Tak jest

Tak jest

Stop wydatkom na polską armię?

Ponad 130 mld zł na zakup i modernizację sprzętu wojskowego przewiduje plan przedstawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ma on zostać zrealizowany w przeciągu kolejnych 10 lat. Krytycznie o finansowaniu polskiej armii wyraża się poseł PJN, Marek Migalski. Twierdzi, że wojsko należy dozbrajać sensownie i pyta - "czy inwestycje w drogie zabawki uchronią nas przed realnym niebezpieczeństwem?" Przekonany o słuszności tej inwestycji jest natomiast Stefan Niesiołowski z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. "Armia to jest prestiż państwa, to są operacje antyterrorystyczne i nasza pozycja w NATO" - twierdzi Niesiołowski.

Generał Nosek wspólpracował z FSB?

Po dymisji gen. Noska światło dzienne ujrzała umowa podpisana przez byłego szefa Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską służbą bezpieczeństwa. Pojawiły się spekulacje o współpracy Noska z Rosją. Premier i minister obrony nie wypowiadają się na ten temat.

Nobel dla Putina?

Grupa rosyjskich aktywistów i parlamentarzystów zgłosiła prezydenta Władimira Putina jako kandydata do pokojowej nagrody Nobla a mediację w syryjskiej wojnie domowej. " Putin prowadzi taką politykę, która unieważniła wszystkie zapisane w konstytucji ustawy dotyczące ochrony praw człowieka." - móiwła Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, wieloletnia korespondentka w Rosji. "Putin nie odebrał żadnych praw gejom, tylko zabronił propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich."- bronił prezydenta Putina Władimir Kirianow, redaktor naczelny Rosyjskiego Kuriera Warszawskiego.

Warszawa podzielona, czyli stolica przed referendum o odwołanie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz

Znani Polacy uaktywnili się w ostatnich dniach kampanii referendalnej. Powstały dwa listy otwarte - przeciwników i zwolenników udziału w referendum, które podzieliły warszawiaków. Aktorka Anna Nehrebecka wyjaśnia, że "nasz list nie mówi 'nie idźcie na referendum', ale tłumaczy dlaczego referendum nie jest dobrym rozwiązaniem w obecnych chwili." Z kolei jeden z inicjatorów akcji "Miasto Jest Nasze”, Jan Śpiewak ubolewa nad upolitycznieniem referendum. "Ta inicjatywa powinna być okazją do rozmowy o Warszawie" - tłumaczył Śpiewak.

Rewolucja w Kościele?

Ks. Lipka za swoje wypowiedzi na temat pedofilii stracił stanowisko kanclerza kurii warszawsko-praskiej. Koniec z fałszywie rozumianą solidarnością w Kościele?

Abp Hoser przeprasza

Abp Hoser przeprasza i zwalnia ks. Lipkę z funkcji sekretarza kurii warszawsko-praskiej. "Ksiądz kanclerz przez nieudolne wystąpienie na konferencji sprawił wrażenie, że w Kościele są dwie linie- jedna, ze rygorystycznie zwalczamy przypadki molestowania jeśli takie się pojawią i druga prezentowana przez ks. Lipkę, bronimy do upadłego." - mówił Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Uwolnić psy z łańcuchów - PO chce nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Koniec z trzymaniem psów na łańcuchu i z występami dzikich zwierząt na cyrkowych arenach. Tak zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, nad którą prace kończy właśnie Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Czas żeby zadbać o naszych pupili - mówi Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej. Przeciwny tej nowelizacji Stanisław Kogut przestrzega go przed pogryzionymi przez agresywne psy - listonoszami i dziećmi.

Problem pochówku w Polsce

Prace nad ustawą o cmentarzach i pochówku rozgrzewa emocje."Prochy są nadal szczątkami człowieka i należy je złożyć w kolumbarium, albo na cmentarzu." - mówił Witold Skrzydlewski, prezez Polskiej Izby Pogrzebowej. "Nie dziwię się branży pogrzebowej, że nie chce zmian przepisów, bo zarabia na tym pieniądze. " - odpowiadał Marek Balt, autor ustawy funeralnej przygotowanej przez SLD.

Czy w Polsce mamy zbyt dużo osób z wyższym wykształceniem?

Podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku premier Donald Tusk powiedział do młodzieży: „Dobry ślusarz jest tysiąckrotnie więcej wart na rynku niż słaby politolog, a o polityku już w ogóle nie mówię”. Jego słowa w Tak Jest tłumaczy senator PO, prof. Marek Rocki: - premier mówił o tym, że lepiej mieć jakąkolwiek pracę niż nie pracować. A o tworzenie miejsc pracy związanych z kulturą, które zapewnią pracę humanistom, apeluje filozof, prof. Zbigniew Mikołejko.

Tradycja czy dowolność?

Trwają prace nad ustawą o cmentarzach i pochówku. Przygotowuje ją PSL- zakazać rozsypywania szczatków w wybranym do tego miejscu. Takie jest zdanie sejmowej wiekszości. Nie zgadza się z tym Ruch Palikota i SLD.

Kościół powinien płacić odszkodowania ofiarom księży pedofilów?

