Był "katalizatorem w walce ze zmianami klimatu". Odszedł z ONZ, by pokonać Trumpa

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał w poniedziałek, że Michael Bloomberg zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu. O swojej rezygnacji Bloomberg poinformował listownie sekretarza generalnego Antonio Guterresa. W niedzielę miliarder ogłosił swój start w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Sturgeon: Szkocja w relatywnie krótkim czasie może wejść do Unii

- Jeśli będziemy w sytuacji, w której Szkocja zostanie wypchnięta z Unii Europejskiej, wówczas będziemy poszukiwać drogi powrotnej - przekonywała w poniedziałek wieczorem Nicola Sturgeon, szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Stwierdziła, że powrót do Unii może nastąpić w "relatywnie krótkim" czasie. Dodała, że Szkocja nie musiałaby w takiej sytuacji ustanawiać niezależnej waluty.

Były mer separatystycznego miasta ujawnił się jako szpieg

Były mer kontrolowanego przez Rosjan miasta Gorłówka w obwodzie donieckim w Donbasie Eduard Matiucha okazał się pracownikiem ukraińskiego wywiadu wojskowego. Jak przyznał w rozmowie z dziennikarzami, przez pięć lat przekazywał do Kijowa informacje na temat separatystów na wschodzie Ukrainy oraz ich rosyjskich sponsorów.

"Prawdopodobnie najbardziej znany pies świata" w Białym Domu

Prezydent Donald Trump przyjął w poniedziałek w Białym Domu Conana - psa wojskowego rannego w akcji, w trakcie której zginął przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi. - Conan jest prawdziwym bohaterem - mówił dziennikarzom także obecny na spotkaniu wiceprezydent Mike Pence.

Wspólne zdjęcie i ostrzał artyleryjski. Kim na inspekcji

Kim Dzong Un dokonał inspekcji jednostki wojskowej na wyspie w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. Przywódca Korei Północnej nadzorował ćwiczenia artylerii - przekazała reżimowa agencja KCNA. Kim dał się także sfotografować z żeńskim oddziałem.

Prorządowy wiec w Teheranie. MSZ: pokaże, kim są prawdziwi Irańczycy

Resort dyplomacji w Teheranie podkreślił w poniedziałek, że odbywające się w tym dniu prorządowe wiece pokazują światu, "kim są prawdziwi Irańczycy i co mówią". Irańskie ministerstwo wyraziło zdziwienie z powodu zagranicznych deklaracji poparcia dla demonstrantów, protestujących przeciwko podwyżce cen benzyny.

Bojówki Hezbollahu zaatakowały demonstrantów

W centrum Bejrutu w nocy z niedzieli na poniedziałek bojówki Hezbollahu zaatakowały uczestników antyrządowej demonstracji - podała agencja Associated Press. Młodych mężczyzn uzbrojonych w pałki i metalowe pręty próbowała oddzielić od demonstrantów policja.

Syn byłego prezydenta i byłej senator. Prawdopodobnie wygrał w Urugwaju

Luis Lacalle Pou, kandydat centroprawicowej Partii Narodowej, wygrał z niewielką przewagą II turę wyborów prezydenckich, jaka odbyła się w niedzielę w Urugwaju. Zdobył on 50,7 procent oddanych głosów, a jego rywal z Szerokiego Frontu, Daniel Martinez - 49,3. To jeszcze niepełne wyniki, po podliczeniu 95 procent oddanych głosów.

"Nigdy nie pozwól na ucieczkę". Instrukcja totalnej kontroli w obozach dla Ujgurów

"Wprowadź normy oraz dyscyplinę dla takich czynności, jak wstawanie, poranne apele, mycie, chodzenie do toalety, porządki, jedzenie, nauka, spanie" - tak wysoki urzędnik Komunistycznej Partii Chin miał w notatce służbowej instruować podwładnych kierujących obozami reedukacyjnymi dla mniejszości ujgurskiej w regionie Sinciang. Pekin utrzymuje, że obozy oferują "dobrowolną edukację i ćwiczenia". Informacje dotyczące tej sprawy opublikowały w niedzielę między innymi BBC i "El Pais", we współpracy z Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego.

Papież: ludzie żyjący w szalonym pośpiechu są jak zombie

Nauczmy się razem budować społeczeństwo, jakiego chcemy dla dnia jutrzejszego - apelował do japońskiej młodzieży Franciszek. Papież kontynuuje wizytę w Japonii. W poniedziałek lokalnego czasu spotkał się z cesarzem Naruhito i osobami poszkodowanymi w katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Następnie odprawił mszę dla 50 tysięcy osób na nowoczesnym stadionie w Tokio.

"To jest właśnie siła demokracji. To prawdziwe demokratyczne tsunami"

Kandydaci obozu demokratycznego zdobyli 300 na 452 mandatów w wyborach do rad dzielnicowych, które przeprowadzono w niedzielę w Hongkongu - podała agencja Reutera. Hongkońska telewizja publiczna RTHK twierdzi natomiast, że kandydaci prodemokratyczni uzyskali 390 mandatów. Głosowanie było wyraźnym sygnałem społecznego poparcia dla antyrządowych protestów.

"Ona go zostawia, on ją zabija". Protesty w kolejnym kraju

W niedzielnym marszu przeciw przemocy wobec kobiet w Brukseli wzięło udział 10 tysięcy osób - poinformowała miejscowa policja. W Belgii w ostatnich trzech latach około stu kobiet zostało zabitych przez mężczyzn - podkreśliła Julie Wauters z grupy Mirabal, organizatorka wydarzenia.

"Dokończymy brexit. Stworzymy nową Wielką Brytanię"

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w niedzielę, że Partia Konserwatywna dokończy brexit i "stworzy nową Wielką Brytanię". Przedstawił program, z którym jego partia pójdzie do wyznaczonych na 12 grudnia przedterminowych wyborów do Izby Gmin. Zapowiedział na lata 2020-2024 obniżki podatków i jednoczesne zwiększenie wydatków budżetowych, a także "szybką ścieżkę wizową" dla lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego.

Exit poll: Klaus Iohannis pozostanie prezydentem Rumunii

Wywodzący się z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) dotychczasowy prezydent Rumunii Klaus Iohannis wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając od 64 do 66,5 procent głosów - wynika z sondaży exit poll.