Poznań

Poznań

Leją wodę w szczytnym celu. Ten śmigus-dyngus ma pomóc noworodkom

Strażacy z całej Polski spotkali się dziś na poznańskim Strzeszynie. Rozcinali wraki samochodów, organizowali pokazy pierwszej pomocy i - ku uciesze dzieci - oblewali tłumy poznaniaków z wozów strażackich. Wszystko to z okazji pikniku, podczas którego zbierali fundusze na leczenie małego Filipa i innych potrzebujących dzieci.

Prezydent Poznania proponuje zawieszenie strajku do września

W całym kraju trwa strajk nauczycieli. W Łodzi jak dotąd nie odbyła się ani jedna klasyfikacyjna rada pedagogiczna. Inne nastroje są w Lublinie, gdzie liczba protestujących nauczycieli spadła o prawie połowę. W Poznaniu z kolei prezydent miasta zaproponował zawieszenie strajku do września.

"Ten wyrok to porażka wymiaru sprawiedliwości"

W środę w poznańskim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie śmierci Ewy Tylman. Adam Z., oskarżony o jej zabójstwo, został uniewinniony. Według prokuratury sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu mężczyzna opowiedział przebieg całego zdarzenia. - Sąd dokonał nieprawidłowej oceny zebranego materiału dowodowego - mówi prokurator.

Jest wyrok w sprawie śmierci Ewy Tylman. "To dopiero preludium". Będzie apelacja

Oskarżony odpowiadający na pytania zza pancernej szyby i wypełniona po brzegi sala sądowa, na którą rozdawano wejściówki. Po dwóch i pół roku skończył się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Dziś poznański sąd zdecydował: Adam Z. nie odpowiada za śmierć Ewy Tylman. Został uniewinniony od zarzutu zabójstwa ze skutkiem ewentualnym. Wyrok jest nieprawomocny.

Reakcja ojca Ewy Tylman po wyroku

- Masz ostatnią szansę powiedzieć co się tam stało. Co siedzisz i nic nie mówisz? Czemu nic nie mówisz!? - krzyczał Andrzej Tylman do Adama Z., krótko po tym, jak sąd uniewinnił go od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Ojca dziewczyny z sali wyprowadzili policjanci.

Obrazy z Paryża przypomniały im, co działo się w ich miastach

Gdy na ekranach telewizorów zobaczyli zdjęcia płonącej katedry Notre Dame, mieszkańcom Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego od razu przypomniały się sceny z ich miast. W 2006 roku wybuchł pożar w kościele Św. Katarzyny w Gdańsku, jedenaście lat później spłonęła gorzowska katedra. Przypominamy, jak wtedy walczono z ogniem i co się działo później.

"W Gnieźnie żyją ludzie o innej orientacji, wyznaniu, pochodzeniu"

Spokojnie, ale nie bez incydentów - tak było w Gnieźnie podczas pierwszego w historii tego miasta Marszu Równości. Manifestacja przeszła ulicami miasta, choć jeszcze w piątek wcale nie było to takie pewne. Wieczorem policja podała, że zatrzymano dziewięć osób, które "odpowiedzą w związku z próbą blokowania marszu i rzucaniem butelkami i jajkami w manifestujących na Marszu Równości oraz w policjantów".

"Szkoła mówi dość", "Nauczyciele, jesteśmy z wami". Wiece poparcia w miastach

Wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli odbyły się w czwartek wieczorem w kilku miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. W stolicy Wielkopolski uczestnicy zgromadzenia trzymali transparenty z hasłami: "Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli". Skandowano: "wolne szkoły" i "edukacja". Na zakończenie odtańczono poloneza.

Prezydent Gniezna zakazał Marszu Równości, sąd uchylił jego decyzję

Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił w czwartek zakaz prezydenta Gniezna. Tomasz Budasz ogłosił na początku tygodnia, że nie wyraża zgody na organizację sobotniego Marszu Równości i 17 towarzyszących zgromadzeń. - Zrobił nam sporą reklamę - cieszą się organizatorzy parady, która chce przejść przez Gniezno po raz pierwszy w historii miasta.

Trzy szkoły bez egzaminu z historii i WOS, w jednej nie odbył się sprawdzian z polskiego

W trzech szkołach w Polsce z powodu strajku nauczycieli nie odbyły się w środę egzaminy gimnazjalne z historii i wiedzy o społeczeństwie. W jednej z tych placówek nie przeprowadzono też sprawdzianu z języka polskiego. Powodem były kłopoty ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. Dyrekcje placówek i kuratoria oświaty wzajemnie obciążają się odpowiedzialnością za te sytuacje.