Polityka

Polityka

Krajobraz po bitwie

Po każdych wyborach nadchodzi czas rozliczeń i przegrupowań. Jedni się kleją mniej lub bardziej na siłę. Inni się rozklejają i odklejają od tych, z którymi już nic ich nie klei i na których już od dawna nie mogą patrzeć - pisze dla tvn24.pl dr Tomasz Kowalczuk, filozof, literaturoznawca, publicysta niezależny, związany z Uniwersytetem Warszawskim.

"Partie zapraszają na listy znane twarze". Kto z ludzi sportu zdobył zaufanie wyborców?

Na listach wyborczych regularnie można znaleźć ludzi związanych ze sportem: zawodników, trenerów, dziennikarzy. I oni, i dające im miejsca na listach komitety liczą tym samym na polityczne skonsumowanie sportowej popularności. Historie sportowców polityków pokazują jednak, że znane nazwisko nie zawsze wystarcza, a żeby utrzymać zdobyty popularnością mandat, trzeba się wykazać działalnością polityczną.

"Świeże PESEL-e" zagłosowały. Mówią, że przy urnach "włożyli nogę w uchylone drzwi"

Maria od 16. roku życia chodzi na protesty. Grzesiek już w liceum poszedł do polityki, bo jako osoba homoseksualna chce żyć w bezpiecznym kraju. Jakub spędził kilka lat w Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska i tam uczył się, czym jest demokracja. Przeżył wstrząs po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Poszli do urn, bo są zmęczeni mową nienawiści, szkołą na modłę ministra Przemysława Czarnka. Zapytaliśmy najmłodszych wyborców, czego mają dosyć i jakiej Polski chcą.