Hamas

Hamas

"Jerozolima? Niebezpieczne miejsce do życia"

To, z czym się teraz mierzymy, to postkolonialny i kolonialny w tym samym czasie problem z Jerozolimą. I żeby sobie z nim poradzić, potrzebne jest rozwiązanie polityczne, a nie religijne czy jakieś inne - przekonuje Matthew Teller, autor wydanej właśnie w Polsce książki "Jerozolima. Nowa biografia starego miasta".

"My żyjemy od wojny do konfliktu, od konfliktu do kryzysu"

Oto Liban w pigułce: sektor publiczny i bankowy w kompletnej zapaści, funt libański stracił swoją wartość, a co trzecia osoba wykształcona nie ma pracy. Kraje zachodnie i Stany Zjednoczone wiedzą, że kolejna wojna w tym kraju oznaczałby chaos, który najbardziej sprzyjałaby organizacjom radykalnym i Iranowi. W Libanie mieszka ponad 5 mln ludzi. Jaki los czeka ich w najbliższym czasie? I co do ich przyszłości mają Iran oraz Izrael?

Wojna Izraela z Hamasem. "Horyzont strategiczny to jutro lub pojutrze". A co dalej?

Wojna, która jest odpowiedzią Izraela na brutalny atak Hamasu z 7 października, trwa już ponad 100 dni. Liczba ofiar przekroczyła 25 tysięcy. 85 procent mieszkańców Strefy Gazy opuściło swoje domy, a ponad 80 procent cierpi z powodu głodu - alarmują organizacje międzynarodowe. Co dalej? Jakie są scenariusze? Jest ich kilka, ale żaden optymistyczny.