Polityka

Polityka

"Żelazny elektorat i tak w to nie uwierzy, a elektorat cyniczny nie jest zaskoczony, ponieważ on się niczego lepszego po PiS nie spodziewa"

Spór o wspólną listę i brak liderek frustrują i zniechęcają do głosowania zwolenników opozycji – taki obraz wyłania się z raportu "Wyborcy za jedną listą, liderzy przeciw". Z badań przeprowadzonych przez socjologów Sławomira Sierakowskiego i Przemysława Sadurę wynika też, że chęć udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych najsilniej określa postawa względem Prawa i Sprawiedliwości. "Nie mamy dziś w Polsce partii, mamy dwa podspołeczeństwa" - piszą autorzy.

Naukowiec skrytykował komisję Macierewicza, prokuratura go oskarżyła. Jest decyzja sądu

Czuję się nieco zażenowany, że tyle czasu i niepotrzebnej energii ważnych osób przeznacza się na sprawę, która jest oczywiście ważna w kontekście polemiki społecznej, ale nie tak, żeby trafiała na wokandę sądową - powiedział przed stołecznym sądem dr Marek Michalewicz. Naukowiec zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Po krytyce prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. We wtorek sąd podjął decyzję w tej sprawie.

Odkryliśmy kolejną pracę żony posła PiS opłacaną z publicznych pieniędzy. "Została skierowana"

Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, dostała w 2021 roku etat jako doradca zarządu spółki córki Funduszu Górnośląskiego z pensją prawie 10 tysięcy złotych - wynika z ustaleń tvn24.pl. Były członek zarządu tej spółki przyznaje, że dostał polecenie zatrudnienia Sobolewskiej, która przez siedem miesięcy pojawiła się w pracy "4-5 razy i to na krótko". Sobolewski, zapytany o sprawę, uciekał przed naszą kamerą, a jego żona rzuciła słuchawką.

A ty kiedy ostatnio myślałeś, że chciałbyś kogoś zabić?

19 procent Polaków ze średnim i wyższym wykształceniem przyznaje, że zdarza im się w myślach życzyć śmierci nieznanej osobie, na przykład politykowi, który ma inne poglądy. - Można przypuszczać, że w rzeczywistości odsetek osób tak myślących może być jeszcze wyższy - mówi dr Anna Buchner jedna z autorek raportu "Twarze polskiej radykalizacji". Jak to się stało, że aż tak się zradykalizowaliśmy?

NCBR kupił catering za ponad 2 mln zł. "W Brukseli standardem jest podawanie lampki wina"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamówiło "usługę cateringu dla spotkań promocyjnych w Brukseli" za kwotę 454 tys. euro. Dla biura, w którym pracuje pięć osób, i na które Centrum w ubiegłym roku wydało 6 mln zł. Do tej pory odbyły się tam cztery wydarzenia z poczęstunkiem. "Na wydarzeniach organizowanych w Brukseli standardem jest podawanie lampki wina (...) takie jest oczekiwanie uczestników i ogólnie przyjęty savoir-vivre"

Kto poprowadzi Finów do NATO? Wybory zdecydują, czy Sanna Marin pozostanie u władzy

Finowie idą na wybory, mierząc się z inflacją oraz z agresywnym sąsiadem ze wschodu. Mieszkańcy jednej z najbardziej stabilnych demokracji w Unii Europejskiej zdecydują, czy do NATO powiedzie ich popularna premierka, która skradła serca europejskich mediów, czy też władza trafi w ręce opozycyjnej prawicy. Jak wygląda partyjna mozaika Finlandii? I co czeka Sannę Marin po wyborach?

Krzyżacy wiecznie żywi. Polityczna walka (z) Niemcami

Nie trzeba wielu wróżb, by przewidzieć, że ktoś znów uzna Angelę Merkel za persona non grata, ktoś spróbuje wręczyć przeciwnikom niemieckie paszporty i ktoś kogoś oskarży o kolaborację z Berlinem. Taka to będzie kampania, w której obok wyborczej kiełbasy musi pojawić się trochę niemieckich "wurstów" - o tym, jak polscy politycy wykorzystują Niemcy w walce wyborczej, pisze dla tvn24.pl Marcin Zaborski.