Wybory parlamentarne 2019
28 sierpnia 2019Wyniki wyborów 2019 podała w poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza. Według danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych, w głosowaniu do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59 procent głosów. Koalicję Obywatelską poparło 27,40 procent wyborców; SLD - 12,56 procent; PSL - 8,55 procent; Konfederację - 6,81 procent. PKW podała także podział mandatów w nowym Sejmie. W Senacie większość mandatów przypadnie politykom opozycyjnym. Frekwencja wyniosła 61,74 procent.
W niedzielnych wyborach Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów. W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów.
Uprawnionych do głosowania było ponad 30,1 miliona wyborców. Cisza wyborcza zakończyła się w niedzielę o godzinie 21.
Wyniki wyborów do Sejmu na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych:
Prawo i Sprawiedliwość - 43,59 proc.
Koalicja Obywatelska - 27,40 proc.
SLD - 12,56 proc.
PSL - 8,55 proc.
Konfederacja - 6,81 proc.
Podział mandatów
Na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała podział mandatów między poszczególne komitety wyborcze:
Prawo i Sprawiedliwość - 235 mandatów;
Koalicja Obywatelska - 134 mandaty;
SLD - 49 mandatów;
PSL - 30 mandatów;
Konfederacja - 11 mandatów;
Mniejszość Niemiecka - 1 mandat.
Większość zwykła w Sejmie wynosi 231 mandatów, konstytucyjna - 307.
Frekwencja
Frekwencja w skali kraju w wyborach do Sejmu wyniosła 61,74 procent.
Oni wchodzą do Sejmu
Zobacz pełną listę posłów, którzy zdobyli mandaty w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.
Nie wszystkim posłom, którzy ubiegali się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, udało się ponownie zdobyć mandat. Z Sejmem żegnają się między innymi Stanisław Piotrowicz, Bernadeta Krynicka, Tomasz Cimoszewicz czy Roman Kosecki.
CZYTAJ: Ich nie zobaczymy już w Sejmie>
Kto zostanie premierem?
Europoseł PiS i szef sztabu wyborczego tej partii Joachim Brudziński w poniedziałek w rozmowie z TVN24 mówił, że jeżeli PiS utrzyma większość, to "Mateusz Morawiecki w sposób oczywisty wydaje się naturalnym kandydatem na premiera". - Jest znakomitym premierem, ma niekwestionowane sukcesy. Dla mnie jest to oczywiste - mówił.
Senat dla opozycji
W wyborach do Senatu kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.
Wyborcze mapy kraju
W niedzielnych wyborach parlamentarnych do Sejmu PiS wygrało w wartościach bezwzględnych, w zdecydowanej większości województw, okręgów wyborczych i powiatów. Jednak biorąc pod uwagę zsumowane wyniki osiągnięte przez komitety Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, PiS zyskało przewagę nad opozycją tylko w pięciu województwach.
Komentarze i analizy powyborcze
Zdecydowaliśmy 13 października
Co cztery lata Polacy wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Regulacje prawne związane z wyborami określone są w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym.
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy z 6 sierpnia, wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w niedzielę 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze otwarte były w godzinach 7.00 - 21.00.
Wybory parlamentarne 2019: kogo i jak wybieraliśmy?
Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieraliśmy w 41 okręgach wyborczych.
Kandydatów na posłów mają prawo zgłaszać zarówno partie polityczne, jak i wyborcy.
Wybieraliśmy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnie praw wyborczych.
Podobnie jak w wyborach do Sejmu, kandydatów do Senatu mogły zgłaszać partie polityczne oraz sami wyborcy na zasadach opisanych w Informacji PKW z 5 sierpnia.
ZOBACZ >