławi rakiety. "Pokój boży" to już tylko martwy zapis

Igrzyska w Paryżu nie są wolne od polityki. Z rywalizacji wykluczono Rosję i Białoruś, ale mimo apeli ze strony Palestyny i państw muzułmańskich izraelscy sportowcy walczą o medale. W tym samym czasie izraelskie bomby spadają na Strefę Gazy, a premier Benjamin Netanjahu planuje atak na Hezbollah w Libanie. Czy idea pokoju olimpijskiego ma dziś jeszcze jakiekolwiek znaczenie? - zastanawia się Michał Banasiak, analityk relacji sportu i polityki z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

Miliony z ministerstwa, które "mogły mieć związek" z kampanią Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

2 miliony złotych dotacji Ministerstwa Sportu dla założonej kilka lat wcześniej fundacji i 1,2 miliona złotych dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego na kilkanaście pikników mogło mieć związek z kampanią wyborczą byłego szefa resortu sportu Kamila Bortniczuka - wynika z wewnętrznej notatki z tego ministerstwa, do której dotarł tvn24.pl. Według autora innej notatki miało dochodzić do nacisków na urzędników ministerstwa polegających na "wskazywaniu przez kierownictwo resortu" podmiotów, które miały otrzymać dofinansowanie.

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Pierwsza wioska olimpijska, pierwsza tej rangi impreza transmitowana w radio, wreszcie pierwsze igrzyska, w których wystartowała reprezentacja Polski - taka była olimpiada w Paryżu dokładnie sto lat temu, w 1924 roku. A jaka będzie teraz? Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 to m.in. pierwszy raz, gdy o medale powalczą najlepsi w breaking. I pierwszy raz, gdy wreszcie liczba zawodników i zawodniczek na olimpijskich arenach będzie taka sama.