Polska

"Zdarzyła się rzecz bezprecedensowa". Dwie partie się łączą, jedna "idzie swoją drogą"

Polska

Czarzasty: Rada Krajowa zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych
Czarzasty: Rada Krajowa zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowychtvn24
wideo 2/22

Należy się spodziewać połączenia, na wspólnie ustalonych warunkach, SLD i partii Wiosna - poinformował przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty po sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej swojej partii. Zapowiedział ponadto, że decyzja w sprawie kandydata Lewicy na prezydenta zostanie podjęta w ciągu dwóch tygodni.

Zarząd Krajowy SLD już pod koniec października podjął decyzję w sprawie konsolidacji lewicy i udziału Sojuszu w tej konsolidacji. Chęć budowy szerokiego porozumienia wyraziła także Wiosna. - Chcemy budować szeroką formację lewicową - mówił wkrótce po wyborach przewodniczący tej partii Robert Biedroń.

Konwencja w grudniu

Do sprawy tej wróciła w sobotę Rada Krajowa SLD.

- Zdarzyła się rzecz bezprecedensowa. Rada Krajowa w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych - ogłosił po warszawskich obradach przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. - Zwołaliśmy w związku z tym konwencję na 14 grudnia, która to konwencja przyjmie zmiany w statucie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które umożliwią konsolidację wielu partii na lewicy - dodał.

Szef SLD dodał, że pierwszą partią, z którą jego ugrupowanie odbyło "duże rozmowy", jest Wiosna.

- Zapraszamy wszystkie inne struktury, które będą chętne do organizacyjnej konsolidacji na lewicy - powiedział Czarzasty.

"Żeby nie było tak, że się Lewica nie dogaduje"

Jak podkreślił lider SLD, ustalone zostało z szefem Wiosny Robertem Biedroniem i z zarządem Lewicy Razem - Adrianem Zandbergiem, Marceliną Zawiszą i Maciejem Koniecznym, że w konsolidacji nie będzie brała udziału Lewica Razem.

- Żeby nie było tak, że się Lewica nie dogaduje, że są rozdźwięki. Tak jak podjęliśmy decyzję, że mamy wspólny klub, tak jeżeli chodzi o konsolidację po stronie partyjnej, należy się spodziewać połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i partii Wiosna - podkreślił Czarzasty.

- Partia Razem idzie swoją drogą, która jest przez nas absolutnie szanowana, ustalona razem z nami, taką sobie drogę wybrali i będziemy im we wszystkim pomagali - zadeklarował. Lider Sojuszu dodał, iż jego partia "ma nadzieję, że poprzez współpracę, poprzez pracę w Sejmie, poprzez współpracę w Senacie, poprzez konsolidację lewicy doprowadzimy do tego, i taki jest nasz cel, żeby za cztery lata rządzić lub współrządzić".

Rozsądnie i bez kłótni. "Jest luzik"

Czarzasty, pytany na konferencji prasowej o kandydata Lewicy na prezydenta, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta "w ciągu dwóch tygodni".

- Powiemy państwu jasno, jaką drogą będziemy szli. Nie będzie żadnego motania, nie będzie żadnych informacji spod stołu, nie będzie żadnych jakichś nieprzewidzianych historii - zapewnił. Jak mówił, "usiądą trzy partie, wymyślą sposób wyłaniania, przedstawią ten sposób wyłaniania opinii publicznej". Czarzasty podkreślił, że "dwie rzeczy są pewne". - Na pewno Lewica wystawi swojego kandydata bądź kandydatkę i na pewno będzie to osoba, która będzie wspierana przez wszystkie zaprzyjaźnione i idące ze sobą razem partie, czyli i Wiosnę, i Razem, i SLD - zapewnił Czarzasty. Na pytanie, czy prawybory nie są wykluczone, odpowiedział: - Nic nie jest wykluczone. - Spotkamy się z zarządem Wiosny, spotkamy się z zarządem Partii Razem i będziemy to po prostu rozsądnie ustalali. Naprawdę nie ma kłótni w tej sprawie, natomiast jest luzik - podkreślił. - Nie będziemy czekali na nikogo z Brukseli, nie będziemy czekali na nikogo ze Strasburga - dodał.

Czarzasty kandydatem na wicemarszałka

Sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek poinformował, że Rada Krajowa zatwierdziła w sobotę rekomendację wspólnego klubu Lewicy, aby na funkcję wicemarszałka Sejmu zgłosić Włodzimierza Czarzastego.

Rekomendowano także Sebastiana Gajewskiego jako kandydata na sędziego Trybunału Stanu. Komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który tworzyły SLD, Wiosna i Lewica Razem pod wspólnym logo Lewica, otrzymał w październikowych wyborach poparcie na poziomie 12,56 procent.

Wynik przełożył się na 49 mandatów, z czego 24 przypadło SLD, Wiośnie - 19, a Lewicy Razem - 6.

Autor: akw / Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości