Tak jest

Tak jest

"Ja chcę mieć ryzyko rozłożone w różnych koszykach. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie mieć świadczenia z jednego źródła."- radzi Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych, Business Centre Club, tym, którzy będą musieli podjąć decyzję czy wybrać ZUS czy OFE.

Rząd zmienia system emerytalny - zabierze Otwartym Funduszom Emerytalnym wszystko to, co lokowały w obligacjach rządowych i tym samym znacząco zmniejszy polski dług publiczny. OFE nadal będą mogły inwestować w akcje, ale tylko wtedy, kiedy się na to zgodzimy. Na decyzję mamy trzy miesiące "Przeprowadzono solidne badania na ten temat, OFE pobrały horrendalne składki, a ich obniżenie to wyższe pieniądze na emerytury" - zapewnia Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej. "Nie wierzę, że Donald Tusk martwi się o przyszłość emerytów, interesuje go tu i teraz, szuka pieniędzy na zlikwidowanie zadłużenia" - odpowiada na te propozycje Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

O procesie Katarzyny W. rozmawiali Jerzy Dziewulski(były poseł, byłyantyterrorysta) i Paweł Moczydłowski (były szef służby więziennej, socjolog).

Sąd Okręgowy w Katowicach Uznał Katarzynę W. za winną zabójstwa swojej półrocznej córki Magdy i wymierzył jej karę 25 lat więzienia. Będzie się mogła ubiegać o wyjście na wolność po 15 latach. Wyrok nie jest prawomocny. - W tle tej sprawy jest inny oskarżony. Tym oskarżonym jesteśmy my, bo tworzymy prawo, ale bardzo wybiórczo je stosujemy. Gdyby system ten dotyczący rodzicielstwa był inny, to ze sprawą Katarzyny W. nie mielibyśmy najpewniej do czynienia. Ona nie miała żadnego wsparcia w momencie gdy zaszła w ciąże. I to powinien podkreślać obrońca - uznała karnistka Monika Płatek. - Nie można obarczać społeczeństwa za zbrodnie popełnione przez jednostki - ocenił kryminolog Brunon Hołys.

NSZZ "Solidarność" zapowiada w dniach od 11 do 14 września prostesty antyrządowe w Warszawie. Powodem są niekorzystne, zdaniem związkowców, zmiany w kodeksie pracy oraz wydłużenie wieku emerytalnego - Ulica jest miejscem wykrzyczenia postulatów, ale zamierzamy protestować spokojnie i kulturalnie - zapowiada rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski. - Problemy mamy jak każdy kraj, ale nie powinniśmy rozmawiać przy petardach na ulicach - ripostuje Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.

Policja chce zmian w prawie umożliwiających odbieranie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. Propozycja ta trafiła na razie do konsultacji w ministerstwach. Trzeba szkolić kierowców - mówi dziennikarka motoryzacyjna Joanna Zientarska. Emerytowany policjant Wojciech Piaseczny dodaje, że szkolenia nie zawsze pomagają i wtedy konieczna jest surowa kara.

Trzy różne opcje polityczne, trzy różne poglądy i brak współnego stanowiska. Czy w polskiej polityce jest szansa na porozumienie? M.in. o tym rozmawiali goście Maciej Knapika Bartosz Domaszewicz z Platformy Obywatelskiej, Łukasz Rzepecki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Błażej Makarewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zgodnie z prawem, każdy kto zamieszkuje w Warszawie, może dopisać się do stałego rejestru wyborców i wziąć udział w referendum. "Jeżeli ktoś nie uczestniczył w poprzednich wyborach, nie powinien brać udziału w dyskusji o zmianie prezydenta" - mówi Aleksanra Sheybal-Rostek, radna Warszawy z Platformy Obywatelskiej. Ci, którzy sprzyjają PO, starają się ograniczyć ludziom dostęp do referendum. Niedobrze to o nich świadczy - komentuje sprawę Jarosław Krajewski, radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Godson zdecydowa, że jego miejsce jest poza Platformą. Czy jego śladem podążą poseł Gowin i poseł Żalek? A może zostaną z partii wyrzuceni?"To trzeba uciąć. To co robi teraz Gowin to jest niszczenie Platformy." - mówił Stefan Niesiołowski z PO. "Ani pan Godson, ani pan Gowin, ani pan Żalek nie mają wystarczającej charyzmy by stworzyć liczącą się siłę polityczną." - mówił Artur Dębski z Ruchu Palikota.

"Z nikim tego nie konsultowałem, decyzję podjąłem ją sam" - mówi John Godson po odejściu z szeregów Platformy Obywatelskiej. Według posła powodem są różnice światopoglądowe i różne naciski. Poseł Jacek Żalek podkreśla, że rozumie emocje Johna Godsona, ale jego śladami na razie się nie wybiera, bo jak twierdzi "ma nieco twardszą skórę".

