Tak jest

Tak jest

Referendum w Warszawie dla każdego?

Zgodnie z prawem, każdy kto zamieszkuje w Warszawie, może dopisać się do stałego rejestru wyborców i wziąć udział w referendum. "Jeżeli ktoś nie uczestniczył w poprzednich wyborach, nie powinien brać udziału w dyskusji o zmianie prezydenta" - mówi Aleksanra Sheybal-Rostek, radna Warszawy z Platformy Obywatelskiej. Ci, którzy sprzyjają PO, starają się ograniczyć ludziom dostęp do referendum. Niedobrze to o nich świadczy - komentuje sprawę Jarosław Krajewski, radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości.

Gowin i Żalek powinni zostać wyrzuceni z PO?

Poseł Godson zdecydowa, że jego miejsce jest poza Platformą. Czy jego śladem podążą poseł Gowin i poseł Żalek? A może zostaną z partii wyrzuceni?"To trzeba uciąć. To co robi teraz Gowin to jest niszczenie Platformy." - mówił Stefan Niesiołowski z PO. "Ani pan Godson, ani pan Gowin, ani pan Żalek nie mają wystarczającej charyzmy by stworzyć liczącą się siłę polityczną." - mówił Artur Dębski z Ruchu Palikota.

Godson już poza PO. Czy ktoś do niego dołączy?

"Z nikim tego nie konsultowałem, decyzję podjąłem ją sam" - mówi John Godson po odejściu z szeregów Platformy Obywatelskiej. Według posła powodem są różnice światopoglądowe i różne naciski. Poseł Jacek Żalek podkreśla, że rozumie emocje Johna Godsona, ale jego śladami na razie się nie wybiera, bo jak twierdzi "ma nieco twardszą skórę".

PO mści się na związkowcach?

Związkowcy, projekt parlametarnego zespołu ds. wolnego rynku ograniczjący przywileje związków zawodowych traktują jako zemstę za zapowiedź wrześniowych protestów."Odebranie etatów związkom to odwet za to co planujemy we wrześniu" - mówił rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski. "Trudno odmówić części posłów racji, że związkowcy mają za duże przywileje. Jak szukamy oszczędności to ta dyskusja jest potrzebna. My nie chcemy przestraszyć związków zawodowych. To merytoryczna dyskusja. Nie łączyłbym tego z wrześniowymi protestami." - bronił ustawy Sławomir Neumann z PO.

Związkom zawodowym trzeba ograniczyć przywileje?

Parlamentarny zespół ds. wolnego rynku z posłem PO, Michałem Jarosem na czele, pracuje nad projektem ustawy, ograniczającym przywileje związków zawodowych. Posłowie proponują likwidację etatów związkowowych płaconych z pieniędzy firmy, odebranie prawa do pomieszczeń w siedzibie przedsiębiorstwa i zakaz zbierania składek przez pracodawcę. Związkowcy protestują przeciwko takim zmianom.

Czy można wypisać się z ZUS?

"Oczekuję od państwa ok. 400 tysięcy złotych" - na tyle Egeniusz Hnat wycenił swoje dotychczasowe składki w ZUS. Były prezes rady nadzorczej tejże instytucji tłumaczy, że jego szanse są bardzo znikome, tak jak forma samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak mówi Gwiazdowski -"system emerytalny to piramida, ale nie finansowa, tylko demograficzna. Ten system działał gdy rodziło się coraz więcej ludzi."

Gowin zachował się nielojalnie

Przed wyborami wróżono Jarosławowi Gowinowi poparcie na granicy błędu statystycznego. Ponad 20 proc. głosów umocniło pozycję byłego ministra sprawiedliwości. Jednak część jego klubowych kolegów najchetniej widziałaby go poza Platformą. "Wniosek o usunięcie Jarosława Gowina nie dotyczy jego poglądów, ale nielojalnego zachowania wobec najważniejszej ustawy, ustawy budżetowej. - mówił Andrzej Biernat z PO.

"Głosowanie to wotum nieufności wobec sprawujących władze w PO"

Donald Tusk wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zwyciętstwo premiera nie uciszyło wewnętrznej opozycji w partii. "Zdecydowana większość członków PO powiedziała, że nie widzi w żadnym z kandydatów dobrego przywódcy partii." - mówił Jacek Żalek, członek PO, stronnik Jarosława Gowina.

