Wybory parlamentarne 2019

28 sierpnia 2019
Pierwsze sondażowe wyniki exit poll
Pierwsze sondażowe wyniki exit poll
tvn24
Elżbieta Witek z PiS marszałkiem Sejmutvn24

Wyniki wyborów 2019 podała w poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza. Według danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych, w głosowaniu do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59 procent głosów. Koalicję Obywatelską poparło 27,40 procent wyborców; SLD - 12,56 procent; PSL - 8,55 procent; Konfederację - 6,81 procent. PKW podała także podział mandatów w nowym Sejmie. W Senacie większość mandatów przypadnie politykom opozycyjnym. Frekwencja wyniosła 61,74 procent.

Wyniki wyborów 2019. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty>

CZAS DECYZJI. Sprawdź wyniki wyborów parlamentarnych 2019>

Zjednoczona Prawica z nową umową koalicyjną. "O treści nie będziemy informować"

Szefowie Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w czwartek nową umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. "Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski" - skomentował na Twitterze podpisanie dokumentu wicepremier Gowin.

Rozstrzygnięty ostatni protest wyborczy Koalicji Obywatelskiej

Sąd Najwyższy uznał za bezzasadny protest pełnomocnika wyborczego Koalicji Obywatelskiej w sprawie wyborów do Senatu w okręgu numer 26 obejmującym powiaty zgierski, pabianicki i łaski - poinformował w środę zespół prasowy Sądu Najwyższego. Sąd ten rozpatrzył już 232 spośród 275 otrzymanych protestów wyborczych.

Znów będą głosować w nocy. "Polska specyfika"

Jak wynika z harmonogramu obrad Sejmu, pierwsze czytania projektów o zniesieniu limitu składek na ZUS i podwyższeniu akcyzy zaplanowane są na późne godziny wieczorne. Głosowania mają odbyć się po północy z wtorku na środę, a koniec obrad zaplanowany jest na godzinę 1. - Każdy parlament narodowy ma swoją specyfikę. Mieliśmy w poezji nocne Polaków rozmowy, teraz są głosowania - komentował europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że "jeżeli coś ta władza uchwala w nocy, to jest to coś kontrowersyjnego, trudnego i coś do ukrycia".

Przedterminowe wybory parlamentarne w Polsce? "To jest bardzo realny scenariusz"

To jest kadencja, w której się wszystko może zdarzyć - tak o sytuacji po wyborach parlamentarnych powiedziała w "Faktach po Faktach" Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jej zdaniem to, "co się stanie z Lewicą, co się stanie z PiS-em, co się stanie z Koalicją Obywatelską - wszystko jest dużym znakiem zapytania". Wawrzyniec Smoczyński, założyciel Centrum Analitycznego Polityka Insight, uznał za "bardzo realny scenariusz" skrócenie kadencji i przyspieszone wybory.

Jest data powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego

W piątek o godzinie 14.30 prezydent powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego - poinformowała na Twitterze kancelaria prezydenta. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose w Sejmie z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu.

"Mówienie o zrównoważonym budżecie to było jedno wielkie oszustwo"

To jest projekt, który traktuje podatników sprawiedliwie - w taki sposób szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk mówił o projekcie zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, który w środę złożyli posłowie PiS. Izabela Leszczyna z KO stwierdziła, że "mówienie o zrównoważonym budżecie to było jedno wielkie oszustwo". Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zapewnił, że klub Lewicy nie poprze tego projektu.

Kwaśniewski: Morawiecki rozdaje dziś prezenty, za które zapłacą nasze dzieci

Rząd bawi się w tak zwanego odwróconego Świętego Mikołaja. Bo jak Mikołaj przychodzi do naszych dzieci i daje prezenty, to wszyscy wiedzą, że rodzice płacą za nie. Morawiecki zaproponował inaczej: on rozdaje dzisiaj prezenty, za które zapłacą nasze dzieci - stwierdził w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w ten sposób do wtorkowego przemówienia szefa rządu, który podsumował w Sejmie cztery lata rządów Zjednoczonej Prawicy.

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie zarobków prezydenta Białegostoku

Sąd Najwyższy uchylił w środę wyrok drugiej instancji oddalający powództwo i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Białymstoku sprawę dotyczącą obniżenia zarobków prezydenta tego miasta. Chodzi o Tadeusza Truskolaskiego, któremu rada tego miasta w 2016 roku obniżyła zarobki, tłumacząc to między innymi niewłaściwym nadzorem prezydenta nad miejskimi spółkami. Za pierwszym razem Sąd Okręgowy oddalił powództwo Truskolaskiego w tej sprawie.

Te same nazwiska, inne imiona. Pomylono posłanki w Sejmie

Aleksandra Gajewska - jako jedyna posłanka w tej kadencji Sejmu - w środę ma złożyć ślubowanie poselskie. 24 października w trakcie uroczystości w Sejmie zaświadczenie o jej wyborze wręczono innej wybranej posłance o tym samym nazwisku. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska odebrała zaświadczenie Aleksandry Gajewskiej. Nie zauważyła, że na dokumencie widnieje nie jej imię i pozowała z nim do zdjęcia.

Grodzki nie planuje przeprowadzki do rządowej willi. "Być może zmienię pokój"

Jest kosztowna i nie wydaje mi się potrzebna - tak nowo wybrany marszałek Senatu Tomasz Grodzki zareagował na pytanie o przeprowadzkę do rządowej willi. Zapowiedział, że nie zamierza tego robić. - Być może zmienię pokój na trochę większy, bo pewnie przybędzie papierów i oczekuję, że rodzina będzie mnie czasami odwiedzać - dodał.