"Kiedy ksiądz, który dopuścił się pedofilii jest ukrywany i chowany to wtedy instytucja powinna wziąć odpowiedzialność za niego, w innych sytuacjach odpowiedzialność powinna być indywidualna." - mówił ks. Wojciech Pełka odnosząc sie do pytania czy Kościół powinien ponosić finansową odpowiedzialność za księży, którzy dopuścili sie pedofilii.

"Warszawiacy już wygrali to referendum"

Piotr Guział i Ryszard Kalisz wspólnie będą toczyć bój o stolicę. Razem wystawią kandydata w ewentualnych wyborach na prezydenta miasta. Nie wiadomo jednak, który z nich nim będzie. "Jedno jest pewne. Warszawiacy już wygrali to referendum" - mówił w Tak Jest Piotr Guział. Burmistrz Ursynowa i inicjator referendum zwrócił uwagę, że prezydent miasta jest bardziej otwarta na dialog, bilety będą tańsze, a bez presji - jego zdaniem - nie byłoby to możliwe.

Kościół w ogniu krytyki

Po aferze na Dominikanie Koneferencja Episkopatu Polski przeprasza i zapowiada walkę z pedofilią w Kościele. W trakcie spotkania z dziennikarzami przedstawiony zostaje schemat postepowania w takich sytuacjach. Przykład z kurii warszawsko-praskiej gdzie proboszcz skazany za molestowanie nieletnich traci swoje stanowisko dopiero po interwencji reportera tvn24 pokazuje, że deklaracje to jedno, a konkretne dzialania to już zupełnie co inneo.

Niepewna przyszłość Hanny Gronkiewicz-Waltz

Na dwa tygodnie przed referendum wiekszość Warszawiaków, którzy wybierają się na referendum głosowałaby za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ale obecna pani prezydent mialaby też najwiekszą szansę na wygranie wyborów pokonując m.in. Ryszarda Kalisza i Piotra Glińskiego. Wyniki sondazu przeprowadzonego dla tvn24 oceniał Adam Szejnfeld z PO i Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

Kościół podzielony po skandalu pedofilii?

Ks. Grzegorz K. - mimo że w marcu został skazany za molestowanie - był do przedwczoraj proboszczem parafii na warszawskim Tarchominie. Dopiero po interwencji naszego reportera ksiądz został odwołany z funkcji proboszcza. Przedstawiciele Episkopatu spotkali się w tej sprawie z mediami. "Konferencja pokazała, że Kościół jest podzielony" - mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Dziwi mnie zachowanie Kurii, taka osoba powinna być zawieszona" - dodawał poseł Solidarnej Polski, Andrzej Dera.

Kiedy będzie można leczyć się za granicą za pieniądze z NFZ?

O powodach dla których uchwalona w Parlamencie Europejskim dyrektywa umożliwiająca obywatelom UE leczenie w innym kraju i później zwrot kosztów leczenia w Polsce nie zostanie wprowadzona w wyznaczonym terminie rozmawiał Piotr Piotrowski z Porozumienia 1 czerwca (skupiającego pacjentów) i Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Dyskusja o ustawie antyaborcyjnej

Fundacja "Pro" złozyła w Sejmie obywatelski projekt zaostrzający przepisy ustawy antyaborcyjnej. Lewica protestuje, PiS i Solidarna Polska chcą skierować projekt do dalszych prac, a PO i PSL są w tej sprawie podzielone.

Prawo aborcyjne - kolejne starcie w sejmie

Jutro sejm głosować będzie nad obywatelskim projektem ustawy zaostrzającej ustawę aborcyjną. Autorzy projektu chcą zakazać "aborcji eugenicznej", czyli takiej gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby. - Powinniśmy dać projektowi szanse na znalezienie się w komisji, gdzie swoje stanowiska będą przedstawiać różne strony - uważa Beata Kempa z Solidarnej Polski. Feministka - Kazimiera Szczuka - stanowczo protesuje i argumentuje, że to kobietom powinno pozostawić się wolny wybór.

Konflikt między generałami?

W mediach pojawiają się informacje, że odwołanie gen. Janusza Noska jest związane z konfliktem między szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a wiceszefem MON, gen. Waldemarem Skrzypczakiem. Ruch Palikota złożył wniosek by wyjaśnienia w sprawie odwołania szefa SKW przedstawił w trakcie posiedzenia Sejmu, premier Donald Tusk. Z powodu uchybień formalnych wniosek nie mógł zostać rozstrzygnięty. Prezydium Sejmu zdecydowało, że trafi on do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, a jej decyzja bedzie rozstrzygająca. Elżbieta Radziszewska, przewodniczaca Komisji z PO mówiłą, że komisja do spraw służb specjalnych nie jest miejscem do rozstrzygania sporów generałów, w zwiazku z czym nie będzie tam konfrontacji generała Noska z generałem Skrzypczakiem. Z kolei Artur Dębski, przedstawiciel Ruchu Palikota w Speckomisji przekonywał, że obecność obu zainteresowanych stron jest w tym przypadku bardzo ważna. Komisja musi mieć rzetelną informację, a sprawy nie nalezy zamiatać pod dywan.

20% Polaków to antysemici?

Czy atysemityzm to w Polsce poważny problem? Zdaniem profesora Ireneusza Krzemiński: "W tej chwili około 1/5 Polaków to antysemici". Zupełnie innego zdania jest historyk, profesor Antoni Dudek: "Antysemityzm w Polsce oczywiście istnieje,ale jest to zjawisko marginalne."