Molestowanie w Kościele katolickim?

Ojciec Krzysztof Mądela przyznaje, że był molestowany przez proboszcza niewielkiej parafii pod Tarnowem. Na temat tego zjawiska, pojawiającego się w Kościele katolickim, ale i nie tylko - mówił w programie Tak jest ks. Wojciech Lemański. "Przypadek ojca Krzysztofa nie jest ani najbardziej, ani najmniej dramatycznym przypadkiem, z jakim mieliśmy do czynienia w Kościele w Polsce. Powinniśmy zająć się tymi, którzy noszą na sobie to brzemię, im należy się pomoc, także od Kościoła" - twierdzi ks. Lemański

Zbyt restrykcyjne prawo antynarkotykowe w Polsce?

"Jesteśmy krajem z najbardziej restrykcyjnym prawem antynarkotykowym w Unii Europejskiej. Umożliwienie prokuratorom odstąpienia od zarzutów w przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków było krokiem w dobrą stronę. Ale, żeby ta zmiana miała sens należy dobrecyzować czym są te nieznaczne ilości." - mówiła Agnieszka Sieniawska (Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych), autorka raportu na temat polityki w obszarze narkotyków prowadzonej w naszym kraju. "Doprecyzowanie "nieznacznej" ilości narkotyków oznaczałoby legalizację, to nie był nasz cel."-tłumaczyła Barbara Wilamowska, koordynatorką ministra sprawiedliwości ds. Krajowego programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Jak Polska radzi sobie w walce z narkotykami?

Co jakiś czas słyszymy doniesienia o przejęciu dużej partii narkotyków czy zlikwidowanych plantacjach. Wydaje się, że nasze państwo prowadzi skuteczną politykę antynarkotykową. Zupełnie inny obraz został przedstawiony w raporcie przygotowanym przez Biuro Rzecznika Osób Uzależnionych, z którego wynia, że walka z narkotykami w Polsce jest nie tylko nieskuteczna, ale wręcz przynosi szkody.

Szpitalne oddziały ratunkowe - koszmar pacjentów?

Szymon Hołownia skręcił nogę i trafił na SOR. Tam zostaje źle potraktowany przez lekarza. I to dopiero początek jego przygód ze służbą zdrowia. Po wszystkim pisze bardzo krytyczny artykuł wobec środowiska lekarskiego. "Zostałem upokorzony jako pacjent. Czy ja naprawdę muszę przepraszać za to, że skręciłem nogę? Wystarczy trochę empatii." - stwierdza w programie Tak Jest rozżalony Hołownia. "Lekarze również są pacjentami. To system jest zły." - broni kolegów Maciej Hamankiewicz - pezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Abp popiera gejów i broni prezydent Warszawy

Arcybiskup Kowalczyk w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" bronił Hanny Gronkiewicz-Waltz i przekonywał, że kataklizmy zdarzają się za rządów wszystkich koalicji i władz, ale nie można obwiniać za nie władz miasta, a panią prezydent można za wiele dokonań pochwalić. Prymas mówił również, że Kościół nie odwróci się od środowisk homoseksulanych i że państwo powinno zagwarantować ludziom tej samej płci, którzy żyją razem, uregulowania dotyczące spraw spadkowych czy dziedziczenia. Wypowiedzi arcybiskupa wywołały wiele emocji. W "Tak jest" Jarosław Makowski (teolog, Instytut Obywatelski) i Piotr Semka ("Do Rzeczy") oceniali czy można mówić o zmianie retoryki Kościoła w kwestii homosekualistów i czy biskupi powinni wypowiadać się na tematy polityczne.

Guział: wzywam Hannę Gronkiewicz-Waltz do debaty przed referendum.

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział chce, by przed referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz prezydent miasta spotkała się z nim na debacie o Warszawie. Rzecznik ratusza odpowiada, że takie debaty odbywają się przed wyborami. - Je nie twierdzę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jest najlepszym prezydentem na świecie, ale nie znam lepszej kandydatury - bronił prezydent Stolicy, warszawski radny z Platformy Obywatelskiej, Lech Jaworski. - Proszę nie mówić, że w całej Warszawie nie ma godnego kandydata na prezydenta tego miasta - ripostuje Guział.

