Doktor Karol Nawrocki został we wtorek powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej Sejm powołał go - głosami PiS i Konfederacji - na nowego prezesa IPN.
Barak łaźni męskiej i przylegający do niego bunkier komór gazowych to jedne z najważniejszych zabytków związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W maju zakończyły się prace konserwatorskie i po dwóch latach obiekty te otwarto dla zwiedzających. Jednocześnie, po raz pierwszy w historii Państwowego Muzeum na Majdanku, można oglądać wnętrze baraku łaźni żeńskiej, w którym prace konserwatorskie realizowane były w poprzednich latach.
Z niedoborem mięsa radzono sobie, przyrządzając potrawy, które, będąc z definicji mięsnymi, dawały kucharzom szeroki margines wolności. Czyli gulasze, potrawki, a nade wszystko bigos. Druga część opowieści o żywieniu w czasach komunizmu.
Hamburger rybny podlany winem lacrima, bryzol z "kap. kisz.", a na deser naleśnik z "dż. brz.". Z drugiej strony homar w majonezie i butelka szampana Piper-Heidsieck wytargana z baru hotelu Beskid. Wbrew pozorom gastronomia PRL była znacznie bogatsza, niż to wynika z filmów Barei. Dowody zgromadził skromny pracownik poznańskiego PKS. Pierwsza część opowieści o żywieniu w czasach komunizmu.
Stereotypy? Jedzenie dzików. Ale Chrobry to nie komiksowy Obelix. Preferował jesiotry. Sztuki, które trafiały na jego stół, ważyły czasami więcej od krów, które pasły się na podgrodziu. Z tych ostatnich praktycznie nie pozyskiwano mleka. Zapomnijcie więc o białym serku na śniadanie. Z jajecznicą też byłby kłopot.
Podczas robót prowadzonych przez przedsiębiorstwo wodociągowe z wykopu w okolicach Zalewu Kraśnickiego (woj. lubelskie) wydobyto średniowieczny topór. Zdaniem historyka mógł on służyć zarówno do celów bojowych, jak i do pracy w gospodarstwie.
Fundacja Śląski Pomost na terenie pałacu w miejscowości Minkowskie na Opolszczyźnie rozpoczęła prace archeologiczne. Te mają doprowadzić do potwierdzenia zapisków zamieszczonych w "Dzienniku wojennym". Według nich na przypałacowym terenie naziści mieli ukryć 48 skrzyń ze złotem.
Wokół mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim wybuchła awantura. Niektórzy mieli nadzieję, że filmowcy z Hollywood wykorzystają obiekt w swojej produkcji. To jednak miało wiązać się z jego wysadzeniem. W końcu most trafił do rejestru zabytków, co zamknęło sprawę. Teraz do sądu wpłynął jednak pozew, a producent zaangażowany w znalezienie lokacji filmowej, domaga się między innymi od wytwórni, reżysera i Toma Cruise'a sześciu milionów złotych.
Bloger, podróżnik i fotografik Andrzej Urbański regularnie odwiedza strefę wykluczenia wokół dawnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Udało mu się nawet wejść do sterowni reaktora, w którym w 1986 roku nastąpił wybuch.
W Puszczy Knyszyńskiej (województwo podlaskie) ustawiono drewnianą macewę. Jeszcze w tym roku stanie obok niej również macewa z kamienia. Fundacja Zapomniane wraz w leśnikami i samorządowcami chce w ten sposób upamiętnić miejsce, w którym spoczywa ośmioro Żydów. W 1944 roku zabili ich niemieccy żandarmi.
Ktoś, poszerzając drogę, naruszył skarpę. Ta osunęła się, odsłaniając ludzkie szczątki. Prokuratura zamierza wszcząć śledztwo w kierunku zniszczenia zabytku. Teren, który na pierwszy rzut oka wydaje się porośniętą krzakami łąką, jest bowiem cmentarzem staroobrzędowców i figuruje w ewidencji zabytków.