Tak jest

Tak jest

Jaka jest rola państwa?

"Państwo nadmiernie wycofuje się z odpowiedzialności za społeczeństwo, stąd m.in problemy z bezrobociem" - mówiła redaktor naczelna "Dziennika Trybuna", Katarzyna Wołk-Łaniewska. "Państwo nie powinno być stróżem nocnym i nie jest. Bo nie działa policja, wojsko, więc z tych funkcji, które są tradycyjnie przeznaczone dla państwa ono się wycofało. W zamian próbuje zająć się obszarami, o których nie ma pojęcia, jak np. edukacją - wyznaczając listę lektur, czy określając w jakim wieku dzieci mają iść do szkoły." - odpowiadał Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Ponad 20 tysięcy związkowców zaprotestowało na ulicach Warszawy

W Warszawie związkowcy rozpoczęli protesty przeciwko polityce rządu. Sprzed gmachu kilku ministerstw dotarli przed budynek Sejmu. Według szacunków, samych związkowców, było ich nawet 23 tysiące. - Dzisiejsze protesty związkowców można nazwać sukcesem, bo udało się zebrać ludzi, co nie jest łatwe. I chociaż nadal jestem członkiem "Solidarności" z wieloma postulatami Dudy się nie zgadzam - mówi Jerzy Borowczak z Platformy Obywatelskiej. - Odrzucenie postulatów związkowców, projektów obywatelskich, pod którymi podpisało się ponad 100 tysięcy ludzi, jest niegodziwe. Rozumiem powody protestów związkowców- dodaje Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

SLD chce zakazać agitacji w Kościołach

"Nie może być tak, że w dniu wyborów, w których jest zakaz agitacji wyborczej, na ambonę wychodzi ksiądz proboszcz i mówi - głosujcie na jedyną słuszną partię"- tłumaczył Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD, powody dla których SLD chce zakazać prowadzenia agitacji wyborczej w Kościołach." Wy chcecie wprowadzić cenzurę, tak jak to było w PRL-u i mówić katolikom, w co mają wierzyć." - nie zgadzała się z Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

Związkowcy wybierają sie do stolicy

Z całej Polski do Warszawy zjadą związkowcy by protestować przeciwko rządowi. Będą postulować m.in. o likwidację elastycznego czasu pracy, obniżenia wieku emerytalnego i wzrostu płacy minimalnej.

4 dni protestów związkowców w Stolicy

W środę ruszają w Warszawie czterodniowe Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu. Ludzie nie przyjadą do Warszawy, by palić opony. Oni będą walczyć o lepsze rządzenie - przekonywał przewodniczący OPZZ Jan Guz. - Zachęcam, aby zamiast manifestować usiedli państwo z nami do debaty, próbował przekonać go Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej.

Kłopoty Platformy?

Na Podkarpaciu wygrywa kandydat PiS. Gowin odchodzi z Platformy. Partia rządząca zaczyna tonąć?" Taką tezę stawia przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak - "Zaczęło się w Rybniku, potem Elbląg teraz Podkarpacie. W PO wszystko zaczyna się kruszyć." Protestuje Sławomir Neuamnn z PO - "Wybory uzupełniające do Senatu nigdy nie są miarodajne. Nikogo chyba nie dziwi to, że wygrał senator PiSu. Jakby PiS przegrał wybory na Podkarpaciu, to partia mogłaby zacząć się pakować."

Sprawiedliwe przedszkola?

Dodatkowe zajęcia za złotówkę. Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Tysiące rodziców domaga się zmian w ustawie Ministerstwa Edukacji, która zakłada wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z uboższych rodzin w ramach akcji "Przedszkole za złotówkę". Ustawa zakłada, że cena każdej dodatkowej godziny dziecka w przedszkolu nie może przekraczać złotówki. "Chodzi o uwzględnienie ważnej wartości w wychowaniu dzieci czyli równości" uważa publicysta Roman Kurkiewicz. "Teraz nauczycielki, które skończyły pedagogikę będą uczyły dzieci języka angielskiego czy rytmiki. To jest bardzo zły pomysł." - stwierdziła Karolina Elbanowska, prezes fundacji rzecznik praw rodziców.

Decyzje w sprawie OFE są dobre

"Jerzy Buzek i Jerzy Hausner mylą się krytykując rządowe decyzje w sprawie OFE. Jestem absolutnie przekonany, że to jest dobra propozycja i że dług jest tym złem największym." - komentował Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, list byłego premiera i byłego ministra gospodarki w rządzie SLD w którym zmiany w OFE opisali jako szkodliwe dla gospodarki.

Rząd i Episkopat nie mogą się porozumieć

Nie ma zgody w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Kompromis uzgodniony przez ministra Boniego i kardynała Nycza zakładał 0,5 proc. odpis podatkowy. Biskupi jednak nie zgadzają się na zaproponowany im rządowy projekt i chcą zmian.

Episkopat ma uwagi ws. Funduszu Kościelnego.

