Historia

Historia

Portal w zaświaty ma 30 hektarów. Latem maskują go liście kukurydzy

Gdy w wyszukiwarkę wpiszecie hasło "Papowo Biskupie", wyskoczą wam zdjęcia zrujnowanego zamku krzyżackiego. W końcu znajdujemy się na ziemi chełmińskiej. Gmina umieściła nawet gotycką warownię w swym herbie. Ale od niedawna ma także coś dużo fajniejszego: portal w zaświaty.

Pekaesy w czepku, tors w fartuchu. Jak mężczyźni mieszali... w garach

Przychodził z pracy i czekał: na kapcie, na obiad, na gazetę, na wiadomości z prognozą pogody. Pan domu. Co to wie, gdzie jest miejsce kobiety, więc zajmuje w fotelu pozycję wyczekującą. Kompletnie bezużyteczny - zauważyły poznanianki. I namówiły kierownictwo Społem, by zrobili panom "szkołę życia". Cel: Praktyczny Pan.

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Wieś Sztutowo, nieopodal płot z drutu kolczastego. W wilgotnej od deszczu ściółce leżą fragmenty skórzanych butów. Spod ziemi wyzierają podeszwy, skrawki skóry, w jednym przypadku widać rzemień będący niegdyś sznurowadłem. Właścicielami tych butów prawdopodobnie byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w całej Europie. "Ziemia znowu przemówiła" - mówią historycy. Bo to już nie pierwszy raz, kiedy dowody hitlerowskich zbrodni pojawiają się w lesie. Wychodzą spod ziemi, i to dosłownie.