Czternastu chętnych na prezydentów Trójmiasta

Kandydaci na urząd prezydenta w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

14 komitetów zgłosiło kandydatów na fotele prezydentów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. O stanowisko prezydenta Gdańska ubiega się aż sześć osób, a w Sopocie i w Gdyni w szranki stanie po czterech kandydatów. O reelekcję powalczą Paweł Adamowicz, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek.

Termin na zgłoszenie kandydatów minął o północy z piątku na sobotę.

W Gdańsku o piątą już kadencję ubiegać się będzie kandydat Platformy Obywatelskiej, 48-letni Paweł Adamowicz, który miastem rządzi od 1998 r. Prawo i Sprawiedliwość do walki o prezydenturę wystawia posła Andrzeja Jaworskiego, to już trzeci start tego polityka na to stanowisko.

SLD postawiło na Jarosława Szczukowskiego, lidera pomorskich struktur partyjnych. Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina–Mikkego do walki o fotel prezydenta Gdańska wystawia Zbigniewa Wysockiego, który w maju starował w wyborach do europarlamentu.

Niezależnym kandydatem walczącym o to stanowisko będzie też Waldemar Bartelik, były szef koncernu Energa i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej. Z komitetu Gdańsk Obywatelski wystartuje Ewa Lieder przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Druga dekada dla Szczurka?

W Gdyni o reelekcję ubiegać będzie się niepokonany do tej pory Wojciech Szczurek, który Gdynią rządzi od 16 lat i startuje jako kandydat bezpartyjny. Jak dotąd uzyskiwał najlepsze wyniki w kraju, w 2010 r. wygrał wybory na prezydenta miasta, uzyskując ponad 87 proc. głosów.

Jego przeciwnikiem będzie 33-letni radny miasta dwóch kadencji - Marcin Horała, który startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Kongres Nowej Prawicy do walki w Gdyni wystawia Artura Dziambora. Jako czwarty kandydat o fotel prezydenta Gdyni ubiegać będzie się Andrzej Różański, 56-letni poseł SLD.

Karnowski walczy o Sopot

O kolejną kadencję w Sopocie walczył będzie Jacek Karnowski, który startuje z komitetu "Porozumienie sopocian". 51-letni Karnowski urząd prezydenta Sopotu sprawuje od 1998 r.

O stanowisko w sopockim magistracie powalczy także radna Grażyna Czajkowska z "Kocham Sopot" i Małgorzata Tarasiewicz, współzałożycielka inicjatywy wyborczej "Mieszkańcy dla Sopotu". Prawo i Sprawiedliwość do walki o fotel prezydenta wystawia Michała Stróżyka.

Autor: ws/r / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości