Birma/Mjanma

Birma/Mjanma

Apelacja odrzucona. Dziennikarze zostaną w więzieniu

Sąd Najwyższy Birmy odrzucił apelację dwóch dziennikarzy agencji Reutera, skazanych na siedem lat więzienia za złamanie ustawy o tajemnicach państwowych. Zostali oni zatrzymani w 2017 roku, gdy pracowali nad tematem masakry Rohindżów w Birmie.

"Haniebnie zdradziła wartości", straciła tytuł Ambasadora Sumienia

Organizacja walcząca o obronę praw człowieka Amnesty International ogłosiła w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że pozbawiła Aung San Suu Kyi swej zaszczytnej nagrody Ambasadora Sumienia, w związku "z haniebną zdradą wartości, które niegdyś wyznawała". Nagrodę Suu Kyi otrzymała w 2009 roku.

Kanada odebrała noblistce honorowe obywatelstwo

Parlament Kanady formalnie pozbawił honorowego obywatelstwa tego kraju laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla i birmańską przywódczynię Aung San Suu Kyi w związku z jej współodpowiedzialnością za przemoc i prześladowania mniejszości muzułmańskiej Rohindża w Birmie.

Raport: zbrodnie były dobrze zaplanowane. Możliwa reakcja USA

Birmańska armia przeprowadziła "dobrze zaplanowaną i skoordynowaną" kampanię masowego mordowania, gwałtów grupowych i innych zbrodni na muzułmańskiej mniejszości Rohindżów - ocenił w raporcie Departament Stanu USA. Według agencji Reutera dokument może przyczynić się do nałożenia przez USA nowych sankcji na Birmę.

Przywódczyni Birmy: skazani dziennikarze mogą się odwołać

Jak poinformowała w czwartek faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi, dwaj dziennikarze agencji Reutera skazani na kary siedmiu lat pozbawienia wolności za nielegalne - jak uznał sąd w Rangunie - wejście w posiadanie dokumentów państwowych, mogą się odwołać od wyroku. Suu Kyi podkreśliła, że wyrok "nie ma nic wspólnego z wolnością wypowiedzi, ma za to związek z ustawą o ochronie tajemnicy państwowej".

Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.

Dziennikarze agencji Reutera skazani. Badali sprawę masakry Rohindżów

Dwaj dziennikarze agencji Reutera zostali w poniedziałek skazani na kary siedmiu lat pozbawienia wolności za nielegalne, jak uznał sąd w Rangunie, wejście w posiadanie dokumentów państwowych. Żaden ze skazanych nie przyznał się do winy. Dziennikarze badali sprawę popełnianych na mniejszości Rohindża zbrodni z "zamiarem ludobójstwa", jak ocenili to w raporcie ONZ-owsy śledczy.