Historia

Historia

Barak łaźni męskiej i przylegający do niego bunkier komór gazowych to jedne z najważniejszych zabytków związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W maju zakończyły się prace konserwatorskie i po dwóch latach obiekty te otwarto dla zwiedzających. Jednocześnie, po raz pierwszy w historii Państwowego Muzeum na Majdanku, można oglądać wnętrze baraku łaźni żeńskiej, w którym prace konserwatorskie realizowane były w poprzednich latach.

Hamburger rybny podlany winem lacrima, bryzol z "kap. kisz.", a na deser naleśnik z "dż. brz.". Z drugiej strony homar w majonezie i butelka szampana Piper-Heidsieck wytargana z baru hotelu Beskid. Wbrew pozorom gastronomia PRL była znacznie bogatsza, niż to wynika z filmów Barei. Dowody zgromadził skromny pracownik poznańskiego PKS. Pierwsza część opowieści o żywieniu w czasach komunizmu.

Wokół mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim wybuchła awantura. Niektórzy mieli nadzieję, że filmowcy z Hollywood wykorzystają obiekt w swojej produkcji. To jednak miało wiązać się z jego wysadzeniem. W końcu most trafił do rejestru zabytków, co zamknęło sprawę. Teraz do sądu wpłynął jednak pozew, a producent zaangażowany w znalezienie lokacji filmowej, domaga się między innymi od wytwórni, reżysera i Toma Cruise'a sześciu milionów złotych.