- Bohaterowie dzisiejszego wieczoru chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji - powiedział Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
- Ale ich gest nie jest zapaleniem znicza czy kamieniem przyniesionym na grób krewnego, znajomego czy powszechnie znanego. Nominowane i nominowani najczęściej nie są Żydami i nie zajmują się historią swoich rodzin, rzadko kiedy wcześniej mieli czy miały styczność z żydowską kulturą i tradycją. To, co robią, to bezinteresowny odruch serca, który zamienił się w działanie na rzecz tych, o których po prostu nie ma kto pamiętać - podkreślił.
Mariusz Sokołowski - kim jest laureat nagrody?
Laureat Nagrody POLIN 2023 Mariusz Sokołowski jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku angażuje się w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Jest też autorem publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Sokołowski jest również współtwórcą Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, a jako nauczyciel zachęca uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości.
Zwycięzca konkursu otrzymał 25 tysięcy złotych.
Wyróżnieni - Ewa Paul, Stowarzyszenie Saga Grybów
Podczas wtorkowego finału przyznano również wyróżnienia - w wysokości 15 tysięcy złotych. Otrzymali je Ewa Paul, działająca na terenie Bełchatowa i Sulmierzyc oraz Stowarzyszenie Saga Grybów - grupa lokalnych aktywistów pracująca na rzecz ocalania materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasteczka i regionu Grybowa, które obejmuje kultury żydowską i łemkowską.
Dyrektor Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną - honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.
W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się także Dorota Bida, reprezentująca Chełm, Małgorzata Frąckiewicz z Łomży, Bożena Gajewska z Kutna.
- Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.
Komu przyznawana jest Nagroda POLIN?
Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tysięcy złotych. Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty.
Konkurs realizowany jest w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach Funduszu EOG. A także przez budżet krajowy. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczystej gali jest Jankilevitsch Foundation.
Autorka/Autor: b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM st. Warszawy