Episkopat protestuje przeciwko skierowaniu do dalszych prac legislacyjnych projektu rządu ws. Funduszu Kościelnego. Biskupi uważają, że jest nieuzgodniony i nie poprzedzony zawarciem stosownej umowy. Projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych pod koniec lipca trafił do konsultacji społecznych. - Państwo Polskie jest jeszcze bardzo dużo winne Kościołowi - uważa szef KAI, Marcin Przeciszewski. - Spośród wszystkich grup, którym komunistyczny rząd odebrał majatki, reprywatyzacją, ze zględów politycznych, objęto tylko Kościół - stwierdził dr Paweł Borecki - ekspert ds. prawa wyznaniowego.

Uprzedzenia wobec Romów w Polsce

Mieszkańcy Andrychowa zażądali w internecie, aby wypędzić Romów z miasta. Sprawą zajmie się prokuratura i Rzecznik Praw Obywatelskich. - Ciężko być Romem w Polsce, bo społeczeństwo obywatelskie dopiero się tu buduje - mówi w "Tak Jest" Roman Kwiatkowski - prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. - A przecież my nie chcemy specjalnego traktowania od nikogo. Tak jak wszyscy mamy swoje prawa i obowiązki - dodaje.

ZUS czy OFE?

"Ja chcę mieć ryzyko rozłożone w różnych koszykach. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie mieć świadczenia z jednego źródła."- radzi Wojciech Nagel, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych, Business Centre Club, tym, którzy będą musieli podjąć decyzję czy wybrać ZUS czy OFE.

Decyzje rządu ws. OFE

Rząd zmienia system emerytalny - zabierze Otwartym Funduszom Emerytalnym wszystko to, co lokowały w obligacjach rządowych i tym samym znacząco zmniejszy polski dług publiczny. OFE nadal będą mogły inwestować w akcje, ale tylko wtedy, kiedy się na to zgodzimy. Na decyzję mamy trzy miesiące "Przeprowadzono solidne badania na ten temat, OFE pobrały horrendalne składki, a ich obniżenie to wyższe pieniądze na emerytury" - zapewnia Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej. "Nie wierzę, że Donald Tusk martwi się o przyszłość emerytów, interesuje go tu i teraz, szuka pieniędzy na zlikwidowanie zadłużenia" - odpowiada na te propozycje Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

Katarzyna W. winna

O procesie Katarzyny W. rozmawiali Jerzy Dziewulski(były poseł, byłyantyterrorysta) i Paweł Moczydłowski (były szef służby więziennej, socjolog).

25 lat dla Katarzyny W. - wyrok w sprawie, która bulwersowała całą Polskę.

Sąd Okręgowy w Katowicach Uznał Katarzynę W. za winną zabójstwa swojej półrocznej córki Magdy i wymierzył jej karę 25 lat więzienia. Będzie się mogła ubiegać o wyjście na wolność po 15 latach. Wyrok nie jest prawomocny. - W tle tej sprawy jest inny oskarżony. Tym oskarżonym jesteśmy my, bo tworzymy prawo, ale bardzo wybiórczo je stosujemy. Gdyby system ten dotyczący rodzicielstwa był inny, to ze sprawą Katarzyny W. nie mielibyśmy najpewniej do czynienia. Ona nie miała żadnego wsparcia w momencie gdy zaszła w ciąże. I to powinien podkreślać obrońca - uznała karnistka Monika Płatek. - Nie można obarczać społeczeństwa za zbrodnie popełnione przez jednostki - ocenił kryminolog Brunon Hołys.

Wrzesień "Solidarności" - czy związki zawodowe słuszenie organizują protesty w Warszawie?

NSZZ "Solidarność" zapowiada w dniach od 11 do 14 września prostesty antyrządowe w Warszawie. Powodem są niekorzystne, zdaniem związkowców, zmiany w kodeksie pracy oraz wydłużenie wieku emerytalnego - Ulica jest miejscem wykrzyczenia postulatów, ale zamierzamy protestować spokojnie i kulturalnie - zapowiada rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski. - Problemy mamy jak każdy kraj, ale nie powinniśmy rozmawiać przy petardach na ulicach - ripostuje Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.

Zabiorą prawo jazdy za przekroczenie prędkości?

Policja chce zmian w prawie umożliwiających odbieranie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. Propozycja ta trafiła na razie do konsultacji w ministerstwach. Trzeba szkolić kierowców - mówi dziennikarka motoryzacyjna Joanna Zientarska. Emerytowany policjant Wojciech Piaseczny dodaje, że szkolenia nie zawsze pomagają i wtedy konieczna jest surowa kara.

Polska polityka w oczach młodych polityków.

Trzy różne opcje polityczne, trzy różne poglądy i brak współnego stanowiska. Czy w polskiej polityce jest szansa na porozumienie? M.in. o tym rozmawiali goście Maciej Knapika Bartosz Domaszewicz z Platformy Obywatelskiej, Łukasz Rzepecki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Błażej Makarewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.