Tak jest

Tak jest

Przy uchwalaniu budżetu minister Rostowski powtarzał, że proponowany przez rząd projekt jest nie tylko realny, ale również bezpieczny. Jego zapewnienie nie wytrzymały jednak próby czasu.

Głosowanie jest takim nakazem, przywilejem w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych.Wybory referandalne są specyfiką lokalnej społeczności - mówił w Tak jest Sławomir Neumann, wiceminiser zdowia, poseł PO. Pan minister stosuje podwójne standardy - odpowidał Ryszard Czarnecki, eudeputowany PiS.

"Pani prezydent zmieniła się nie do poznania - ma czas dla warszawiaków, ma czas na interesowanie się inwestycjami prowadzonymi przez jej urzędników - to nasz wielki sukces." - mówił w "Tak jest" Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i inicjator referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy. "Albo propaganda albo praca. Inwestycje w Warszawie nie powstały po ogłoszeniu zbierania podpisów pod wniosekim o referendum." - broniła Hanny Gronkiewicz-Waltz, Julia Pitera, posłanka PO.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zgodnie z sugestią premiera poprawia komunikację z mieszkańcami Warszawy. Dlatego odwiedza budowę II linii metra i chwali się zrealizowanymi inwestycjami w Warszawie, m.in. nowym wybiegiem dla małp, basenem dla hipopotamów i nową instalacją polewaczkową wokół PKiN.

"Nieliczenie się z prawami i interesami obywateli uważam za oburzające."- tak Konstanty Gebert, założyciel miesięcznika "Midrasz", komentował decyzję posłów o podtrzymaniu zakazu uboju rytualnego w Polsce.

Tego w Jasienicy jeszcze nigdy nie było - spory o dokumenty i prawo kanoniczne. Odwołanie do Stolicy Apostolskiej. Mocne słowa, emocje i w wielkim finale oświadczenie ks. Lemańskiego w którym uznaje decyzję abp. Hosera i opuszcza parafię.

-"Ubój rytualny żydowski ma na celu zmniejszenie cierpienia zwierzat, dlatego jest mi przykro gdy słyszę, że to jest straszne" - mówił naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. "Chciałbym, żebyśmy pogłębiali dobre relacje polsko - żydowskie, a nie pogłębiali te złe emocje" - odpowiadał Andrzej Halicki, który głosował w Sejmie przeciwko ubojowi rytualnemu.

"Kościół katolicki jest w bardzo marnej kondycji skoro wynajmuje speców od biznesu religijnego.(...) Ciemnota i zabobon." - tak wizytę ojca Bashobory na Stadionie Narodowym komentuje prof. Jan Hartman. "Każdy, niezaleźnie od tego w co wierzy, zasługuje na szacunek." - odpowiada John Godson, poseł PO i były pastor.

"Zadawanie cierpienia jakimkolwiek istotom nie może być usprawiedliwiane poglądami" - stwierdziła w "Tak jest" w tvn24 Maja Ostaszewska (aktorka, wegetarianka, walczy o prawa zwierząt) komentując spór o ubój rytulany. Z kolei Piotr Kadlčik (przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce) przekonywał, że "w wielu krajach ubój rytualny jest uważany za metodę humanitarną."

Abp Hoser wysyła proboszcza z Jasienicy pod Tłuszczem ks. Lemańskiego na emeryturę. Parafianie stają murem za swoim duchowym przewodnikiem i nie godzą się na jego odejście.