Teren parku obejmuje Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie, w sumie ponad 6 kilometrów.
- Zależało nam na tym, aby szczegółowo przeanalizować i przedyskutować ze wszystkimi partnerami, to co ma się dziać na Trakcie Królewskim. Odbyły się wielomiesięczne konsultacje społeczne, które były dla nas wszystkich bardzo wartościowe. Słuchając się nawzajem, uczyliśmy się od siebie. Konsultacje w bardzo dużej mierze były nastawione również na wysłuchanie strony przedsiębiorców, którzy odpowiadają w dużej mierze za to jak Trakt Królewski wygląda i co się dzieje w jego przestrzeni - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.
Usprawnić relacje urzędnik - przedsiębiorca
Jak przypomniał dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki, park kulturowy jest narzędziem, które można stosować od 2003 roku, ale pierwsze parki powstały dopiero po 10 latach. Rozwiązanie stosuje się głównie na starówkach np. w Poznaniu, Krakowie, we Wrocławiu. - Po paru latach zaczęły przynosić bardzo konkretne efekty - zauważył Krasucki.
Park nie może ignorować, że w takie rejony odwiedzają chętnie turyści, ale też toczy się normalne życie. Zapisy określają, jak powinny wyglądać: szyld reklamowy, uliczne stoisko handlowe i ogródek gastronomiczny. Według urzędników, to ułatwia zarządzanie tym terenem, usprawnia relacje na styku urząd - przedsiębiorca. Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury ma być szybsze i prostsze.
Chronić detal architektoniczny i zieleń
Uchwała porządkuje także umieszczanie reklam, chroni oryginalny detal architektoniczny i historyczną stolarkę. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała jest prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości.
Zapisy parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku. - Cały nadchodzący rok będziemy pomagać i doradzać. Będziemy podpowiadać rozwiązania, jakie przedsiębiorcy powinni zastosować, aby chronić krajobraz kulturowy. Ale także, w wielu wypadkach, aby uatrakcyjnić ofertę swoich restauracji czy sklepów - podsumowała wiceprezydentka Kaznowska.
Autorka/Autor: b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM