Lex TVN to ustawa, która łamie umowę polsko-amerykańską dotyczącą ochrony inwestycji wzajemnych, łamie konstytucję i zagraża wolności mediów - ocenił były prezydent Bronisław Komorowski.
"Nieoczekiwane przyjęcie ustawy", "obawy o wolność mediów" i "potencjalny spór dyplomatyczny z USA". "Polscy posłowie nieoczekiwanie przyjęli antyamerykańską ustawę medialną" - pisze Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że kilka minut przed głosowaniem ogłoszono wysokie podwyżki rachunków za prąd i gaz. Adrianna Otręba.
Jedną z podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów. Przy procedowaniu ustawy nazywanej lex TVN już w sierpniu odbywały się protesty w obronie wolnych mediów. Ludzie wyszli na ulice miast i miasteczek w całej Polsce. Monika Celej.
Gdyby nie wolne media, wiele afer nie ujrzałoby światła dziennego. Sylwia Piestrzyńska o tym, jak TVN rozliczał władze przez lata, jak patrzył jej na ręce bez względu na to, kto u tej władzy był.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji było 229 posłów, 212 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Sejm nowelizację przyjął, ale sposób procedowania i okoliczności budzą kontrowersje i urągają procedurze normalnej sejmowej legislacji. Aleksandra Kąkol.
Nieoczekiwanie, nagle i z zaskoczenia ustawa lex TVN została przegłosowana w Sejmie. W piątek niespodziewanie powrócono do projektu ustawy medialnej odrzuconej przez Senat we wrześniu. Ustawa trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji. Maciej Warsiński.
Dwoje amerykańskich senatorów z komisji zajmujących się sprawami międzynarodowymi wydało oświadczenie w związku z przyjęciem przez polski Sejm lex TVN.