Tak jest

Tak jest

Na ratunek kredytobiorcom?

Prawo i Sprawiedliwość postuluje by rząd pomógł osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. "Polscy kredytobiorcy są w trudniejszej sytuacji niż np. ci w Chorwacji, bo istnieje tutaj bankowy tytuł egzekucyjny, który staramy się zlikwidować." mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS. Nie zgadza się z tym Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha. "Nic nie ma za darmo, niższa rata w tamtych czasach wiązała się z wyższym ryzykiem."

Na pielgrzymkę marsz!

Szef Sztabu Generalnego wydał specjalny rozkaz w sprawie organizacji pielgrzymki na Jasną Górę. Nie zapomniano o ustaleniu odpowiedniego stroju, racji żywnościowych ani o orkiestrze na powitanie. Inicjatywa oburzyła lewicę, która grzmiała, że wojsko ma inne zadania i zadawała pytanie o rozdział Kościoła i państwa.

Wojsko na pielgrzymce

Na Jasną Górę dotarła dziś 22. Piesza Pielgrzymka Wojskowa. Goście programu "Tak jest" dyskutowali, czy takie inicjatywy jak katolicka pielgrzymka żołnierzy powinny być finansowane z budżetu państwa. "Inicjatywy lewicowe też są finansowane z budżetu państwa i nikt nie robi z tego powodu problemu" - twierdzi Stefan Niesiołowski z Komisji Obrony Narodowej. Publicysta Roman Kurkiewicz odpowiada jednak, że "pielgrzymka jest tylko odpryskiem problemu, jakim jest nadobecność Kościoła w świętach państwowych".

Premier stygmatyzuje?

"Zetknąłem się z tym określeniem. Ale to słowo w ustach premiera jest niepokojące. To stygmatyzacja. Wcześniej mówił o moherach." tak Zbigniew Kuźmiuk z PiS komentował nagranie na którym Donald Tusk sugerował, że jeden z pracowników MSW powinien stracić pracę bo jest "pisiorem". "Nie przeszkadza mi słowo "pisior". Spotykamy się w politycznym gronie i sami tak o sobie mówimy. Trzeba mieć do siebie dystans."bronił premiera Paweł Olszewski z PO.

Więcej wolności na drogach?

PJN proponuje zmiany w kodeksie drogowym. "Należy znieść ograniczenia prędkości na autostradach, na innych drogach limity powinny być podwyższone." - twierdzi Marek Migalski, europoseł PJN. Innego zdania jest Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji: "Nie zmienia się zwycięskiego składu. Obecne przepisy ruchu drogowego są jasne i przejrzyste."

Wiele szumu o nic?

Pociąg Pendolino witała polityczna elita. Pojawił się m.in. minister Nowak i Grzegorz Schetyna. Były wywiady, uśmiechy i brawa. Nikt nie wspominał, że jak na razie nowoczesny pociąg nie ma po czym jeździć, a 250 km/h może i pojedziemy, ale dopiero po tym jak tory zostaną wyremontowane, czyli prawdopodobnie w 2017 r.

Pendolino na polskich torach

- Na Zachodzie takie pociągi widziano już kilkanaście lat temu - mówi o Pendolino prof. Bogdan Krawiec z Uniwersytetu Ślaskiego. Były minister infrastruktury Wieslaw Szczepanski i ekspert ds. kolejnictwa Boguslaw Kowalski podkreślają, że Pendolino może mieć pozytywny wpływ na polską kolej, tylko jeśli zmodernizowane zostaną również linie kolejowe.

Spór o przymusowe badanie krwi

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego policja nie ma prawa zastosować środków przymysu wobec kierowcy, który może być pod wpływem alkoholu, by nakłonić go do badani krwi, dopóki nie będzie to umocowane w ustawie. Według prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich, która skierowała sprawę do TK "za tę sytuację winę ponoszą konkretni urzędnicy w Ministerstwie Sprawiedliwości, którzy zaniedbali zmianę przepisów." Inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji przekonywał, że "nie da się ustalić wszystkich sytuacji, kiedy policja będzie musiała użyć siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego."

Fala przemocy w internecie

W Wielkiej Brytanii samobójstwo popełniła 14-latka, która na portalu społecznościowym dostawała wiadomości pełne nienawiści. Czy jest sposób by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości?

Nienawiść w internecie - karać czy tolerować?

- Obraźliwe komentarze w internecie należałoby urzędowo karać grzywną - to pomysł Magdy Gessler na walkę ze słowną przemocą w sieci. Z kolei zdaniem doktora Rafała Pankowskiego, socjologa z Collegium Civitas, nienawiść przejawiana w internecie nie dotyczy tylko tej przestrzeni, ale wylewa się również na ulice i stadiony.

Będzie referendum w Warszawie?

Głosy zbierane pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz trafiły już do Krajowego Biura Wyborczego. Trwa liczenie czy udało się zebrać wystarczającą liczbę podpisów. W tym czasie prezydent Warszawy spotyka się z mieszkańcami stolicy i chwali się inwestycjami.

