Zdobią miejską bibliotekę. Meble i wieloramienne żyrandole trafiły do rejestru zabytków

Wyposażenie śródmiejskiej biblioteki w rejestrze zabytków. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek dyrektora placówki, decyzję z kolei podjął Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"Wpisałem do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego zespół mebli oraz obiektów metaloplastycznych zaprojektowanych i wykonanych w Spółdzielni Artystycznej "Rzut”. Stanowią wyposażenie biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5 w Warszawie. Ochroną objęto 210 obiektów" - przekazał mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Motywy nawiązujące do herbu Warszawy

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek dyrektora Biblioteki Publicznej Dzielnicy Śródmieście.

Kamienica zlokalizowana przy ul. Świętojańskiej 5 (tzw. kamienica Gautierów), powstała w 1728 r. z połączenia dwóch kamienic. Po zniszczeniu w 1944 roku, odbudowana została w latach 1953-56 według projektu Haliny Kosmólskiej. W 1956 r. w kamienicy rozpoczęła działalność biblioteka publiczna dzielnicy Stare Miasto wraz z Czytelnią Naukową, Wypożyczalnią dla Dorosłych i Młodzieży oraz Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży.

"Na zespół objęty wpisem do rejestru zabytków składają się: kute, wieloramienne żyrandole, prosta geometryzująca forma krat oraz stylizowane motywy nawiązujące do herbu Warszawy (motyw Warszawskiej Syreny umieszczony na kratach). Zarówno meble jak i sprzęty pomocnicze charakteryzują się funkcjonalnością i zostały dostosowane do działalności biblioteki i czytelni oraz potrzeb użytkowników. Meble zdobione są intarsją i dekoracyjnie zestawionych oklein o różnorodnych układach słojów (włókien)" - wyjaśnił konserwator.

Podkreślił, że przedmiotowy zespól mebli z lat 50. XX w., stanowiący wyposażenie pomieszczeń oraz obiektów metaloplastycznych, posiada wartości artystyczne i historyczne uzasadniające jego wpis do rejestru zabytków ruchomych, a ich trwałe zachowanie dla przyszłych pokoleń leży w interesie społecznym.

Czytaj również >>> Śledztwo w sprawie kradzieży XIX-wiecznych ksiąg. Rektor: mogło zginąć 80 woluminów

20231102_145651

20231102_145651
Z Biblioteki Uniwersyteckiej skradziono cenne książki
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Czytaj także: