Macron przekonuje, że przekonał Trumpa. Biały Dom stwierdza co innego

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przekonał przywódcę USA Donalda Trumpa do utrzymania w Syrii sił amerykańskich. Kilka godzin później w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom amerykański prezydent jednak stwierdził, że nadal chce, aby wojska wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe.

Tysiące Słowaków na protestach przeciwko szefowi policji

Słowacy wyszli w niedzielę na ulice, by domagać się zmian w kierownictwie policji, w tym dymisji jej szefa, po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Według portalu "Dennik N" w proteście w Bratysławie mogło uczestniczyć nawet 30 tysięcy osób.

Szampany wystrzeliły. Czarnogóra wybrała prezydenta

Prozachodni były premier Czarnogóry Milo Djukanović wygrywa w pierwszej turze niedzielne wybory prezydenckie w swym kraju z wynikiem 53,8 procent głosów - poinformował ośrodek socjologiczny CeMi na podstawie częściowych wyników głosowania.

Była amerykańska pierwsza dama zrezygnowała z leczenia

Stan zdrowia Barbary Bush, małżonki byłego prezydenta USA George'a Busha, pogorszył się na tyle, że zrezygnowała z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu - poinformował rzecznik rodziny.

Asad: atak koalicji zjednoczył narody Syrii i Rosji

Prezydent Syrii Baszar al-Asad powiedział grupie rosyjskich deputowanych, że naloty zachodnich sił na jego kraj były aktem agresji. Przekonywał też, że Syryjczycy zdołali ten atak skutecznie odeprzeć - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje.

Eksplozja w Strefie Gazy. Czterech Palestyńczyków nie żyje

Czterech Palestyńczyków zginęło, a kilku odniosło obrażenia w sobotę w eksplozji w południowo-wschodniej części Strefy Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Rządzące Strefą Gazy ugrupowanie palestyńskie Hamas od końca marca organizuje protesty wzdłuż granicy z Izraelem. Wojsko izraelskie zastrzeliło w tym czasie ponad 30 Palestyńczyków, ściągając na siebie krytykę społeczności międzynarodowej.

"Będziemy naciskać na Asada, żeby negocjował"

Wielka Brytania będzie nadal wywierać presję na prezydenta Syrii Baszara el-Asada, aby usiadł do stołu negocjacji - oświadczył w niedzielę szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson. Dodał, że na razie nie jest brana pod uwagę opcja kolejnych nalotów na Syrię.

Czarnogórcy wybierają prezydenta

W Czarnogórze trwają wybory prezydenckie. O najwyższy urząd w państwie ubiega się między innymi przywódca Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), były wieloletni premier Milo Djukanović, który sprawował już także prezydenturę. Sondaże przewidują jego zwycięstwo.

Spadł do oceanu i przeżył. Z samochodu został wrak

W okolicach San Francisco w Kalifornii jeden z podróżujących wzdłuż wybrzeża kierowców spadł w samochodzie z klifu wprost do oceanu. Wysłano tam specjalny zespół ratowników, a dwóch z nich opuszczono na linach blisko 40 metrów w dół do wraku. Jak się okazało, kierowca przeżył. Udało mu się nawet wydostać i wspiąć wyżej po skałach. Tam czekał na ratowników. Policja przekazała, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Macron, Trump i May omówili skutki ataków w Syrii

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May na temat skutków sobotnich ataków sił zbrojnych trzech krajów na cele w Syrii - poinformował Pałac Elizejski.

"Unio, przygotuj się na uchodźców z Węgier"

Dziesiątki tysięcy osób zgromadziła w sobotę antyrządowa demonstracja w centrum Budapesztu. Została zorganizowana pod hasłem "Jesteśmy większością – marsz na rzecz demokracji". Wzięli w niej udział także przedstawiciele partii opozycyjnych.

Co wiemy o operacji koalicji w Syrii

W sobotę nad ranem samoloty USA, Wielkiej Brytanii i Francji przeprowadziły atak na cele w Syrii. Była to reakcja na akcja odwetowa za użycie broni chemicznej w mieście Duma na wschód od Damaszku. Oto najważniejsze informacje na temat operacji koalicji.

Od poparcia, przez sceptycyzm, do potępienia. Międzynarodowe reakcje na atak koalicji

Kanclerz Niemiec wyraziła w sobotę poparcie dla ataków sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii w Syrii. Działania mające ostrzec reżim Asada przed dalszym stosowaniem broni chemicznej uznała za niezbędne. W podobnym tonie wypowiedzieli się między innymi przywódcy państw Unii Europejskiej. Izrael ocenił, że operacja to ważny sygnał dla Iranu. Akcję skrytykowały natomiast Chiny i Białoruś.

Silny zapach chloru, zielony dym, ślinotok. Francuzi odtajniają raport wywiadu

Francuskie służby odtajniły raport dotyczący ataku chemicznego na Dumę w syryjskiej Wschodniej Gucie. Przedstawiają w nim szereg argumentów świadczących o tym, że odpowiedzialność ponosi prezydent Baszar al-Asad. Pokazują taktykę syryjskiego wojska w regionie, sekwencję wydarzeń poprzedzających atak z 7 kwietnia i analizują materiały z Dumy.