Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"10 tysięcy testów na milion mieszkańców". Hołownia o "trzech filarach" planu wychodzenia z epidemii

Już dziś powinniśmy wiedzieć, kiedy mniej więcej otworzymy granice, kiedy będziemy w stanie otworzyć połączenia lotnicze, kiedy będziemy w stanie powiedzieć coś Ukraińcom, którzy będą chcieli do nas przyjechać do pracy - przekonywał w poniedziałek Szymon Hołownia. Niezależny kandydat na prezydenta przyznał, że oczekuje "konkretnego planu" wychodzenia z epidemii COVID-19. Wymienił także "trzy filary", na których jego zdaniem taki plan powinien się opierać.

Sopockie molo otwarte, ale "apelujemy, bądźmy odpowiedzialni"

Molo w Sopocie od poniedziałku znowu otwarte. - Jeżeli rząd wprowadza tak duże poluzowania dotyczące chociażby sklepów, czy miejsc kultu religijnego, to nie widzimy powodu, żeby molo było dalej zamknięte, aczkolwiek będziemy monitorować sytuację - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. I apeluje do wszystkich: bądźmy odpowiedzialni.

"Po okresie heroicznej pracy będą mogli powrócić do domów"

Kadra Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie) może odetchnąć z ulgą. Po kilkunastu dniach opieki nad zakażonymi pensjonariuszami pracownicy ośrodka usłyszeli, że będą mogli wrócić do swoich rodzin. - Ich obowiązki przejmą pracownicy pozostający dotąd poza DPS-em i grupa wolontariuszy - informuje starosta ostrowski.

Apel lekarza: powinniśmy być zabezpieczeni tak jak żołnierze na wojnie, bo jesteśmy na wojnie biologicznej

Środki ochrony indywidualnej, zabezpieczenie dla rodzin pracowników ochrony zdrowia, testowanie na skalę masową - to jest to, o co apelujemy jako środowisko medyczne - mówił w TVN24 doktor Bartosz Fiałek, przewodniczący kujawsko-pomorskiego regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jak wskazywał, "testowanie jest najistotniejszym elementem, jeżeli chodzi o ocenę przebiegu epidemii w danym kraju".

Koronawirus w hospicjum. Zakażeni pacjenci i personel

23 pacjentów i 14 osób z personelu w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowogrodźcu (województwo dolnośląskie) jest zakażonych koronawirusem. Jak podkreślają władze gminy, chorzy nie wykazują objawów Covid-19. Wszyscy pacjenci mają zapewnioną opiekę. W placówce wprowadzono rotacyjny system pracy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nadal jesteśmy przed szczytem epidemii

Cały czas porównujemy się do państw, gdzie skala zachorowań jest wyższa i które mówią, że szczyt już minął. My nadal jesteśmy przed szczytem - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też, że trwa sprawdzanie szybkich testów, które trafiły do Polski z Korei Południowej. - Mamy przeświadczenie, że te testy będą wiarygodne i ich wyniki będą wysoce wartościowe. Ostateczne wyniki poznamy za dwa, trzy dni - przekazał.

Profesor Simon: w najbliższych dniach otrzymamy lek, który ma działać bezpośrednio na koronawirusa

Zapalenia wirusowe płuc to nie jest jakaś nadzwyczajna rzecz. Teraz mamy szczególny, wyjątkowo agresywny patogen, ale to nie jest jakiś nadzwyczajny obraz - mówił w programie "Koronawirus. Raport" profesor Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych. Jak dodał, oddział chorób zakaźnych wrocławskiego szpitala, którego jest ordynatorem, otrzyma lek, który "ma bezpośrednio działać na wirusa". 

Wojciechowski: pierwszą syrenę alarmową Komisja Europejska uruchomiła 9 stycznia

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał, że w związku z niebezpieczeństwem płynącym z rozprzestrzeniania się koronariwusa "9 stycznia Komisja Europejska uruchomiła pierwszą syrenę alarmową - powiadomienie państw członkowskich o zagrożeniu w systemie wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS)". Powołał się na unijne kalendarium walki z pandemią COVID-19.