Związkowcy, projekt parlametarnego zespołu ds. wolnego rynku ograniczjący przywileje związków zawodowych traktują jako zemstę za zapowiedź wrześniowych protestów."Odebranie etatów związkom to odwet za to co planujemy we wrześniu" - mówił rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski. "Trudno odmówić części posłów racji, że związkowcy mają za duże przywileje. Jak szukamy oszczędności to ta dyskusja jest potrzebna. My nie chcemy przestraszyć związków zawodowych. To merytoryczna dyskusja. Nie łączyłbym tego z wrześniowymi protestami." - bronił ustawy Sławomir Neumann z PO.

Parlamentarny zespół ds. wolnego rynku z posłem PO, Michałem Jarosem na czele, pracuje nad projektem ustawy, ograniczającym przywileje związków zawodowych. Posłowie proponują likwidację etatów związkowowych płaconych z pieniędzy firmy, odebranie prawa do pomieszczeń w siedzibie przedsiębiorstwa i zakaz zbierania składek przez pracodawcę. Związkowcy protestują przeciwko takim zmianom.

"Oczekuję od państwa ok. 400 tysięcy złotych" - na tyle Egeniusz Hnat wycenił swoje dotychczasowe składki w ZUS. Były prezes rady nadzorczej tejże instytucji tłumaczy, że jego szanse są bardzo znikome, tak jak forma samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak mówi Gwiazdowski -"system emerytalny to piramida, ale nie finansowa, tylko demograficzna. Ten system działał gdy rodziło się coraz więcej ludzi."

Przed wyborami wróżono Jarosławowi Gowinowi poparcie na granicy błędu statystycznego. Ponad 20 proc. głosów umocniło pozycję byłego ministra sprawiedliwości. Jednak część jego klubowych kolegów najchetniej widziałaby go poza Platformą. "Wniosek o usunięcie Jarosława Gowina nie dotyczy jego poglądów, ale nielojalnego zachowania wobec najważniejszej ustawy, ustawy budżetowej. - mówił Andrzej Biernat z PO.

Donald Tusk wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zwyciętstwo premiera nie uciszyło wewnętrznej opozycji w partii. "Zdecydowana większość członków PO powiedziała, że nie widzi w żadnym z kandydatów dobrego przywódcy partii." - mówił Jacek Żalek, członek PO, stronnik Jarosława Gowina.

Ojciec Krzysztof Mądela przyznaje, że był molestowany przez proboszcza niewielkiej parafii pod Tarnowem. Na temat tego zjawiska, pojawiającego się w Kościele katolickim, ale i nie tylko - mówił w programie Tak jest ks. Wojciech Lemański. "Przypadek ojca Krzysztofa nie jest ani najbardziej, ani najmniej dramatycznym przypadkiem, z jakim mieliśmy do czynienia w Kościele w Polsce. Powinniśmy zająć się tymi, którzy noszą na sobie to brzemię, im należy się pomoc, także od Kościoła" - twierdzi ks. Lemański

"Jesteśmy krajem z najbardziej restrykcyjnym prawem antynarkotykowym w Unii Europejskiej. Umożliwienie prokuratorom odstąpienia od zarzutów w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków było krokiem w dobrą stronę. Ale, żeby ta zmiana miała sens należy dobrecyzować czym są te nieznaczne ilości." - mówiła Agnieszka Sieniawska (Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych), autorka raportu na temat polityki w obszarze narkotyków prowadzonej w naszym kraju. "Doprecyzowanie "nieznacznej" ilości narkotyków oznaczałoby legalizację, to nie był nasz cel."-tłumaczyła Barbara Wilamowska, koordynatorką ministra sprawiedliwości ds. Krajowego programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Co jakiś czas słyszymy doniesienia o przejęciu dużej partii narkotyków czy zlikwidowanych plantacjach. Wydaje się, że nasze państwo prowadzi skuteczną politykę antynarkotykową. Zupełnie inny obraz został przedstawiony w raporcie przygotowanym przez Biuro Rzecznika Osób Uzależnionych, z którego wynia, że walka z narkotykami w Polsce jest nie tylko nieskuteczna, ale wręcz przynosi szkody.

Szymon Hołownia skręcił nogę i trafił na SOR. Tam zostaje źle potraktowany przez lekarza. I to dopiero początek jego przygód ze służbą zdrowia. Po wszystkim pisze bardzo krytyczny artykuł wobec środowiska lekarskiego. "Zostałem upokorzony jako pacjent. Czy ja naprawdę muszę przepraszać za to, że skręciłem nogę? Wystarczy trochę empatii." - stwierdza w programie Tak Jest rozżalony Hołownia. "Lekarze również są pacjentami. To system jest zły." - broni kolegów Maciej Hamankiewicz - pezes Naczelnej Izby Lekarskiej.