Birma/Mjanma

Birma/Mjanma

Wśród ofiar ponad 700 małych dzieci

Co najmniej 6,7 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohindża, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy - poinformowała organizacja Lekarze bez Granic (MsF). Chodzi o okres od 25 sierpnia do 25 września.

Mieli otrzymać "ważne tajne dokumenty". Dziennikarze Reutersa aresztowani w Birmie

Dwóch dziennikarzy agencji Reutera zostało we wtorek aresztowanych w największym mieście Birmy, Rangunie - przekazał w środę rzecznik birmańskiego rządu Zaw Htay. Powodem zatrzymania było przechowywanie tajnych dokumentów sił bezpieczeństwa dotyczących stanu Rakhine (Arakan), z którego uciekają członkowie muzułmańskiej mniejszości Rohindża.

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komitet ONZ chce danych o gwałtach na muzułmankach Rohindża

Komitet ONZ do spraw Eliminacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) wezwał we wtorek władze Birmy do przedstawienia w ciągu sześciu miesięcy raportu na temat gwałtów na kobietach z muzułmańskiej mniejszości Rohindża i przemocy na tle seksualnym w stanie Arakan (Rakhine).

Papież Franciszek wylądował w Birmie

Papież Franciszek przybył w poniedziałek do Birmy. Kraj ten jest pierwszym etapem jego sześciodniowej podróży do Azji. W trakcie pielgrzymki papież odwiedzi też Bangladesz. Oba te kraje należą do najbiedniejszych na świecie.

Bangladesz negocjuje z Birmą w sprawie Rohindżów

MSZ Bangladeszu poinformowało w niedzielę, że prowadzi negocjacje z Birmą w sprawie repatriacji uchodźców z ludu Rohindża, którzy uciekli przed czystkami etnicznymi, jakich dopuszcza się birmańska armia. Obozy uchodźców odwiedziły delegacje Unii Europejskiej, USA i Japonii.

Przywódczyni Birmy po raz pierwszy w strefie konfliktu

Przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi odwiedziła w czwartek pogrążony w przemocy zachód kraju po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na tamtych terenach. Z powodu operacji armii w ciągu dwóch miesięcy uciekło stamtąd 600 tysięcy muzułmanów Rohindża, a a Suu Kyi krytykowana była za bierność wobec ich dramatycznej sytuacji.

Waszyngton grozi sankcjami za prześladowanie Rohindżów

Departament Stanu USA rozważa objęcie sankcjami przewidzianymi przez obowiązującą od grudnia 2016 r. tak zwaną globalną ustawę Magnisky'ego osoby i struktury w Birmie, które odpowiadają za łamanie praw człowieka, w tym wypadku - prześladowanie Rohindżów.