Czarna seria utonięć

Tegoreczne wakacje są wyjątkowo tragicznie jeśli chodzi o liczbę utonięć. Najczęstszymi przyczynami wypadków są alkohol i brawura. Marcin Łopucki zapobiegł jednemu nieszczęściu. W Mielnie uratował tonącą trzynastolatkę. "Ludzie totalnie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Byłem nad polskim morzem i zasmuciło mnie to co dzieje się na polskich plażach, większość osób jest tam pod wpływem alkoholu, przy 40 stopniowym upale nietrudno o tragedię." - przestrzegał były ratownik i wicemistrz świata w fitness.

Bój o Warszawę

Państwowa Komisja Wyborcza liczy głosy zebrane przez przeciwników Hanny Gronkiewicz Waltz. Czy referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy stanie się faktem? A jeśli tak, to czy wybiorą się na nie politycy Platformy Obywatelskiej? - Narzucanie przez Donalda Tuska woli politycznej, to najlepsza rekomendacja aby Hannę Gronkiewicz-Waltz odwołać - stwierdził Piotr Guział - burmistrz Ursynowa z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. - Niepójście na wybory, to również decyzja wyborcza - bronił premiera Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Obywatel kontra Straż Miejska

Emil Rau nagrywa Straż Miejską ustawioną z fotoradarami w krzakach czy przy wylotówkach. Jego działania irytują lokalne władze dlatego wytoczono mu już kilkanaście spraw sądowych. Jak na razie z każdej wychodzi zwycięsko. "Straż miejska została pierwotnie powołana w celu pomocy policji. W Kargowej jest Straż Miejska w której pracują tylko dwie osoby. Jedna zajmuje się fotoradarem, a druga obróbką tych zdjęć. Nie ma szans na interwencję np. w nocy."- uzasadniał swoje działania Emil Rau, "łowca fotoradarów"."Nikomu na siłę z portfela nie wyciągamy pieniędzy. Jeżeli kierowcy będą stosować się do przepisów, to my nie będziemy musieli wystawiać fotoradarów."- odpierała zarzuty Monika Niżnika, rzeczniczka warszawskiej Straży Miejskiej.

Seks - fikcja a rzeczywistość

Wpływ literatury na preferencje seksualne jej czytelników. W Wielkiej Brytanii kontrowersyjna książka "Pięćdziesiąt twarzy Greya" bije rekordy popularności wśród czytelników. Narzeka na nią tylko... straż pożarna, która otrzymuje coraz więcej zgłoszeń z prośbą o pomoc jej czytalnikom, ktorzy tak jak bohaterowie powieści wprowadzają do swojego pożycia seksualnego elementy sado-masochistyczne. "To co napisane jest w "Pięćdziesięciu twarzach Greya" to klasyczny kicz, nie byłam w stanie dokończyć tej książki. Harlequin to przy tym epos" - komentowała Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. "Tutaj chyba mówimy o pewnym prawie do wyboru. Bo to co Pani nazywa kiczem, dla innych może być to ciekawe" - polemizował Zbigniew Izdebski, seksuolog.

Politycy na wakacjach

Gdy nadchodzi czas wakacji Sejm pustoszeje, a posłowie zaczyanją wakacje. Jak w tym roku wolny czas spędzają politycy?

Rowerzyści kontra kierowcy

"Moim zdaniem jest konflikt. To nie jest konflikt totalny. Rowerzyści nie znają nowych przepisów, mają tylko zakodowane, że są większe przywileje. Jeżeli Polak usłyszy, że ma większe przywieleje to znaczy,że mu wszytsko wolno. I często zachowują się jak świete krowy."- mówił o trudnych relacjach między kierowcami, a rowerzystami, Jakub Bielak, dziennikarz TVN Turbo. "To nieprawda. Jeżeli spojrzymy na statystyki to ci nieznający przepisów rowerzyści powodują mniej wypadków niż kierowcy."-odpowiadał Wojciech Kaszuba z Warszawskiej Masy Krytycznej.

Kościół, a popkultura - księża w ochronie wiernych?

Broszura ks. Sawy dotycząca zagrożeń duchowych zaskakuje. Mimo wprowadzenia do niej poprawek, wiele osób nadal się z nią nie zgadza. Poseł Ruchu Palikota Roman Kotliński tak komentuje dokument ks. Sawy: "To jest z pozoru śmieszne, ale ta pozorna jednak głupota ma głębszy podtekst. Kościół zawsze zwalczał to, co stało mu na przeszkodzie. Kościół nie może znieść tego, że ludzi rajcuje bardziej od niego popkultura." Broszury ks. Sawy broniła z kolei redaktor frondy.pl Marta Brzezińska odpowiadając, że "popkultura nie stanowi zagrożenia dla Kościoła, ale może stanowić duchowe zagrożenie dla ludzi."

Zamieszanie wokół głosowania w PO

"W Platformie nie ma martwyh dusz, była weryfikacja członków, wyrzucono m.in. Jana Rokitę" - komentowała wyciek kart do głosowania na nowego przewodniczącego PO Julia Pitera. "W Platformie źle sie dzieje, skoro sami członkowie handlują kartami do głosowania."- odpowiadał Robert Biedroń z Ruchu Palikota.

Problem z głosowaniem w PO

Platforma wydała mnóstwo pieniędzy na zabezpieczenie wyborów na nowego przewodniczącego. Hologramy, zabezpieczenia strony internetowej, nikt jednak nie przewidział, że kartę do głosowania będzie można zdobyć w drugim obiegu od osób niezainteresowanych dalszą działalanością w partii.