Pomorze

Sopot bez szpitala, ale z nowoczesnym oddziałem

Pomorze

TVN 24 | Bartosz PawłowskiOddział geriatryczny

Sopot nie ma i nadal nie będzie miał szpitala. Władze województwa uważają, że placówek w Trójmieście jest dość. Pojawiła się natomiast szansa na stworzenie nowoczesnego oddziału geriatrycznego.

- Obłożenie szpitali na Pomorzu pozostaje na poziomie około 70 proc. i nie widzę konieczności budowania nowych obiektów – stwierdził marszałek Mieczysław Struk, który pojawił się na spotkaniu miejskiego zespołu ds. szpitala.

Zamiast szpitala - nowy oddział

Jest natomiast szansa na rozbudowę Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego przy ulicy 23 marca. Zdaniem dyrektor Barbary Gierak-Pilarczyk, można go powiększyć o nowoczesny oddział geriatryczny.

– Z dostępnych danych statystycznych wynika, że w ciągu najbliższych lat lawinowo wzrośnie liczba osób starszych. Niestety, opieka geriatryczna nie zaspokaja potrzeb starzejącego się społeczeństwa. W praktyce NFZ w Gdańsku na opiekę typowo geriatryczną nie przeznacza w województwie ani złotówki - zauważył marszałek Struk. - Z pewnością potrzebujemy profesjonalnego oddziału geriatrycznego, jak i wielu łóżek, około 300 w zakładach opiekuńczo-leczniczych – dodał.

WOŚP dla oddziałów geriatrycznych

Podczas przypadającego w niedzielę 21. Finału WOŚP, po raz pierwszy fundacja będzie zbierać pieniądze nie tylko na leczenie dzieci, lecz także na polepszenie jakości opieki medycznej nad osobami starszymi.

Tłumacząc, dlaczego w tym roku wyznaczono taki cel, szef WOŚP Jurek Owsiak podkreślił, że w Polsce istnieje 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami, a pracuje tam jedynie ok. 270 geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa i z każdym rokiem będzie ich przybywać.

Fundacja planuje kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka, wózki inwalidzkie, ultrasonografy przyłóżkowe.

Autor: ws/roody / Źródło: TVN24 Pomorze, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | Bartosz Pawłowski

Pozostałe wiadomości