Kropka nad i

Kropka nad i

"Jak nie pan Wojciechowski, to inny Polak"

W tym trybunale obrachunkowym zasiada 28 osób z każdego kraju członkowskiego po jednym. Jak nie pan Wojciechowski, to następny Polak - stwierdziła prof. Róża Thun. Europosłanka PO w programie "Kropka nad i" skomentowała negatywne zaopiniowanie kandydatury Janusza Wojciechowskiego z PiS do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego przez komisję kontroli budżetowej PE. - Gdzie mogą nam zaszkodzić, to szkodzą - ocenił prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Kiedy cofa się Kaczyński. Dorn tłumaczy i pokazuje

PiS się tak zapętlił, że dla nich klęską jest postępowanie zgodnie z konstytucją - mówił w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu i były wicepremier w rządzie PiS dodał, że nie ma dziś w Polsce nikogo, kto mógłby wywrzeć nacisk na Jarosława Kaczyńskiego.

Morawiecki: słowa prezydenta były niestosowne

- Słowa prezydenta o "ojczyźnie dojnej" są niewłaściwe, nie wolno parafrazować tak wielkich słów - mówił w "Kropce nad i" Kornel Morawiecki z Kukiz’15. Skomentował w ten sposób wtorkową wypowiedź Andrzeja Dudy. - Rozumiem, że prezydent próbuje nadążyć za słowami Jarosława Kaczyńskiego - dodał Rafał Grupiński PO.

Lider KOD: to, co robi władza w Polsce, jest w interesie Moskwy

- W Polsce są dwie tradycje - UB i SB oraz żołnierzy wyklętych, czyli niezłomnych - powiedział w programie "Kropka nad i" poseł PiS Jacek Żalek. Odniósł się w ten sposób do swojej wypowiedzi o marszu KOD, że "to jest ten naród, który miał krępującą przeszłość w SB i UB". - Pan poseł obraził wielotysięczny ruch społeczny - odpowiedział lider KOD, Mateusz Kijowski.

Kaczyński, Duda, a może Szydło? "Nie, rządzi ta głodna posad masa"

- Żałuję, że wraca ta kadra, która nie jest dostatecznie kompetentna - powiedziała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis, komentując ostatnie posunięcia rządu. Dodała też, że jej zdaniem przeciek wstępnej opinii Komisji Weneckiej był tak naprawdę "wyciągnięciem ręki" do polskich władz.

Magierowski: Kiszczak mógł szantażować Wałęsę

- Jeżeli przez 26 lat dokumenty tej wagi, tak wrażliwe, są przetrzymywane w domu byłego zbrodniarza komunistycznego, są przetrzymywane po coś. Po co? - pytał Marek Magierowski w programie "Kropka nad i". Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta stwierdził, że Lech Wałęsa mógł być szantażowany przez gen. Kiszczaka.

Kempa: wychodzi cała patologia III RP

- Nie ujmuje panu prezydentowi Lechowi Wałęsie wielu zasług, ale mam do niego żal, że włącza do swoich wypowiedzi komunikat "ja". Powinien docenić wysiłek wielu milionów opozycjonistów - mówiła w programie "Kropka nad i" szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

"Wchodzi w kontakty z bezpieką, kiedy jeszcze są niepochowane trupy"

To bardzo ciężka lektura i duża rysa na bohaterze - powiedział w "Kropce nad i" historyk prof. Andrzej Friszke. Odniósł się w ten sposób do dokumentów z domu gen. Czesława Kiszczaka. Zdaniem Jana Lityńskiego, działacza opozycji w PRL, optymistyczne jest, że człowiek, który upadł na dno, dźwignął się i stanął na czele ruchu, który obalił komunizm.

Dorn: nic nie wskazuje, że Wałęsa był na smyczy

Tak jak w szachach i na wojnie jest w polityce: groźba zapowiedziana, a niezrealizowana jest skuteczniejsza - powiedział w "Kropce nad i" Ludwik Dorn, były szef MSWiA i marszałek Sejmu. Komentował upublicznienie przez IPN części dokumentów, w tym teczki pracy TW "Bolek".

"Kiszczak ukradł teczkę i zachował jako polisę ubezpieczeniową"

Zdziwiłbym się, gdyby pojawiły się dokumenty zaprzeczające współpracy Wałęsy z SB w latach 70. - powiedział w "Kropce nad i" prof. Jan Żaryn, senator PiS. Odniósł się do dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. - Histeria, którą teraz rozpętujecie, uderza w Polskę, nasz dom - ocenił Jan Rulewski, senator PO.

"Szokuje bezczelność Kiszczaka"

- Historyk będzie ciekaw każdego elementu życiorysu Lecha Wałęsy, ale przecież ten element życiorysu nie zmieni całej jego biografii - ocenił prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i", który odniósł do dokumentów znalezionych w domu gen. Kiszczaka. Dr Piotr Gontarczyk stwierdził, że dzięki odnalezionym dokumentom badaczom uda się dowiedzieć znacznie więcej o sprawie TW Bolka.

Zmiany w konstytucji w obronie dobrego imienia Polski? "Boimy się, że to podstęp"

Dziś nie ma potrzeby zmieniać konstytucji. Boimy się, że to jest podstęp i PiS przy tej okazji zamierza wprowadzić kilka innych zmian - powiedział w "Kropce nad i" Cezary Grabarczyk (PO). Odniósł się w ten sposób do propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce zapisać w ustawie zasadniczej, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".