Pałka policyjna nie jest rozwiązaniem problemu kibolstwa

Na plaży w Gdyni doszło do bójki pomiędzy kibicami Ruchu Chorzów, a meksykańskimi marynarzami. Premier Tusk mówi o zmianach w prawie, o wieloletnich wyrokach za udział w bójce. Zapowiadane są zdecydowane działania.Krzysztof Janik, były szef MSWiA, uważa, że takie pomysły nie rozwiążą problemu - "represja i pałka policyjna to końcowy etap w pracy ze środowiskiem młodych ludzi. Oni z braku innych możliwości rozładowania napięcia poszli w chuliganerię."

Czy homoseksualni sportowcy mają sie czego obawiać?

Czy w sporcie istnieje homofobia? Były piłkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan przekonuje, ze "szatnia rządzi się swoimi prawami, jednak często to kibice wywierają presję odpowiedniego zachowania na zawodnikach". Sam określa się jako osoba tolerancyjna. Wtóruje mu radny Warszawy i działacz LGBT Krystian Legierski, którego dziwi, że "piłkarze, herosi i walczaki boją się geja".

Prof. Bauman rezygnuje z tytułu doktora honoris causa

Profesor Bauman zrezygnował z tytułu honorowego doktora przyznanego mu przez władze Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jego decyzja motywowana była falą negatywnych komentarzy w internecie i zapowiedzią zakłocenia uroczystości przez prawicowe grupy. "Krytyka powinna być możliwa, ale nikt nie ma prawa wdzierać się na Uniwersytet i tam robić rozróby." - mówił Jan Hartman, filozof. "Bauman nadal uważa, że komunizm był świetny i nie ma sobie nic do zarzucenia. Nie mówi tego w Polsce, ale kłamie notorycznie na zachodzie. To budzi sprzeciw społeczeństwa. (...) To jak zachowuje się Bauman jest wystarczające, żeby wzbudzić protesty." - komentował decyzję profesora dr Piotr Gontarczyk, historyk.

Czy homoseksualizm we współczesnym sporcie to skazanie na przedwczesną sportową emeryturę?

Rosyjskie lekkoatletki całujac się na podium Mistrzostw Świata w Rosji wywołały falę komentarzy. Dotyczy ona nie tylko samych mistrzostw, ale już całego sportu. Jan Tomaszewski przyznaje otwarcie, że "nie wobraża sobie mieć geja w zespole". Były piłkarz dodał, że "zmieniłby wtedy szatnię." Innego zdania jest Wiaczesław Melnyk, koordynator projektu "No Place for Homofobia in Sports" z Kampanii przeciw Homofobii, który uważa, że sport powinien pełnic funkcję społeczną, a homoseksualizm dotyką zarówno sportów indywidualnych, jak i drużynowych.

Co łączy Bitwę Warszawską z katastrofą w Smoleńsku?

W tym roku obchody rocznicy Cudu nad Wisłą zostały połączone z uroczystościami związanymi z katastrofą smoleńską.Część tamtejszych radnych protestuje przeciwko łączeniu tych wydarzeń."To niesłuszne protesty. Jest idea by w tamtymmiejscu uczcić wszystkich tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem." - mówił Zbigniew Girzyński z PiS. "To jest zawłaszczanie przez jedną grupę polityczną wszystkich wydarzeń historycznych i w te wszystkie ważne wydarzenia i miejsca pamięci polskiej martyrologii, polskiego oręża, pompowanie smoleńskiej mgły."- odpowiadał Jerzy Wenderlich z SLD.

Prawa gejów na Mistrzostwach Świata w Rosji

- Dlaczego nakazywać coś tysiącom sportowców, bo komuś nie podoba się ta ustawa? - o proteście lekkoatletów przeciwko dyskryminującym gejów prawu w Rosji, mówiła dziennikarka Ludmiła Lwowa. To nie nakaz. To apel do tych, którzy chcą się solidaryzować z homoseksualnymi ofiarami reżimu Putina - odpowiadał Krystian Legierski, działacz LGBT.