Kropka nad i

Kropka nad i

"Kampania Komorowskiego nie najlepsza, kampania Dudy nieprawdziwa"

- Komorowski nie dostał żółtej kartki, przegrana w pierwszej turze przydarzyła się także Lechowi Kaczyńskiemu w 2005 roku, a potem drugą wygrał, tak się zdarza - powiedział w "Kropce nad i" minister w kancelarii premiera, Michał Kamiński. - Polacy odrzucili Komorowskiego, bo Komorowski śpi - ocenił natomiast były europoseł, Jacek Kurski.

Nałęcz: Debata? Prezydent musiałby słuchać treści antysemickich

Słuszna była diagnoza prezydenta Komorowskiego, że to nie będzie debata. To był ciąg monologów. Ponadto prezydenta do wzięcia udziału w debacie zniechęcało to, że przyszłoby mu wysłuchać treści, których nie powinien zaakceptować. Chodzi mi o obrzydliwe, antysemickie hasła Grzegorza Brauna - powiedział w „Kropce nad i” doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Z kolei Tadeusz Cymański stwierdził, że prezydent powinien był wziąć udział w telewizyjnej debacie. - Ciekawe jakby się spisał - pytał.

"Dymisja ministra Grabarczyka powinna leżeć na biurku premier"

Cezary Grabarczyk powinien jak najszybciej podać się do dymisji - uważa Jarosław Gowin (Polska Razem). Chodzi o sprawę związaną z pozwoleniem na broń, które minister sprawiedliwości miał uzyskać bez obowiązkowego egzaminu. Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska) apelował w "Kropce nad i", by nie osądzać Grabarczyka pochopnie, bo w Polsce mamy domniemanie niewinności.

"Kampania Komorowskiego w stagnacji"

- Apel Bronisława Komorowskiego o rozstrzygnięcie wyborów w pierwszej turze był apelem na polaryzowanie sceny między Bronisławem Komorowskim i Andrzejem Dudą w sytuacji, w której jego kampania jest w stagnacji - powiedział w "Kropce nad i" Przemysław Wipler. Barbara Nowacka z Twojego Ruchu oceniła, że to, co w tej chwili oglądamy w wykonaniu właściwie prawie wszystkich kandydatów to są przedstawienia medialne.

Prezydent: byłoby nieodpowiedzialne rozwiązywać sprawę szefa FBI wojną z USA

- Kroki prawne wobec szefa FBI można rozpatrywać tylko na gruncie prawa amerykańskiego. Negatywne stereotypy na temat Polski można rozbijać na salach sądowych, ale lepiej szukać rozwiązania, które przyniosłoby Polsce korzyść - przekonywał w "Kropce nad i" prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do sugestii Andrzeja Dudy, który powiedział w "Faktach po Faktach", że rozważyłby pozwanie Jamesa Comeya.

"Po co wam wybory, skoro żyjecie w kraju pozbawionym wolności?"

- Albo Andrzej Duda uczestniczy w farsie albo jesteśmy w kraju zniewolonym, pod okupacją. Wówczas, gdyby Andrzej Duda wygrał, byłby marionetką jakiegoś kondominium - powiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych. Skomentował w ten sposób odśpiewanie przez uczestników sobotniej mszy na Wawelu pieśni "Boże, coś Polskę" z wersem proszącym o przywrócenie wolnej ojczyzny. - A pan uważa, że żyjemy w pełni wolnym i suwerennym kraju? - pytał Giertycha Adam Bielan.

Zatrzymać Nocne Wilki? "Można się im dobrać do skóry"

- Jeżeli tylko znajdzie się prawna możliwość, aby nie wpuścić Nocnych Wilków do Polski, należy ją wykorzystać - stwierdził w "Kropce nad i" Paweł Kowal. Jerzy Dziewulski przekonywał z kolei, że choć nie ma dobrego rozwiązania, mniej zamieszania wywoła zgoda na przejazd motocyklistów przez polskie terytorium. Jak dodał, można się im co prawda "dobrać do skóry" i uniemożliwić wjazd, jednak "paskudny zapach pozostanie".

"Jeśli ktoś jest bardzo wierzący, to jest mniej skłonny, żeby bić żonę"

- Przesłaniem chrześcijaństwa, od zawsze, jest szacunek wobec kobiety i wobec rodziny. Do tego nie potrzeba konwencji antyprzemocowej - powiedział w "Kropce nad i" Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski. - Potrzebna konwencja została podpisana i ja tych ataków nie rozumiem - zauważył z kolei Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej.

"Jeden okropny dzień. 10 kwietnia 2010. Bardzo smutny koniec piękności"

- Rodziców mamy w sercach. Umiemy pamiętać o matce, o tych pięknych chwilach, całym wspaniałym życiu i ten jeden okropny dzień, 10 kwietnia 2010, jest bardzo smutnym końcem piękności - mówił w "Kropce nad i" Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej. Działaczka Twojego Ruchu na dzień przed piątą rocznicą tragedii razem z synem Stanisława Komorowskiego, Maciejem, wspominali zmarłych matkę i ojca.

"Piloci zginęli, wykonując rozkaz"

- Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej główną winę za katastrofę smoleńską, oprócz oczywiście kontrolerów, oprócz tych, którzy źle przygotowali pilotów, szeregu osób, które mogą za to jakąś odpowiedzialność ponosić, ponosi gen. Błasik - ocenił w "Kropce nad i" mec. Roman Giertych, pełnomocnik dwóch rodzin ofiar katastrofy. Dodał, że na podstawie nowych stenogramów opublikowanych przez RMF FM można twierdzić, że ówczesny Dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik wydawał pilotom rozkazy. - Jest pytanie, na które pewnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi: na ile gen. Błasik robił to z własnej inicjatywy, a na ile wykonywał polecenia głowy państwa - zaznaczył.

"Atmosfera w kokpicie była daleka od profesjonalnej"

- W kokpicie były osoby trzecie, które zaburzały proces podejmowania decyzji i komunikacji między załogą. To jest niedopuszczalne - podkreślił w "Kropce nad i" Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zalecił przy tym wstrzemięźliwość w formułowaniu opinii na podstawie opublikowanego we wtorek zapisu rozmów z kokpitu Tu-154 M.

Brudziński: sukces SKW to zasługa Macierewicza

- Służba Kontrwywiadu Wojskowego stanęła na wysokości zadania - skomentował Joachim Brudziński, poseł PiS, znalezienie urządzenia podsłuchowego w restauracji Różana przed ważnym spotkaniem szefa MON. Gość "Kropki nad i" przypomniał, że SKW została powołana przez Antoniego Macierewicza, także polityka PiS.