W poniedziałek Parlament Europejski przyjął do wiadomości wybór Hanny Gronkiewicz-Waltz na europosłankę w miejsce Marcina Kierwińskiego. Ogłosiła to na początku posiedzenia w Strasburgu przewodnicząca tej instytucji Roberta Metsola.
O tym, że rozpoczyna pracę w Parlamencie Europejskim była prezydent Warszawy poinformowała na portalu X. Wymieniła też tematy, które będą omawiane podczas czterodniowej sesji plenarnej w Strasburgu. To m.in. utworzenie mechanizmu współpracy pożyczkowej dla Ukrainy i udzielenie Ukrainie pomocy makrofinansowej, umocnienie nadzoru UE nad handlem elektronicznym dla lepszej ochrony konsumentów i powstrzymanie nieuczciwej konkurencji oraz kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego UE.
"Jestem pewna, że moja wiedza i doświadczenie przydadzą się w sprawach Polski i Europy. Możecie liczyć na moje zaangażowanie i ciężką pracę" - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.
Wygaszony mandat Kierwińskiego
Datą objęcia mandatu przez Hannę Gronkiewicz-Waltz jest 10 października, a więc dzień, w którym marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie w tej sprawie. Kwestię zasad obsadzania wakatów w PE regulują samodzielnie państwa członkowskie.
Mandat Marcina Kierwińskiego wygasł 26 września w związku z objęciem przez niego stanowiska pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. Marszałek Sejmu potwierdził wygaśnięcie jego mandatu 30 września, a PE przyjął to do wiadomości 7 października.
Kierwiński zdobył mandat w okręgu warszawskim, uzyskując 143 179 głosów. Oprócz niego mandaty w tym okręgu z listy KO zdobyli Kamila Gasiuk-Pihowicz (137 811 głosów) i Michał Szczerba (120 667 głosów). Czwarty wynik na liście KO uzyskała Gronkiewicz-Waltz, na którą zagłosowało 94 474 wyborców (7,24 proc.).
Autorka/Autor: b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Hanna Gronkiewicz-Waltz / X